Data modyfikacji:

Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?

Ile lumenów na jeden litr wody akwarium wystarczy, by móc cieszyć się dużą widocznością w zbiorniku? Poznaj rodzaje oświetlenia do akwarium. Sprawdź, jakie standardy musi spełniać oświetlenie w akwarystyce. Dowiedz się, jaka barwa światła sprawdzi się do twojego akwarium i poznaj różnice między światłem dziennym i nocnym w akwarium.
jakie oświetlenie do akwarium

Jakie oświetlenie do akwarium?

Aranżacje akwarium wymagają zaplanowania oświetlenia dla rybek. 
  • Oświetlenie LED do akwarium
  • Świetlówki gazowe do akwarium
Standardem są obecnie świetlówki LED. Zwykłe, klasyczne świetlówki zostały niemal całkowicie wyparte przez system LED.

Oświetlenie LED w akwarium

W swoim akwarium możesz zastosować jedno z różnych światła. Najpopularniejsze są świetlówki LED. Swoją popularność zyskały dzięki energooszczędności. Stąd, świetlówki gazowe szybko stały się mniej popularne. Jakie oświetlenie LED do akwarium wybrać? Takie, które jest bezpieczne dla ciebie i dla zwierząt w akwarium. Musi to być oświetlenie wodoszczelne. Zwróć uwagę, czy oświetlenie, nad którym się zastanawiasz, jest szczelne o stopniu IP68. 
Tuby LED emitują dużo światła w różnych barwach i co ważne, nie migoczą, co zdarzało się w przypadku starego systemu oświetlenia. Montaż świetlówek LED jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności czy wiedzy. Świetlówki posiadają zasilacze, które podłącza się bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230 V. Świetlówki montuje się w obudowie.
Świetlówki LED T5 to energooszczędny zamiennik tradycyjnych fluorescencyjnych świetlówek. Natomiast świetlówki T8 są zamiennikiem tych gazowych. 
Świetlówki LED generują nieco inne światło w porównaniu z tymi gazowymi, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno osiągniesz zamierzony efekt z wybranymi modelami.
Zależy ci na innej barwie światła niż biała? Koniecznie sprawdź moduły LED RGB, które umożliwiają osiągnięcie efektu światła ciepłego, zimnego, neutralnego, pomarańczowego, zielonego, RGB, niebieskiego czy czerwonego. Szeroki kąt świecenia sprawia, że potrzeba naprawdę niewiele, by cieszyć oko spektakularnym efektem. Na przykład niebieskie światło świetnie podkreśla roślinne kompozycje w akwarium oraz kolor wody. 
Moduły LED dostępne są z więcej niż 2 diodami i o różnych kształtach. Znajdziesz zarówno takie, które mają 2, 3 czy 4 diody. Są też dostępne w wersji prostokątnej czy kwadratowej.
Rośliny w akwarium potrzebują świetlówek, które mają około 20 lumenów na 1 litr wody. Dobrze, jeśli w systemie oświetlenia znajdują się też niebieskie i czerwone diody. Rośliny odbijają większość światła zielonego, a pochłaniają niebieskie, czerwone i fioletowe. 
Moc wyrażana w lumenach na 1 litr wody (lm/l):
  • 10 lumenów na 1 litr wody: słabe światło, umożliwiające hodowlę cieniolubnych roślin. Widoczność w zbiorniku dostateczna;
  • 20 lumenów na 1 litr wody: dobre oświetlenie, nie wymaga dozowania dwutlenku węgla i obfitego nawożenia. Dobra lub dostateczna widoczność w zbiorniku;
  • 30 lumenów na 1 litr wody: bardzo dobre oświetlenie, które jest dedykowane dla nawożonych zbiorników roślinnych, które są wyposażone w instalację CO2. Pozwala na uprawę nawet wymagających roślin. Widoczność w zbiorniku bardzo dobra;
  • 40 lumenów (i więcej) na 1 litr i wody: znakomite oświetlenie, z którego najczęściej korzystają specjaliści. Widoczność w zbiorniku znakomita. 

Oświetlenie RGB w akwarium

To najbardziej popularny typ oświetlenia w 2022 roku. Moduły są bardziej popularne w porównaniu do taśm. Ten typ oświetlenia to innowacyjne rozwiązanie, stworzone na potrzeby różnokolorowych iluminacji świetlnych.
Można je stosować do konstrukcji oświetlenia głównego, jak i dekoracyjnego. Są dostępne w barwach białych, jednokolorowych, jak i różnokolorowych (zmieniających kolor).
Ten typ umożliwia ustawienie światła dziennego, jak i światła nocnego. Światło dziennie może być dowolnie przez ciebie modyfikowane w ciągu dnia, w zależności od twojego nastroju, zamierzonego efektu czy potrzeb ryb lub roślin w akwarium. Światło nocne będzie pięknie podkreślało bujną roślinność w akwarium i jednocześnie będzie łagodne dla zwierząt w zbiorniku. Pamiętaj, że wszystkie ustawienia dotyczące nie tylko samego oświetlenia, ale wszystkich parametrów dotyczących akwarium powinny służyć zwierzętom i roślinom w akwarium.

Oświetlenie gazowe

Zwykłe świetlówki T5 czy T8 nie są już standardem. Zostały wyparte przez świetlówki LED. Mają dużo wad, z których najważniejsze to brak możliwości regulacji natężenia światła. Pobierają więcej prądu niż świetlówki LED.

Oświetlenie nocne akwarium

Nocne oświetlenie akwarium zawiera w większości niebieskie światło, które ma imitować świecenie księżyca. Umieszcza się je obok klasycznego oświetlenia i włącza tylko na noc.
Czy podświetlanie akwarium w nocy jest konieczne? To raczej gadżet aniżeli konieczność. Niebieskie światło na pewno nie powinno zaszkodzić ani roślinom, ani zwierzętom w akwarium.

Jak długo powinno się świecić światło w akwarium?

Od około 6 do 14 godzin dziennie. Dobrze, jeśli stosujesz automatyczny wyłącznik, dzięki któremu lampy wyłączą się automatycznie o określonej godzinie każdego dnia. 

Jakie oświetlenie do akwarium – ciepłe czy zimne?

Najbardziej popularne jest światło zimne lub ewentualnie neutralne. Ciepłe światło polecane jest w akwariach z biotopem czarnych wód.

Czy ryby mogą żyć bez światła w akwarium?

Ryby potrzebują światła do prawidłowego funkcjonowania – syntezy witaminy D, procesów metabolicznych, budowy szkieletu i do tego, by po prostu dobrze się czuć. 
Zdjęcie: Envato Elements