Data publikacji:

Duże koty w domu. Co trzeba im kupić?

Duże koty są piękne i dostojne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce je mieć w swoich mieszkaniach. Zanim jednak kupisz lub adoptujesz dużego kota, musisz dokładnie poznać jego potrzeby. Zastanawiasz się, czego potrzebuje duży kot? Nie wiesz, jak wymagające są duże rasy kotów? Zerknij do naszego poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, co musisz kupić, jeśli chcesz mieć w domu dużego kota. Ponadto nieco bliżej przyglądamy się rasom dużych kotów – temu, jaki mają charakter i potrzeby. Koniecznie to przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup dużego kota. Zapraszamy do lektury!
Cute Maine Coon cat

Duże koty – rasy dużych kotów domowych. Charakterystyka dużych ras kotów

Podobają ci się duże koty? Zerknij poniżej do naszych opisów najbardziej popularnych dużych ras kotów. Poznaj ich charakter i potrzeby, zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję takiego kota. W końcu koci charakter powinien odpowiadać też twojemu trybowi życia. Przykładowo, jeśli długo nie ma cię w domu, to lepiej wybrać kota bardziej niezależnego, który świetnie poradzi sobie sam, niż mruczka uwielbiającego wielogodzinne pieszczoty. Bez zbędnego przedłużania zapraszamy do zapoznania się z poniższymi opisami dużych ras kotów.

Maine coon

Już na pierwszy rzut oka wyróżnia je bujne futro i długi ogon, które w połączeniu z pokaźnymi rozmiarami przywołują skojarzenia ze swoimi dzikimi krewnymi. Posiadają piękne, różnokolorowe umaszczenie od rudego, przez srebrne, po czekoladowe. Są jednymi z największych kotów domowych – dorosłe kotki osiągają 6–8 kg, z kolei kocury – 8–10 kg. Pomimo swoich rozmiarów i majestatycznej urody, maine coony to bardzo przyjazne koty, które uwielbiają towarzystwo człowieka, do którego silnie się przywiązują. Szybko adaptują się do nowego środowiska pod warunkiem, że będzie towarzyszył im ich właściciel. Przywiązują się bardziej do człowieka niż do miejsca. To idealna rasa dla rodziny z dziećmi.

Kot bengalski

Z wyglądu przypominają lamparty. Posiadają muskularną, ale jednocześnie smukłą budowę ciała. Dorosłe kotki ważą 3–6 kg, z kolei waga kocurów może dochodzić nawet do 10 kg. Wyróżnia je bardzo charakterystyczne umaszczenie pokryte cętkami lub marmurkowym wzorem. To bardzo aktywne koty, które uwielbiają biegać i się wspinać. Bengale wymagają dużej przestrzeni, dostępu do zabawek oraz platform do wspinaczki. Są niezwykle ciekawskie, dlatego warto im zapewnić również stymulację umysłową. Budują silną więź z człowiekiem i lubią wspólnie z nim spędzać czas.

Savvanah

Jest to bardzo młoda rasa, która powstała w latach 90. ubiegłego wieku poprzez krzyżówkę kota domowego oraz afrykańskiego serwala. I to właśnie dzięki serwalowi zawdzięczają swój wzrost, długie kończyny oraz uszy. Dzięki swoim warunkom fizycznym savvanah może skoczyć na wysokość nawet 2,5 m. To zdecydowanie jedne z największych kotów domowych. Samce osiągają 15–18 kg, a niektóre osobniki nawet 20 kg, z kolei kotki ważą zazwyczaj do 15 kg. Są bardzo przyjacielskie i przywiązują się do swojego właściciela.

Kot norweski leśny

Podobnie jak maine coon, jest to całkowicie naturalna rasa powstała bez ingerencji człowieka. Pochodzi ze Skandynawii. Dorosłe kotki ważą 5–6 kg, natomiast kocury – 6–9 kg. Wyróżnia ją bardzo długie i gęste futro, które w naturalnym środowisku miało chronić te koty przed zimnem. Koty norweskie lubią się wspinać oraz są bardzo aktywne, można je nawet wyprowadzać na spacer. Poznawanie nowych miejsc traktują jako rozrywkę. Są pogodne z natury, ale nie lubią przesadnych pieszczot. Posiadają silny instynkt łowiecki, dlatego zabawy powinny się koncentrować głównie wokół polowania.

Ragdoll

Idealny kot dla rodzin z dziećmi. Prawdziwy pieszczoch. Jest ufny i przyjacielski, co nieco kontrastuje z jego dość masywną sylwetką. Rasę wyróżnia piękne, jedwabiste w dotyku futro oraz błyszczące oczy. Dorosłe osobniki potrafią ważyć do 10 kg u kocurów oraz do 6 kg u kotek. Z charakteru przypominają nieco psy i potrafią nie odstępować swoich właścicieli nawet na krok. Uwielbiają kontakt z człowiekiem oraz różnego rodzaju zabawy. Jego towarzyskie i pogodne usposobienie powoduje, że przez wielu jest uważany za kota doskonałego!

