Data modyfikacji:

Jakie ryby do akwarium 200 l wybrać?

Posiadanie rybek akwariowych nie jest czynnością zbyt angażującą. Ryby nie wymagają specjalnej troski. Niemniej jednak, aby móc się cieszyć ładnym widokiem, powinniśmy stworzyć rybom odpowiednie warunki do bytowania. Każdy rodzaj ryb posiada pewne uwarunkowania oraz wymagania odnośnie hodowli. Podstawową kwestią jest odpowiednia wielkość i ilość ryb w stosunku do pojemności akwarium. W naszym poradniku skupimy się na tym, jakie ryby do akwarium 200 l nadają się najbardziej oraz które ryby ławicowe będą najlepszym wyborem w tym przypadku.
ryby do akwarium 200l

Kilka porad, zanim założysz akwarium

Podstawowym błędem popełnianym przez początkujących hobbystów jest nieodpowiedni dobór ryb do akwarium domowego. Najczęściej ryby są kupowane pod wpływem chwili w sklepie zoologicznym. Aby profesjonalnie podejść do tematu, powinniśmy w pierwszej kolejności wyjaśnić kwestie dotyczące doboru ryb. Nie jest to skomplikowane, a zaznajomienie się z podstawami zajmie raptem parę minut.

Jest możliwość stworzenia tak zwanego akwarium towarzyskiego, czyli takiego, w którym znajduje się wiele gatunków ryb, pochodzących z różnorodnych środowisk naturalnych. Warunkiem ich bytowania jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do życia i funkcjonowania. Niemniej jednak, aby zrobić to poprawnie i w harmonii z naturą, powinniśmy wiedzieć, które gatunki przebywają w środkowej warstwie wody, które odnajdują się przy tafli wody, a które bytują przy dnie. Kolejna rzecz to wysokość zbiornika.

Mieszając ryby z różnych środowisk, wybierajmy wyższe akwaria. Jego wysokość powinna wynosić mniej więcej pięćdziesiąt centymetrów. Część z dostępnej powierzchni zajmie nam podłoże oraz rośliny. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby zostawić sobie zapas kilkunastu centymetrów. Nie jest prawdą, że małe ryby czują się lepiej w mniejszym zbiorniku. Istnieją bowiem gatunki ryb, które są małe, a czują się dobrze w większych zbiornikach.

Znając preferencje ryb, łatwiej będzie ocenić, czy dany gatunek odnajdzie się w naszym akwarium. Przed zakupem warto zdobyć kilka informacji, które mogą okazać się cenne dla początkującego akwarysty. Tworząc wspomniane akwarium towarzyskie, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. To sztuczna roślina średniej wielkości sprzedawana na kępy. Najlepiej jest sadzić rośliny w taki sposób, aby uzyskać efekt głębi.

Dzięki temu ryby będą mogły odpoczywać, ponieważ będą miały swój zaciemniony azyl. To, jakie ryby do akwarium 200 l wybrać, podpowiadamy niżej.

Jakie ryby ławicowe wybrać do dużego akwarium?

Widok ryb połyskujących w dużym akwarium robi wrażenie na każdym. Szczególnie jeśli są takie same i pływają ławicami. Pływanie w taki sposób mają w genach i robią to instynktownie. Ciekawostką jest, że w naturalnych środowiskach ławicę mogą tworzyć nawet miliony ryb jednocześnie. Jednak najczęściej spotyka się po kilkaset ryb tego samego gatunku.

Sytuacje te mają miejsce w przypadku ryb o niewielkich rozmiarach oraz dużych możliwościach rozrodczych. To swego rodzaju system obronny, który mają wypracowany od pokoleń. Dzięki temu łatwiej zdobywa się im pożywienie. Przeniesienie gatunków ławicowych do akwarium nie zmienia ich podejścia. Nadal łączą się w grupy, tworząc połyskujące widowisko. Które ryby ławicowe do akwarium 200 l wybrać?
  • Neon Innesa – to ryba słodkowodna pochodząca z rodziny kąsaczowatych. Gatunek ten pochodzi z dorzecza Amazonki i Peru. Potocznie nazywa się ją bystrzakiem neonowym. To spokojna ryba, której można hodować większą ilość. Tworząc ławicę, czują się pewniej i bezpieczniej. Są też wtedy aktywniejsze.
  • Brzanka Denisona – należy ona do bardzo popularnych ryb akwariowych, ale niestety jej gatunek jest zagrożony. Trudno się ją rozmnaża, dlatego tak chętnie jest wyławiana z naturalnych siedlisk.
  • Czarna Tetra – nazywa się ją inaczej żałobniczką zwyczajną. Podobnie jak neonka, pochodzi z rodziny kąsaczowatych. Żyje przeważnie w rzekach i stawach. Dobrze czuje się w grupie, dlatego warto zapewnić jej towarzystwo. Przy jej hodowli powinniśmy zadbać o ciemne dno, ponieważ przy jasnym może stracić swoje barwy. To szczególny gatunek wymagający dużego akwarium, powyżej 100 litrów.

Jakie akwarium wybrać?

Oferty sklepów są bogate. Mogłoby się wydawać, że to tylko akwarium. Jednakże rodzajów jest sporo. Można zdecydować się na zakup zbiornika z pełnym wyposażeniem Aquael Leddy Day&night 75 Akwarium z wyposażeniem 105 l białe. Wskazany przez nas model, to akwarium z nowoczesnym oświetleniem ledowym. Połączenie oświetlenia nocnego z dziennym daje możliwość podziwiania zbiornika także w nocy.
Kluczową kwestią jest także miejsce, które akwarium będzie zajmować. Często spotykamy się wśród znajomych z akwariami ustawionymi na parapetach lub półkach. Ciekawym wyborem jest szafka pod akwarium, która może idealnie wkomponować się w styl panujący w pomieszczeniu. Dla nowoczesnych wnętrz idealna będzie Aquael Glossy Szafka czarna 120 x 40 x 72 cm. To wysokiej jakości produkt, który podkreśli elegancki wygląd pokoju, a do tego zwróci uwagę na akwarium.
Jeśli jednak stawiamy na bardziej tradycyjne rozwiązania, wybierzmy Aquael Szafka pod akwarium czarna 60 x 30.
Bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, i tak najważniejsze jest to, jakie środowisko stworzymy rybkom wewnątrz akwarium. Niektóre gatunki ryb nie powinny być łączone, a inne z kolei pozostają dla siebie neutralne. Ich odpowiedni dobór rzutuje na ich wygląd i zachowanie, dlatego tak ważne jest, aby zaczerpnąć informacji na temat gatunku jeszcze przed zakupem.
Autor: Joanna Szaj