Data modyfikacji:

Jakie ryby mogą być razem w akwarium?

Czy wszystkie popularne rybki można trzyma razem w jednym akwarium? Czy bojownik dogada się z welonem? Poznaj popularne obsady mieszane do różnego typu akwarium. Sprawdź, jak dobrać rybki do małego, średniego i dużego akwarium.
rybki w akwarium

Jakie rybki mogą być razem w akwarium z bojownikiem?

Jak dobrać rybki akwariowe dla początkujących? Jednym z ważnych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest łączenie różnych gatunków.

Jakie rybki z bojownikiem będą najlepsze? Wiele samców bojownika przejawia objawy agresji wobec innych ryb, dlatego nie nadaje się on do każdego akwarium. Bojownik może atakować gupiki ze względu na ich weloniaste ogony, które będą imitować ogony i płetwy innych samców bojownika, dlatego raczej nie powinno się ich trzymać razem.

Z kolei glonojad i inne ryby przyssawkowe mogą skrzywdzić bojownika podczas swojego nocnego żerowania, dlatego to nie jest dobry pomysł, by trzymać je w jednym zbiorniku z bojownikiem.

Bojownik nie sprawdzi się w akwarium z innymi kolorowymi i drapieżnymi, agresywnymi rybami. Ryby, które powinny mieć neutralne stosunki z bojownikiem w jednym akwarium, to kiryski pancerne, piskorki czy razbory klinowe. Gupiki mogą być w jednym akwarium z:
  • piskorkami,
  • kosiarkami,
  • neonkami,
  • sumikami szklistymi,
  • danio.

Kolorowe ryby w akwarium

Marzysz o różnorodnym akwarium z kolorowymi rybami? Koniecznie zapoznaj się z charakterystyką ryb pochodzących z Ameryki Środkowej. Chodzi tutaj między innymi o zmienniaki plamiste, zmienniaki wielobarwne i gupiki pawie oczko. Taka obsada sprawdzi się do akwarium 50-60 litrów. Najlepiej mieć po około cztery osobniki każdego z gatunku.

Chciałbyś mieć mieczyki w akwarium? Ze względu na długość mieczyków (dorastają do około 6-10 cm długości) zaleca się je trzymać w akwarium znacznie większym, najlepiej takim 100-120 litrów. Skalary można trzymać z:
  • kiryskami,
  • glonojadami,
  • danio,
  • zbrojnikami,
  • kosiarkami.

Dwa stada rybek w akwarium

Mogą to być na przykład neonki innesa i razbory klinowe lub bystrzyki. Wybór jest bardzo duży. Takie dwa mniejsze stada dwóch gatunków będą się o wiele lepiej czuły w większym akwarium powyżej 60 litrów. Ryby dwóch gatunków mogą się wówczas mieszać i pływać razem, co nie będzie wyglądało tak zjawiskowo, jak w przypadku obsady akwarium tylko jednym gatunkiem.
Gurami można trzymać w jednym akwarium z:
  • neonkami,
  • kiryskami pandą,
  • kosiarkami,
  • piskorkami,
  • bocją wspaniałą.

Stado rybek w akwarium z dużymi kolorowymi rybami

Dobrym pomysłem jest obsada akwarium jednym stadem ryb. Może to być wyżej wspomniany razborek klinowy czy neonek. Na początek możesz kupić 6-8 rybek stadnych do akwarium około 50-60 litrów i trzy inne, większe rybki. Razem z razborkami dobrze prezentować się będą prętniki karłowate. Jeden samiec i dwie samice będą zdecydowanie wystarczające do takiego akwarium. Samiec jest rybą kolorową, błyszczącą się w świetle, dlatego podniesie atrakcyjność obsady. Samiczki są srebrne, dlatego też dodadzą akwarium nowych barw.

Dużo rybek w akwarium

Marzysz o różnorodnym akwarium z wieloma różnymi rybkami? Nie ma sprawy! 4-8 neonek, dwie pielęgniczki amerykańskie lub ramireza, kilka kirysków panda i 4-6 osobników otocinklus przyujściowego. Glonojad może być w jednym akwarium z:
  • gupikami,
  • razborami,
  • gurami.

Ławica w akwarium

Ławica neonków simulans czy bystrzyków amandy w akwarium 60-80 litrów to bardzo dobry pomysł. Szczególnie jeśli zależy ci na obsadzie tylko jednym gatunkiem. Rybki będą dobrze czuły się same ze sobą.

Rybki w akwarium nieogrzewanym

Jeśli szukasz rybek, które nie potrzebują grzałki w akwarium, by dobrze się rozwijać, to jest to zdecydowanie coś dla ciebie. W wodzie o temperaturze pokojowej dobrze odnajdą się danio pręgowany i kardynałek chiński. To małe, ale bardzo ruchliwe rybki, które potrzebują akwarium nieco większego, nawet 80-100 litrów. Możesz kupić np. 10 danio i 10 kardynałków do takiego akwarium, dzięki czemu uzyskasz ławicę mieszaną. Taką obsadę świetnie uzupełni przylga chińska, która lubi niższą temperaturę i kilka kirysków. Mogą to być kiryski pstre lub spiżowe. W takim akwarium warto zrobić nadfiltrację i podłoże z płaskimi kamieniami, które będą pokryte zimnolubnymi mchami.

Akwarium z zielonymi rybkami

Harem pielęgniczek kakadu lub asassiza będzie świetnie czuł się w akwarium 80-100 litrów razem ze stadem neonków czarnych lub stadem żałobniczek. Samice w haremie pielęgniczek powinny przeważać. Obsadę możesz uzupełnić otoskami lub kiryskami. Dwa gatunki pielęgniczek w jednym gatunku to raczej nie jest dobry pomysł, bo może się to skończyć walkami. Takie rybki będą o wiele bardziej zestresowane, przez co będą też bardziej podatne na różne choroby. Welony można trzymać w jednym akwarium z:
  • mieczykami,
  • danio,
  • zbrojnikami,
  • glonojadem.

Brzankarium

Co powiesz na obsadę brzanki sumarzańskiej, ale dobranej w trzech wariantach kolorystycznych? Odmiana standard (różowobiała rybka w czarne pasy), albino (biała ryba w pomarańczowe pasy) i odmiana mszysta (czarnozielona rybka) w jednym akwarium robią wrażenie, ponieważ są ruchliwe i nie chowają się w zaroślach, jak np. neonki. 6-7 sztuk ryb z każdej odmiany świetnie odnajdzie się w akwarium do 100 litrów.

Rybki do małego akwarium

Rybki do akwarium do 25 litrów nie powinny być dłuższe niż 4 cm. W takim akwarium odnajdą się np. gupiki endlera czy drobniczka jednodniówka. Możesz też pomyśleć o uzupełnieniu obsady za pomocą kiryska pigmeja czy razbory hengela. Wyjątkiem jest jedynie bojownik, który osiąga wielkość do 8 cm długości. Możesz go trzymać w takim akwarium z kilkoma otoskami.
Zdjęcie: pexels