Data modyfikacji:

Wyprawka dla kota. Jakie rzeczy dla kota kupić?

Ile kosztuje wyprawka dla kota? Lista rzeczy, które są potrzebne na początku, jest dość długa. Oprócz jedzenia i wody, mruczek potrzebuje też różnych akcesoriów, z których warto zacząć korzystać już na samym początku, od pierwszych dni pupila w nowym domu. Sprawdź, jakie rzeczy dla kota warto kupić w pierwszej kolejności.
wyprawka dla kota

Zabawki dla kota

Ważne, by rozmiar zabawek był dostosowany do wielkości pupila. Zbyt duże zabawki mogą nie być atrakcyjne dla kotów, bo mruczki po prostu nie będą w stanie je chwycić w pyszczku lub będą zbyt ciężkie, by mogłyby je samodzielnie przesuwać. Z kolei małe zabawki nie nadają się dla kotów, bo mogą utkwić w przewodzie pokarmowym czworonogów po połknięciu.
Upewnij się przed zakupem, że zabawka jest przeznaczona dla kotów. Unikaj na pewno zabawek z długimi nitkami czy koralikami. 

Kuweta dla kota

To podstawa wyprawki dla kota. Kuweta powinna być na tyle duża, by kotek się w niej zmieścił. Pierwsza kuweta dla kota nie musi być od razu bardzo duża, jednak z czasem trzeba będzie ją zmienić na kuwetę dla dorosłych kotów. Początkowo możesz postawić na kuwetę otwartą. Jeśli twój mruczek roznosi dużo piasku wokół kuwety lub pyłki ze żwirku nadmiernie unoszą się w powietrzu wokół kuwety, możesz spróbować z kuwetą zamykaną. 

Żwirek dla kota

Wybór żwirku dla kota wcale nie jest taki oczywisty. Na rynku spotkasz się zarówno ze żwirkiem syntetycznym, np. silikonowym, jak i tymi naturalnymi – np. żwirek kukurydziany dla kota. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Na pierwszy żwirek dla kota sprawdzi się żwirek drewniany lub bentonitowy. Pamiętaj, że jeśli chcesz zmienić typ żwirku w kuwecie, warto to robić krok po kroku, mieszając stary i nowy żwirek ze sobą, codziennie zwiększając udział nowego żwirku. Nagła zmiana typu żwirku nie jest wskazana, jeśli nie ma ku temu medycznych wskazań.

Miski dla kota

Koty to zdecydowanie drapieżniki, które chętnie jedzą w nocy. Jednak ze względu na ryzyko nadwagi i otyłości nie zaleca się zostawiać kotom jedzenia w misce. Szczególnie koty po kastracji nie powinny mieć stałego dostępu do misek z karmą. O wiele lepiej jest wybrać kilka pór karmienia. Pamiętaj, że zwierzęta bardzo lubią schematy. Dlatego warto karmić je o stałych porach dnia.
Miski podwójne dla kota się nie sprawdzą, bo mruczki instynktownie wolą jeść i pić w innych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie miski z wodą w zupełnie innym miejscu, np. w drugim kącie kuchni. Dobrze, jeśli dystans między miską z jedzeniem i miską z wodą wynosi minimum 1 m.

Szczotka dla kota

Szczotka czy grzebień dla kota to podstawa wyprawki dla kotka z długą sierścią. Oczywiście, wyczesywanie sierści u młodego kotka nie jest jeszcze tak ważne, ale to najlepszy momenty, by mruczka przyzwyczajać powoli do szczotkowania i wyczesywania wypadającej sierści.
Pierwsza szczotka dla kocięcia nie musi być niezawodna. Może to być grzebień dla kota lub zwykła szczotka dla kota z niskiej półki cenowej, ponieważ samo szczotkowanie nie jest zbyt istotne w pierwszych miesiącach życia czworonoga. W lepszą szczotkę warto zainwestować, gdy mruczek będzie miał około 4–9 miesięcy lub gdy zacznie powoli gubić sierść.

Obroża dla kota

Czy obroża dla kota jest potrzebna? To zależy. Jeśli twój kot jest wychodzący lub docelowo ma być wychodzący, warto przyzwyczaić go do noszenia obroży od maleńkości. Pamiętaj, że obroża musi rosnąć z maluchem. Warto sprawdzać, czy ta nie jest za mała i czy nie uwiera mruczka co około dwa tygodnie. Do takiej smyczy warto przyczepić adresówkę z danymi opiekuna i imieniem kotka. Alternatywą dla adresówki będzie obroża dla kota z GPS.
Najważniejsze, by obroża dla kota wychodzącego miała gumkę, dzięki której kot będzie mógł się oswobodzić, jeśli np. zahaczy się obrożą o gałąź czy element słupa. 
Obroża dla kota przeciwpchelna powinna być stosowana według zaleceń producenta. Alternatywną dla niej są krople lub tabletki przeciw pchłom, kleszczom i innym pasożytom zewnętrznym.

Legowisko dla kota

Czy kot potrzebuje mieć swoje legowisko? Oczywiście. Pupil potrzebuje mieć swoje miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Koty znane są z tego, że chętnie zasypiają w różnych zakamarkach, ale mimo wszystko warto zainwestować w dobre legowisko dla kotka. Dobrym wyborem będzie także drapak dla kota z legowiskiem.

Szczoteczka do zębów dla kota

Czy kotu trzeba szczotkować zęby? Tak! Weterynarze zalecają, by zarówno psom, jak i kotom myć zęby przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ma to uchronić je przed chorobami przyzębia, w tym przed nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego.
Do mycia zębów potrzebujesz zarówno szczoteczkę, jak i specjalną pastę do zębów dla kota. Zwykłe pasty do zębów się nie sprawdzą, ponieważ ich skład absolutnie nie odpowiada potrzebom czworonogów.
Przygotuj się, że pierwsze razy raczej nie będą udane, ale nie o same mycie zębów chodzi na początku. Najważniejsze jest, by pupila do mycia zębów przyzwyczaić, a to na pewno nie uda się w przeciągu jednego wieczoru. Najważniejsza jest regularność. To nic, jeśli nie uda ci się na początku umyć wszystkich zębów.
Pamiętaj, by nagradzać go przed i po myciu zębów, by dodatkowo wzmocnić jego motywację do zachowania spokoju.

Transporter dla kota

Nigdy nie wiadomo, kiedy twój mruczek będzie potrzebował wizyty u lekarza weterynarii. Chorego lub przestraszonego kota o wiele bezpieczniej można przetransportować w transporterze dla kotów. Wybierz taki, w którym zmieści się cały kot. Możesz też przewozić kilka kotów w jednym transporterze, jeśli się lubią, mieszkają ze sobą i są na tyle małe, że bez problemu zmieszczą się w jednej klatce.
Najważniejszą cechą transportera powinna być niezawodność. Kot musi być w takiej klatce bezpieczny. Możesz wybrać transporter plastikowy, metalowy lub wykonany z miękkiego materiału z usztywnieniami. To wszystko zależy tak naprawdę od ciebie. 
Zdjęcie: Envato Elements