Data publikacji:

Drapak dla kota brytyjskiego – o czym pamiętać przed zakupem?

Jaki drapak dla brytyjczyka? Czy koty brytyjskie potrzebują specjalnego drapaka? Poznaj rodzaje drapaków, które sprawdzą się dla brytyjczyka.
drapak dla kota brytyjskiego

Dlaczego kot drapie?

Potrzeba drapania jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych kota. Koty drapią nie tylko po to, żeby ścierać pazury, ale również, żeby zostawić ślad zapachowy. Gruczoły umieszczone w opuszkach wydzielają specyficzny zapach. W ten sposób koty mogą też znaczyć teren. 
Drapaniu towarzyszy często wyciągnięcie ciała w kierunku doczaszkowym, co sprzyja rozciąganiu. Drapanie pomaga mruczkom w wyciszeniu się i zrelaksowaniu, stąd warto zainwestować w dobry drapak dla kota.
Pamiętaj, że drapak ma przede wszystkim służyć, a nie wyglądać. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejnością jego funkcyjnością, a dopiero potem wyglądem.

Jaki drapak dla brytyjczyka? Na co zwrócić uwagę?

Co warto brać pod uwagę w przypadku wyboru drapaka dla brytyjczyka? Koty brytyjskie potrzebują wytrzymałego drapaka, który nie będzie się szybko niszczył. Duże oczy brytyjczyków są nieco bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego warto zainwestować w drapak, który nie będzie się niszczył podczas użytkowania i będzie dla kota bezpieczny.
Niektóre elementy mogą się niszczyć podczas drapania, np. różnego rodzaju włókniny mogą się rozpadać podczas użytkowania produktu, co jest jak najbardziej normalne. Małe elementy mogą unosić się w powietrzu i uszkodzić wrażliwe oczy mruczka. Dlatego tak ważne jest, by wybrać produkt bezpieczny, który posłuży na lata.

Drapak dla brytyjczyka – rodzaje

Drapak drzewo dla brytyjczyka

To jeden z tych drapaków, które robią największe wrażenie. Taki drapak składa się z dwóch, trzech lub więcej poziomów. Drapak drzewo być rozgałęziony lub pojedynczy z kilkoma piętrami. W takim drapaku znajdują się nie tylko miejsca do drapania, ale także kryjówki, miejsce do odpoczynku i dodatkowej zabawy. Drapak drzewo może sięgać wręcz do sufitu i łączyć się z drapakiem ściennym, drapakiem wysokim czy nawet z sufitowym. To zdecydowanie drapak, który jest w stanie zaspokoić wiele różnych potrzeb twojego mruczka.

Drapak wieża dla brytyjczyka

Pojedyncza wieża nie wygląda tak spektakularnie jak drapak drzewko. Drapak typu wieża dla kota brytyjskiego ma zazwyczaj kilka pięter i pozwala mruczkowi nie tylko za zaspokojenie potrzeby ostrzenia pazurów, ale też odpoczynku czy schowania się. Taki drapak zajmuje mniej miejsca niż drzewo, dlatego o wiele lepiej sprawdzi się do mieszkania.

Drapak słupek dla brytyjczyka

To prosty drapak ze słupkiem, który służy tylko do drapania. Dostaniesz go w różnych wielkościach. Kot może korzystać z niego z każdej strony, dlatego warto umieścić go w kącie, przynajmniej pół metra od ścian, by kotek miał możliwość korzystać z niego z każdej strony. To bardzo popularny model, który jest lubiany przez brytyjczyki. Warto jednak postawić na jakość i wybrać ten słupek, który charakteryzuje się wysoką jakością produktów.

Niski drapak dla brytyjczyka

Taki drapak sprawdzi się dla mruczka, który ma trudności z wskakiwaniem na duże wysokości. Sprawdzi się dla kotów starszych, kotów z nadwagą lub innymi schorzeniami, które obciążają stawy. Niski drapak będzie dobrze wyglądał w małych i niskich pomieszczeniach. Funkcją takiego drapaka jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeby drapania, ale wiele kotów lubi spać na wysokości, by mieć lepszy punkt obserwacyjny na pomieszczenie. Taki drapak będzie z pewnością bardziej atrakcyjny niż podłoga, dlatego warto wybrać taki, który będzie mógł też pełnić funkcję legowiska.

Drapak ścienny dla brytyjczyka

Drapak ścienny najlepiej umieścić w miejscu, w którym kotek już zaczął drapać. Pamiętaj, by kupić taki, który ma większą średnicę niż powierzchnia, którą kot drapie. Pozwoli to przykryć zniszczoną ścianę i dodatkowo da twojemu mruczkowi nieco marginesu. Warto też dodatkowo zabezpieczyć ścianę dookoła drapaka np. za pomocą plastikową płytą.
Dostępne są zarówno drapaki narożne, jak i te, które mocuje się na płaską ścianę.

Drapak mata dla brytyjczyka

To płaski drapak, który wystarczy położyć na ziemi. Sprawdzi się dla kotów, które lubią drapać płaskie powierzchnie. Niestety, nie każdy brytyjczyk będzie takim drapakiem usatysfakcjonowany. Wiele kotów ma potrzebę wyciągnięcia ciała i drapania powierzchni pionowych.

Drapak fala dla brytyjczyka

Drapak fala dla kota sprawdzi się do małych przestrzeni. Taki produkt zazwyczaj nie zajmuje dużo miejsca. Służy nie tylko do drapania, ale także do odpoczynku. Falista struktura produktu sprawia, że mruczek będzie czuł się swobodnie podczas popołudniowej drzemki, a drapanie będzie sprawiało mu przyjemność. Takie produkty są zazwyczaj wykonane z różnej jakości kartonów, które są nietrwałe. Zwróć uwagę na jakość produktu podczas wyboru.

Drapak sufitowy dla brytyjczyka

Tego typu drapak jest przymocowany do sufitu. Kot będzie musiał na niego wskoczyć, by z niego skorzystać, co na pewno pomoże mu w zachowaniu aktywnego trybu życia. Taki drapak możesz na przykład umieścić nad szafą, na której mruczek chętnie śpi, czy na przykład nad biurkiem, na które chętnie wskakuje.
Zdjęcie: Envato Elements