Data modyfikacji:
ryby akwariowe

Najładniejsze ryby akwariowe

Prowadzenie akwarium to tylko pozornie prosta sprawa. Doświadczeni w tej dziedzinie wiedzą, że dbanie o czystość zbiornika nie jest takie łatwe, a do tego trzeba jeszcze zagwarantować odpowiednie warunki mieszkającym w nim rybkom. Jakie rybki do akwarium wybrać? Zobacz najładniejsze ryby akwariowe.

Najładniejsze gatunki ryb awkariowych

Jakie rybki akwariowe wybrać? Niestety bardzo często okazuje się, że im rybka ładniejsza, tym trudniej jest ją hodować.

Można jednak znaleźć kilka równie pięknych gatunków łatwych w hodowli. Pamiętajmy też o specyficznych zachowaniach poszczególnych rybek i o tym, że niektóre gatunki „nie dogadują się” z innymi, a więc mogą wyniknąć konflikty. Przed kupnem rybki zawsze należy dowiedzieć się, jakich warunków potrzebuje oraz czy przypadkiem w naszym akwarium nie mamy innych ryb, które mogą okazać się agresywne. Sprawdźmy najładniejsze kolorowe ryby akwariowe.

Żaglowiec skalar

Popularne skalary należą do rodziny pielęgnicowatych (pielęgnicowate to ponad 1600 gatunków bardzo różnych ryb, charakteryzują się tym, że opiekują się swoją ikrą i potomstwem) i naturalnie występują w Ameryce Południowej. Skalary rosną duże, dlatego też potrzebują dużego akwarium – w małym będzie im za ciasno, a to może narazić je na różnego rodzaju choroby.

Nie powinno się też kupować jednej ryby tego gatunku, gdyż są to zwierzęta stadne. Unikajmy trzymania ich w jednym zbiorniku z małymi, ruchliwymi i agresywnymi rybkami, ponieważ skalary nie potrafią się przed nimi bronić. Jeżeli będziemy dobrze dbali o nie, to mogą dożyć nawet 15 lat.

Bojownik wspaniały

Jest to gatunek jednych z najpiękniejszych ryb akwariowych bardzo chętnie kupowany do akwariów kulistych. Niestety tego typu akwaria są bardzo złym pomysłem, gdyż nie zapewniają żadnemu gatunkowi ryby odpowiednich warunków. Najchętniej kupowane są samce bojowników, ze względu na ich piękne kolory i długie płetwy, które bardzo dobrze prezentują się w domowych akwariach.

Co ciekawe, w naturalnym środowisku bojowniki nie są aż takie ładne. Odmiana, którą znamy ze sklepów zoologicznych, występuje tak naprawdę tylko w warunkach hodowlanych.

Samiczki bojowników kupowane są głównie, gdy planujemy je rozmnażać. O ile z samicami nie ma większych problemów, jeżeli chodzi o inne ryby, tak samce potrafią toczyć ze sobą zażarte walki, w wyniku których może dojść nawet do śmierci obu walczących, dlatego też nie powinno się trzymać w jednym akwarium więcej niż jednego bojownika płci żeńskiej. W stosunku do innych ryb nie są agresywne. Poza ich walecznością bojowniki są uznawane za gatunek łatwy w hodowli i często polecany jako pierwsza rybka do akwarium.

Neon Inessa

Te malutkie i piękne rybki, popularnie nazywane neonkami, również należą do tych raczej łatwych w hodowli. Pochodzą z peruwiańskich terenów Amazonki i charakteryzują się „neonową” wstęgą wzdłuż ciała (stąd nazwa).

Jest to rybka stadna, na raz powinno się ich hodować minimum 6 sztuk, dlatego też wymagają większego akwarium (przynajmniej 60 litrów). Z racji swoich rozmiarów nie należy wkładać neonków do jednego zbiornika z większymi, drapieżnymi rybami, gdyż mogą zostać zjedzone.

