Data publikacji:

Odrobaczanie kotów – jakie preparaty warto kupić?

Pasta, preparat typu spot-on czy tabletki na robaki u kota? Poznaj rodzaje pasożytów wewnętrznych u kotów i objawy zarażenia się poszczególnymi pasożytami. Sprawdź, jak często odrobaczać koty i kiedy odrobaczyć kota pierwszy raz. 
Doctor Checking Cats Ears

Robaki u kota – przyczyny

Czy wiesz, że nawet niewychodzące koty mogą mieć pasożyty? Najbardziej narażone są kocięta oraz bardzo stare koty. Mruczki należące do obu grup wiekowych mają osłabiony układ immunologiczny, dlatego są bardziej wrażliwe na inwazję pasożytów czy różnego rodzaju infekcje.
Do zarażenia dochodzi w wyniku zjedzenia jaj lub cyst pasożytów, które znajdują się w kale zarażonych zwierząt, ale także w środowisku. Inwazja pasożytów wewnętrznych może zostać wywołana przez korzystanie z brudnej kuwety, zjedzenie zarażonej myszy lub ptaka, zjedzenie odchodów chorego zwierzęcia czy poprzez zjedzenie pokarmu zanieczyszczonego odchodami chorego zwierzęcia. Co więcej, jaja pasożytów mogą się też dostać do środowiska mruczka za pomocą… Twoich butów! Na podeszwie obuwia znajdują się różne czynniki niebezpieczne dla zwierząt.

Rodzaje pasożytów i objawy chorób, które wywołują

Pierwotniaki to pasożyty, które w przeciwieństwie do robaków nie są widoczne gołym okiem. Nicienie i tasiemce mają białoszarą barwę i są wydalane wraz z kałem w całości lub w częściach. Obecność całych lub pofragmentowanych pasożytów świadczy o zarażeniu się kotka robakami.
Objawy zarażenia się pierwotniakami u kotów:
 • biegunka,
 • kał z obecnością krwi,
 • obrzęk i zaczerwienienie odbytu,
 • obecność śluzu w odchodach.
 • Objawy zarażenia się robakami u kota:
 • biegunka,
 • apatia,
 • przesuszona skóra,
 • utrata masy ciała,
 • obecność krwi w kale,
 • wzdęcia, 
 • powiększenie obrysu brzucha,
 • obecność pasożytów lub fragmentów pasożytów w kale.
 • Odrobaczanie kotów

  Odrobaczenie kota polega na podaniu preparatu odrobaczającego w ilości odpowiedniej dla masy ciała twojego mruczka, według zaleceń producenta. Preparaty odrobaczające dla kotów są dostępne w kilku formach:
 • Pasty doustne odrobaczające dla kota
 • Taki produkt jest dostępny w strzykawce z miarką, dzięki której możesz precyzyjnie odmierzyć dawkę preparatu dla twojego pupila. Ta forma sprawdzi się na pewno, jeśli masz w domu więcej niż jednego kota lub kilka kociąt.
 • Tabletki odrobaczające dla kota
 • Są bardzo skuteczne i proste w podaniu. Taką tabletkę można ukryć w jedzeniu lub włożyć pupilowi prosto do pyszczka. 
 • Zawiesiny doustne odrobaczające dla kota
 • Preparat ma postać płyną lub półpłynną. Nie jest bardzo popularny ze względu na ryzyko wyplucia środka odrobaczającego przez kotka.
 • Preparaty typu spot-on odrobaczające dla kota
 • To najbardziej popularny rodzaj preparatu odrobaczającego. Jest bardzo skuteczny i prosty do podania. Wystarczy, że otworzysz pipetę i wylejesz produkt na skórę zwierzęcia na wysokości karku lub zadu. Pamiętaj, by wcześniej odgarnąć sierść na boki. Wylanie produktu na sierść zamiast na skórę może zmniejszać skuteczność działania preparatu.
  Preparaty odrobaczające możesz dostać w dobrych sklepach zoologicznych, sklepach internetowych i w przychodniach weterynaryjnych. Jeśli zauważyłeś robaki w kupie kota lub podejrzewasz, że mruczek mógł mieć kontakt z zarobaczonym zwierzęciem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada stolec kota i wybierze najlepszy preparat, który będzie działał w tym przypadku leczniczo.

