Data publikacji:

Wnętrostwo u psa – co to jest? Jak leczyć?

Kiedy schodzą jądra u szczeniaka? Jak wyczuć jądra u szczeniaka? Co to znaczy wnętrostwo u psa? Czy to normalne, że pies ma jedno jądro. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat psa wnętra: operacja, koszt i prognoza. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie do kastracji psa wnętra.
wnętrostwo

Co to znaczy wnętrostwo u psa?

Pies wnęter to samiec, u którego jedno lub oba jądra nie zstąpiły do moszny. Wnętrostwo oznacza brak jednego lub obu jąder w mosznie. Wnętrostwo jednostronne obserwowane jest częściej niż obustronne. Najczęściej mamy do czynienia z jądrem zatrzymanym w kanale pachwinowym, rzadziej zaś – w jamie brzusznej.

Kiedy schodzą jądra u szczeniaka?

W życiu płodowym psa jądra znajdują się w jamie brzusznej w okolicach nerek. Jądra mogą zejść do moszny jeszcze przed porodem, ale nie powinno być powodem do niepokoju, jeśli u kilkotygodniowych szczeniąt nie są wyczuwalne. Jądra powinny znaleźć się w mosznie u szczeniaka do około 6. miesiąca życia. 

Jak wyczuć jądra u szczeniaka?

Jądra u szczeniaka powinny znajdować się w mosznie, która z kolei znajduje się pod odbytem. Jądra, w zależności od wieku i rasy, mogą mieć różną wielkość. Są owalne i raczej miękkie w dotyku. Do oceny jąder najlepiej sprawdzą się palec środkowy i wskazujący u tej samej ręki. Jądra powinno się wyczuć łatwo pod palcami.

Choroby jąder u psa

Choroby jąder są często spotykane u niekastrowanych psów. Najczęstsze schorzenia to nowotwory jąder. Rzadziej spotykane choroby to: zapalenie, zwyrodnienie, a także wodniak i skręt jądra.

Pies jest wnętrem – co robić? 

Czy wnętrostwo u psa jest groźne? Tak i nie. Zdrowe jądro, które znajduje się w pachwinie lub w jamie brzusznej, nie stanowi zagrożenia samego w sobie. Musisz jednak wiedzieć, że niezstąpione jądro jest narażone na nowotwór ponad 10 razy bardziej niż jądro, które znajduje się w mosznie. Może to jak najbardziej stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia.
Kastracja chirurgiczna, czyli usunięcie jąder, jest najlepszym sposobem zapobiegania nowotworowi jąder. 

Wnętrostwo u psa – kiedy operować?

Pies wnęter powinien być wykastrowany z wielu powodów. Kastracja jest zalecana w okresie pomiędzy początkiem dojrzałości płciowej a ukończeniem 2. roku życia. Warto wiedzieć, że można ją przeprowadzić także później.

Jak wygląda przygotowanie do kastracji psa wnętra?

Zabieg kastracji nie wymaga przygotowania innego niż pozostałe rutynowe zabiegi chirurgiczne. 12 godzin przed zabiegiem należy zabrać zwierzęciu miskę z jedzeniem i pozostawić jedynie wodę. Dzień przed zabiegiem możesz wykąpać psa, ale nie jest to konieczne.

Ile kosztuje kastracja wnętra?

Kastracja wnętra kosztuje o wiele więcej niż psa z dwoma jądrami w mosznie. Cena wynika z czasu operacji, który jest znacznie wydłużony, oraz dodatkowych umiejętności lekarza weterynarii. Niekiedy konieczne jest badanie USG przed operacją w celu lokalizacji jąder. Jest to szczególnie ważne u dużych psów. 
Kastracja wnętra zależy od tego, czy jądro lub jądra znajdują się w pachwinie, czy w jamie brzusznej. Koszt kastracji wnętra, którego jądro lub jądra znajduje się w jamie brzusznej, wynosi więcej niż w przypadku lokalizacji w pachwinie.
Cena kastracji psa wnętra wynosi około 200–600 zł w zależności od miasta i sprzętu, który oferuje placówka weterynaryjna. Pamiętaj, aby koniecznie dbać o ranę po kastracji psa.

Wnętrostwo u psa a agresja

Wnętrostwo nie ma żadnego związku z agresją. Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników. Jeżeli zauważyłeś u swojego psa agresywne zachowania, koniecznie skontaktuj się z behawiorystą.

Kastracja chemiczna a wnętrostwo

Kastracja chemiczna nie jest zalecana dla psa wnętra, ale jeśli z jakichś przyczyn kastracja chirurgiczna nie jest możliwa, to może to być dobra alternatywa. O szczegóły warto zapytać lekarza weterynarii podczas wizyty.

Wnętrostwo u psa FAQ

U jakich psów najczęściej występuje wnętrostwo?
Statystycznie problem wnętrostwa dotyczy częściej psów ras miniaturowych i małych (do 9 kilogramów masy ciała), ale u kilku większych ras również odnotowano większą liczbę przypadków. Należą do nich między innymi bokser, buldog angielski, husky syberyjski i pudel królewski.

Czy wnętrostwo u psa jest groźne?
Tak, wnętrostwo u psa jest groźne, ponieważ nieschodzenie jednego lub obu jąder do moszny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko nowotworów jądra oraz skrętu jądra. Ponadto, psy z wnętrostwem często są mniej płodne lub bezpłodne.
Zdjęcie: Envato elements