Kirysek lamparci

Inna nazwa tej jednej z najpiękniejszych ryb akwariowych to kirysek nakrapiany. Są to niewielkie rybki kształtem przypominające suma, które pochodzą z Ameryki Południowej. Kiryski są często hodowane ze względów praktycznych, gdyż oczyszczają one dno akwarium z resztek pokarmu, do którego inne ryby mają problem się dostać.

Nazwa bierze się od ciemnych cętek pokrywających całe ciało kiryska, które do złudzenia przypominają cętki na ciele lamparta. Również w przypadku tych rybek powinniśmy trzymać je w grupie minimum 6 osobników. Kiryski uwielbiają kryjówki dlatego, zanim wpuścimy je do akwarium, zadbajmy o to, żeby miały się gdzie chować.

Danio pręgowane

Ryba azjatycka, naturalnie występuje w Pakistanie, Nepalu i Indiach, charakteryzuje się niebieskimi pręgami na całej długości ciała. Danio w bezpiecznych warunkach hodowlanych spotkać można z bardzo długimi płetwami.

Ciekawostką jest fakt, że danio służyły do badań nad genetyką i mutacją ze względu na szybki cykl życiowy. W wyniku eksperymentów powstała odmiana GloFish, która dosłownie świeciła się dzięki produkowaniu fluoryzującego białka. Te kolorowe rybki akwariowe nie są wymagające i łatwo dostosowują się do warunków panujących w akwarium, należy jednak mieć na uwadze to, że gatunek ten najlepiej czuje się w dobrze napowietrzonej wodzie.

Paletka dyskowiec

Są to kolorowe rybki akwariowe bardzo wąskie i wysokie (dorosłe okazy miewają do 20 cm wysokości) dlatego zaleca się trzymanie ich w dużych zbiornikach (100 l i więcej). Jest to kolejny w tym zestawieniu gatunek ryb pielęgnicowatych. Przy hodowaniu paletek należy pamiętać o ich upodobaniu do chowania się wśród roślin.

Paletki najlepiej czują się pośród takich gatunków jak żabienice, kabomby czy bacopy. Są to ryby łagodne, chociaż płochliwe, dlatego należy odpowiednio dobierać im towarzyszy do akwarium. Z racji swojego wyglądu i rozmiarów mogą być źródłem niepokoju dla małych rybek, a z kolei większe ryby będą płoszyły paletki. Jeżeli więc chcemy razem z dyskowcami hodować również inne ryby, najlepiej jeżeli to będą gatunki spokojne, odrobinę mniejsze niż paletki.

Ryba ta jest uznawana za trudna w hodowli ze względu na swoje wymagania, a także podatność na choroby. Jednak ze względu na to, że należy do najpiękniejszych ryb akwariowych ma liczne grono wielbicieli.

Krewetki

Krewetki to oczywiście nie ryby, jednak coraz częściej kupowane są do słodkowodnych akwariów. Krewetkami nazywa się tak ogólnie większość małych skorupiaków, które bardzo ciekawie potrafią zaprezentować się w akwarium.

Krewetki nadają się do małych zbiorników, dlatego chętnie wybierane są przez ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże akwarium. Najaktywniejsze są w nocy, za dnia raczej spoczywają w bezruchu. Są to bardzo małe zwierzątka dlatego, jeżeli chcemy je trzymać razem z rybami, to pamiętajmy, żeby gatunki ryb nie były zbyt duże, gdyż w przeciwnym wypadku krewetki zostaną przez nie zjedzone.

Hodowlę krewetek w akwarium najlepiej prowadzić w osobnym zbiorniku, zwłaszcza jeżeli chcemy je rozmnażać – dorosłe krewetki będą zbyt duże do zjedzenia przez małe ryby, ale ich potomstwo już może posłużyć jako pokarm.

