Data modyfikacji:

Jak się pozbyć pierwotniaków z akwarium?

Piękne, zadbane akwarium to powód do dumy każdego wielbiciela rybek. Niestety czasami zdarza się, że mimo włożonych wysiłków, woda staje się matowa – przyczyną są zazwyczaj pierwotniaki w akwarium. Sprawdź, czym dokładnie są, dlaczego gromadzą się w wodzie i przede wszystkim – jak się ich pozbyć.

akwarium

Pierwotniaki w akwarium – czym właściwie są?

Nawet najpiękniejsze aranżacje akwarium nie będą się efektownie prezentować, gdy zagoszczą w nim pierwotniaki. To jednokomórkowe organizmy o mikroskopijnej wielkości. Choć możesz o tym nie wiedzieć, zamieszkują wodę już od samego początku – tyle że jest ich bardzo mało i nie są specjalnie widoczne.

Pierwotniaki w akwarium zaczynają gwałtownie się rozmnażać, kiedy dochodzi do zmian środowiska wody – innymi słowy, gdy jest w niej zbyt mało tzw. dobrych bakterii. To właśnie one chronią rybki przed glonami oraz innymi niebezpiecznymi organizmami.

Jak rozpoznać pierwotniaki w akwarium?

Pierwszym sygnałem świadczącym o inwazji pierwotniaków na wodę w akwarium jest jej zmętnienie. Z czasem woda może zrobić się tak mleczna, że uniemożliwia nawet obserwowanie ryb.

To jednak, niestety, nie wszystko. Czysta woda z odpowiednią florą bakteryjną jest niezwykle ważna dla utrzymania rybek w zdrowiu. Jeśli dzieje się z nią coś niewłaściwego, zwierzęta mogą zacząć zachowywać się nietypowo, a następnie padać.

Skąd biorą się pierwotniaki w akwarium?

Istnieje kilka przyczyn gromadzenia się pierwotniaków.

Zbyt częste mycie akwarium i akcesoriów (między innymi filtra)

Niektórzy hodowcy usilnie dążą do tego, aby woda w akwarium była krystalicznie czysta – uważają, że w ten sposób dbają o dobrobyt ryb. Niestety, w tym przypadku jest to nadgorliwość, która może doprowadzić właśnie do zmętnienia wody. Jak już wiesz, odpowiednia dla ryb woda musi mieć swoją florę bakteryjną. O tym, że flora istnieje świadczy między innymi delikatny nalot na filtrze – absolutnie nie należy traktować go jako coś niepożądanego.

Jeżeli hodowca reaguje na delikatne zmętnienie wody dokładnym czyszczeniem akwarium i jego wszystkich elementów, flora bakteryjna jest likwidowana, a pierwotniaki mogą swobodnie się mnożyć.

Nieprawidłowe zmienianie wody w akwarium

Liczne pierwotniaki w akwarium mogą być również skutkiem nieprawidłowego zmieniania wody. Aby zachować prawidłową florę bakteryjną cieczy, należy wymieniać jej 10% co tydzień (albo np. 30% co 2-3 tygodnie, wszystko zależy od wielkości zbiornika).

Wsypywanie zbyt dużych ilości pokarmu

Ostatnim powodem nasilonego występowania pierwotniaków w akwarium i mętnienia wody może być wsypywanie do wody zbyt dużych ilości pokarmu.

Co zabija pierwotniaki w akwarium?

Mętna woda nie tylko wygląda brzydko, ale dodatkowo stanowi zagrożenie dla rybek. Co robić, gdy ciecz traci klarowność?

Na spokojnie poczekaj

Jeżeli zbyt często czyścisz akwarium i znajdujące się w nim akcesoria, to już wiesz, że w ten sposób naruszasz środowisko wody. Pozwól, aby flora bakteryjna uległa odbudowaniu – czyli po prostu poczekaj. Z czasem, gdy w wodzie pojawi się więcej dobrych bakterii, zmętnienie powinno ustępować.

Ogranicz ilości wsypywanego pokarmu

Nie wsypuj pokarmu na oko. Poszukaj informacji na temat zapotrzebowania rybek na pożywienie i stosuj się do wyznaczonych limitów. Pomocna może być waga kuchenna.

Zacznij napowietrzać wodę w akwarium

Niektórzy hodowcy do walki z pierwotniakami w akwarium polecają napowietrzacze wody. Jeśli podejrzewasz, że twoje rybki mogą mieć za mało tlenu, jak najbardziej sięgnij po takie akcesoria.

Zacznij stosować preparaty zwalczające pierwotniaki

W sieci bez trudu możesz kupić specjalistyczne preparaty, które krystalizują wodę. Jeśli nie pomagają inne metody, warto skorzystać z takiej pomocy.

Autor: R. Wojtaś