Opieka nad dużym kotem – co trzeba kupić dużemu kotu?

Każdy kot powinien mieć zapewniony podwyższony punkt do obserwacji otoczenia. Może to być wysoki drapak z różnymi platformami lub specjalna konstrukcja mocowana do ściany. W ten sposób kot może obserwować swoje terytorium oraz mieć dodatkową dawkę ruchu, co jest szczególnie ważne w przypadku bardzo aktywnych ras kotów.
Duże koty będą również potrzebować większej kuwety. Na rynku są specjalne kuwety XXL. Zbyt mała kuweta może spowodować problemy zdrowotne lub behawioralne u kota. Może się też zdarzyć, że kot będzie załatwiać się obok kuwety. Nie oszczędzaj więc na tym elemencie kociej wyprawki. Im większa kuweta dla kota, tym lepiej. To miejsce w końcu zaspokaja jedne z jego podstawowych potrzeb.
Na rynku istnieje wiele zabawek dla kotów: od wędek, przez piłki, po różne tunele, których głównym zadaniem jest zaspokojenie naturalnego instynktu łowcy czy mające posłużyć jako kryjówka. Duże koty może być trudniej zmęczyć taką zabawą, dlatego bardzo polecane są tzw. inteligentne lub interaktywne zabawki, które nie tylko stymulują inteligencję zwierzaka, ale mają za zadanie je naprawdę zmęczyć! Innym plusem takiej zabawki jest to, że koty mogą się bawić same nawet pod nieobecność właściciela.
Przykładem inteligentnych zabawek dla kota są zabawki węchowe. Wypełniasz je smakołykami, a kot ma łamigłówkę, jak wyciągnąć ukryty smaczek z zabawki. Na rynku znajdziesz wszelkiego rodzaju maty węchowe czy kule, przez które wypadają smaczki. Są też zabawki łamigłówki – kot musi wykonać odpowiednią sekwencję ruchów, aby dostać się do smaczka. To zabawki dla kotów, które lubią wyzwania i szybko nudzą się wszelkimi innymi zabawkami.
Właściciele mieszkań z balkonem powinni rozważyć także montaż siatki ochronnej, żeby w sezonie wiosenno-letnim wypuszczać swojego kota na zewnątrz. Daje to dodatkową przestrzeń do eksploracji, obserwacji czy nasłuchiwania głosów z otoczenia. Dodatkowo kot, możecie nam wierzyć, będzie wam bardzo wdzięczny za możliwość wygrzewania się na słońcu. Balkon można dodatkowo wyposażyć w stojące drapaki, tunele lub inne ulubione zabawki naszego pupila.
Niektóre koty, jak np. kot norweski leśny czy maine coon, nie tylko są bardzo energiczne, ale lubią również eksplorować nowe terytoria. W takim przypadku można kupić szelki dla kota i wyprowadzać swojego ulubieńca na spacer do parku, do lasu czy do ogrodu. Taką formę aktywności powinni również rozważyć właściciele mniejszych mieszkań.
I w tym momencie pojawia się pytanie: czy duże koty w małym mieszkaniu to dobry pomysł? Niektóre rasy kotów są bardziej aktywne i potrzebują więcej ruchu jak np. kot norweski leśny albo savvanah. Jeżeli nie posiadamy dużego mieszkania albo domu z ogrodem, gdzie możemy zainstalować wolierę, musimy wówczas zapewnić dostęp do dużych, pionowych drapaków, drapaków ściennych lub innych platform w postaci półek. Właściciel małego mieszkania będzie musiał również poświęcić stosunkowo więcej czasu na zabawy ze swoim mruczkiem. Kot, który jest niewybawiony, lubi o sobie przypominać nocą, a tego wolelibyśmy uniknąć! Przedłużeniem małego mieszkania może być też odpowiednio zabezpieczony balkon.

Zdrowie dużych kotów – jak często chorują duże koty?

Rozmiar kotów nie ma bezpośredniego przełożenia na długość życia. Zdrowie oraz długość życia kotów zależy od wielu czynników, w tym genów, sposobu odżywiania czy sposobu aktywności (koty wychodzące żyją zdecydowanie krócej niż koty domowe). Na niektóre czynniki nie mamy wpływu: z wiekiem może się ujawnić np. wrodzona wada serca. Duże koty, ze względu na swoje rozmiary, częściej mogą dotykać choroby stawów. Większa masa ciała wiąże się również z większym zapotrzebowaniem energetycznym, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do przekarmienia, a w dalszej kolejności do otyłości.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.