Gupik pawie oczko

To jeden z najbardziej znanych gatunków ryb akwariowych. Jest bardzo łatwy w hodowli, nie ma dużych wymagań hodowlanych, dlatego dobrze się czuje w większości akwariów. Nie potrzebuje dużej przestrzeni życiowej. Już 40-litrowe akwarium będzie odpowiednie dla kilku osobników tego gatunku. 

Samica osiąga około 6 cm długości. Jej tułów jest zazwyczaj szarej lub oliwkowej barwy. Samce są smuklejsze i o wiele ciekawiej prezentują się w akwarium przez intensywne ubarwienie wydłużonych płetw. Gupiki zazwyczaj szybko się rozmnażają. Nie wykazują tendencji do zjadania swojego potomstwa, ale mimo wszystko zaleca się odseparowanie narybku od dorosłych osobników.

Gurami dwuplamisty

To wyjątkowo pięknie prezentujące się ryby w dobrze oświetlonym akwarium. Gurami mają niebiesko-zielone ubarwienie i dwie ciemniejsze plamy. Samice są nieco mniejsze od samców i mają bardziej zaokrąglone ciało w okolicy brzusznej. Zaleca się trzymać je w większym akwarium powyżej 100 l. Najlepszym wyborem będzie zakup jednego samca i kilku samic. To ryby terytorialne, które mogą ze sobą walczyć, jeśli w zbiorniku znajdować się będzie więcej niż jeden samiec. 

Można je trzymać w jednym akwarium z bocjami, razborami czy brzankami, które nie mają tendencji do obgryzania płetw innych rybek. Lepiej nie trzymać ich razem ze skalarami czy innymi większymi rybami. Istnieje ryzyko, że samiec gurami można uznać inne większe ryby za wrogów.

Brzanka sumatrzańska

Brzanki sumatrzańskie osiągają długość ciała do 5-6 cm. Ich ubarwienie jest dość charakterystyczne: żółte ubarwienie tułowia i czarne paski w poprzek tułowia. To ryby stadne. Samce rywalizują ze sobą o względy samic. W akwarium około 60 l możesz mieć nawet 8 osobników tego gatunku.

To bardzo ruchliwe rybki, które niewątpliwie potrzebują dużo ruchu. Lubią silny prąd i całkiem dobrze czują się w akwarium z bujną roślinnością i dodatkowymi elementami, np. korzeniami na dnie zbiornika. Koniecznie sprawdź też brzanki zielone i mszyste!

Kardynałek chiński

Rybki osiągają długość ciała do 4 cm. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest podłużny, jasnozłoty pas, obrzeżony na niebiesko wzdłuż tułowia. Samce są zazwyczaj nieco smuklejsze i jaskrawiej ubarwione w porównaniu do samic. 

Kardynałki są bardzo łagodne. Dobrze czują się w większej grupie, dlatego nie bój się kupić nawet 4-8 rybek tego gatunku. W grupie czują się o wiele pewniej i pięknie pływają w ławicy. Są mniejsze w porównaniu do kardynałków wietnamskich, chociaż niekiedy można je z nimi pomylić.

Należy je trzymać w akwarium z dobrze działającym filtrem. Dobrze czują się w chłodniejszej wodzie o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Możesz je trzymać w jednym akwarium np. z brzankami czy danio.

Molinezja ostrousta

To towarzyska i żwawa rybka, którą na pewno zauważysz w swoim akwarium. Samice osiągają do 10 cm długości, a samce do około 8 cm. Molinezja dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością, ale też jednocześnie dużą przestrzenią do pływania. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody i jej wahania. 

Ze względu na ich duże rozmiary, rybki można kupić jedynie do akwarium o objętości minimum 100 l. Możesz zacząć od parki lub kupić nawet 4-6 rybek tego gatunku, ale weź pod uwagę, że szybko się rozmnażają. Najlepszy pokarm dla molinezji to ten bogaty w białko (larwy komarów, dafnia, ochotka) i inne składniki pochodzenia roślinnego. Możesz podawać im gotowane warzywa czy nawet super-food – spirulinę w proszku.

Zdjęcie: Pexels