  Ochrona przed kleszczami, pchłami i innymi pasożytami zewnętrznymi

  Nie zapomnij też o ochronie pupila przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze czy pchły. Możesz skorzystać z obroży, preparatów spot-on czy tabletek. Warto o to zadbać zarówno w przypadku kotów wychodzących, jak i tych niewychodzących. Pamiętaj, że większość preparatów tego typu działa przez około miesiąc. Po upływie czterech tygodni skuteczność jest niewystarczająca i należy powtórzyć podanie produktu.

  Co na pchły i kleszcze dla kota?

  Krople do wylania na skórę przeciw kleszczom dla kota (preparat spot-on)

  Takie krople należy wylać na skórę karku lub zadu, odchylając sierść na boki. Produkt wchłania się całkowicie w czasie od kilkunastu minut do kilku godzin. Do czasu wchłaniania się produktu nie zaleca się głaskać mruczka w okolicy naniesienia płynu. Krople działają od razu po wylaniu. Zapobiegają inwazji pasożytów zewnętrznych, ale działają też bójczo na pasożyty, które są na skórze kotka.

  Tabletki przeciwko kleszczom dla kota

  W gabinetach weterynaryjnych możesz dostać też tabletki, które zaleca się stosować w profilaktyce przeciwko kleszczom. Od niedawna dostępne też są tabletki, które możesz kupić w dobrych sklepach zoologicznych lub w sklepach internetowych.

  Inne preparaty przeciwko kleszczom dla kotów

  Wybierając jeden z wyżej wymienionych produktów, masz pewność, że będzie on działał tak, jak zapewnia producent. Używając inne produkty przeciwko kleszczom, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że twój mruczek będzie miał kleszcze, ale wciąż pozostaje duże ryzyko, że produkt nie zadziała. Chodzi tutaj między innymi o:
 • spray przeciwko kleszczom dla kotów,
 • szampon przeciwko kleszczom dla kotów,
 • pianka przeciwko kleszczom dla kotów.
 • Badanie kału na obecność pasożytów

  Czy wiesz, że wcale nie musisz odrobaczać pupila, jeśli nie masz pewności, że ma pasożyty? Wystarczy, że zostawisz u lekarza weterynarii próbki kału kota. Przygotuj najlepiej trzy próbki z trzech dni. Przechowuj je w lodówce. Specjalista oceni je na miejscu pod kątem obecności śladów pasożytów lub wyśle je do laboratorium do oceny. Za pomocą takiego badania można sprawdzić pasożyty układu pokarmowego, jak i pasożyty płucne.

  Co ile odrobaczać kota?

  Lekarze weterynarii zalecają, by robić to w razie potrzeby, najlepiej po potwierdzeniu, że kot ma pasożyty za pomocą badania kału. Znajomość rodzaju pasożytów pozwala na dopasowanie preparatu, który najlepiej poradzi sobie z pasożytami, których obecność potwierdzono u mruczka w badaniu.
  Badanie kału pozwala też na ograniczenie użytkowania produktów, co ma pozytywny wpływ na środowisko.
  Oczywiście wyjątkami są kocięta, koty, u których z różnych powodów nie można zbadać kału, oraz koty, które np. z powodu wyjazdu za granicą muszą zostać odrobaczone. 

  Pierwsze odrobaczanie kota – kiedy?

  W zależności od zaleceń producenta preparatów odrobaczających dla kociąt, maluchy należy pierwszy raz odrobaczyć w 3–6 tygodniu ich życia.

  Robaki u kota – domowe sposoby

  Niestety, domowe sposoby na odrobaczenie kota nie są skuteczne, dlatego nie warto ich stosować. Pamiętaj, że pasożyty wewnętrzne u kota mogą być niebezpieczne także dla innych zwierząt w twoim domu, ale także dla ciebie i wszystkich innych domowników.
  Zdjęcie: Envato Elements