Data modyfikacji:

Yorkshire terrier. Jaką karmę i jakie akcesoria musisz kupić?

Yorkshire terrier, potocznie nazywany yorkiem, to towarzyski, przyjacielski i niewielki psiak, którego rozpiera energia. Planujesz kupić psa tej rasy? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, co musisz kupić, jeśli planujesz przygarnąć do domu yorka – jaką karmę i niezbędne akcesoria. Zapraszamy do lektury!
Yorkshire terrier

Yorkshire terrier – krótka charakterystyka rasy

Yorkshire terrier to niewielki psiak, który należy do psów ras małych – dorosły pies nie będzie ważyć więcej niż ok. 3 kg. Co wyróżnia yorki? Ich piękne długie włosy w kolorach płowozłotym oraz stalowoniebieskim. Yorkshire terriery są psami odważnymi – nie boją się konfrontacji nawet z większymi od siebie. Dodatkowo są inteligentne, żywiołowe i dość szczekliwe. Yorki łatwo uczą się wszelkich sztuczek. Chcą dominować, dlatego wymagają dyscypliny już od szczeniaka. Niemniej jednak yorki są lojalne i dobrze wychowane pójdą za swoim właścicielem w ogień.
Czy yorki sprawdzą się w domu z dziećmi? Odnajdują się w domu z dziećmi, ale to osoba dorosła musi zająć się wychowaniem tego psa ze względu na charakter skłonny do dominacji i instynkty łowieckie. Ile żyje yorkshire terrier? Zazwyczaj psiaki tej rasy dożywają średnio 13–16 lat. Do jakich chorób rasa jest predysponowana? Do problemów z oczami, np. zwichnięcia siatkówki, a także do problemów ze stawami.
Ile kosztuje szczeniak rasy yorkshire terrier? Od 2000 zł do 4000 zł.

Co może jeść yorkshire terrier? Polecane karmy

Czy psy rasy yorkshire terrier wymagają specjalistycznego żywienia? Nie. Psiaki tej rasy nie muszą jeść specjalistycznych karm przeznaczonych wyłącznie dla tej konkretnej rasy. Wystarczy zadbać o zdrowe i zbilansowane pożywienie.
Podstawą żywienia yorka powinna być karma mokra. Musi być to karma mokra wysokiej jakości – co najmniej 70% mięsa. I mała uwaga – nie może to być „mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego”. W składzie takiej karmy powinno być dokładnie wyszczególnione ile procent jest jakiego rodzaju mięsa (w tym podrobów). Dobra karma nie powinna mieć też więcej niż 20% podrobów. Co z pozostałymi składnikami? Niektóre karmy mają dodatek warzyw i owoców. Jest to dopuszczalne, ale w odpowiedniej ilości – nie więcej niż 5%.
Karmy dla yorkshire terrierów, ale też innych ras psów, nie powinny mieć w składzie zbóż.
Jako dodatek można podać psu rasy yorkshire terrier karmę suchą. Nie powinna ona być jednak głównym pożywieniem psa.
Warto też wprowadzić do psiej diety smakołyki – najlepiej te wykonane w 100% z mięsa. Smakołyki to świetna przekąska między posiłkami, a także świetny dodatek do zabaw, np. węchowych z użyciem maty, czy do treningów jako nagroda za poprawnie wykonane polecenie.
Alternatywą dla podawania psu gotowej mokrej i ewentualnie suchej karmy może być dieta BARF. Więcej o tym sposobie żywienia dowiesz się z poniższego filmiku.

Yorkshire terrier – jakie akcesoria kupić psu? Kompletujemy wyprawkę

W twoim domu niedługo pojawi się yorkshire terrier? Pora skompletować psią wyprawkę. Poniżej podpowiadamy, jakie akcesoria koniecznie należy kupić dla psa tej rasy.

Miski

Każdy psiak musi mieć dwie miski – jedną na posiłek, a drugą na wodę. Najlepiej sprawdzają się miski stalowe lub ceramiczne – są najbardziej higieniczne.

Legowisko

Yorkshire terrier w swoim nowym domu musi mieć miejsce do leżakowania i spania – chociaż z pewnością będzie przychodził do ciebie w nocy do łóżka. Jakie legowisko kupić dla yorka? Przede wszystkim małe. Psiaki nie polubią się ze zbyt dużym legowiskiem – co więcej, może je nawet ono irytować. Zwłaszcza że yorki często śpią zawinięte w kłębek, a więc małe legowisko, które je otula, z pewnością się sprawdzi.
Lepiej wybrać legowisko otwarte czy budkę? Na początek polecamy otwarte legowiska – ewentualnie z dodatkowym kocykiem, pod który york może wejść. Z czasem można kupić psiakowi budkę i zobaczyć, czy polubi się z takim legowiskiem.

Smycz oraz obroża i szelki – co wybrać?

Kolejne niezbędne akcesoria – w końcu nawet jeśli masz swój ogród, to z yorkiem trzeba regularnie spacerować. Smycz to oczywiście podstawa. Najlepiej sprawdzi się długa, ale klasyczna smycz. Nie polecamy smyczy automatycznej. Dlaczego? Ponieważ na takiej smyczy psiak może chodzić, gdzie chce, a podczas nauki dyscypliny szczeniak musi zrozumieć, aby tej smyczy nie ciągnąć, tylko chodzić blisko swojego właściciela.
A teraz inne pytanie – wybrać obrożę czy szelki? Zdecydowanie szelki. Prowadzenie yorka na obroży może prowadzić do poważnych urazów kręgosłupa! Zwłaszcza że młody szczeniak, jeszcze nie nauczony spacerów, na pewno będzie na nich ciągnął. Dlatego też szelki są o wiele bezpieczniejsze.

Grzebień lub szczotka

Dbanie o włosy yorka to podstawa! Niektórzy właściciele dla wygody swojej i psa obcinają yorki na krótko. Ale nawet wtedy yorka należy regularnie czesać. Dlatego też przyda się grzebień – ten idealnie sprawdza się do wyczesywania pojedynczych kołtunów.
Do czesania całych włosów czy sierści o wiele lepsza będzie szczotka. Konieczna jest szczotka druciana.

Szampon i odżywka

Yorki słyną ze swoich zjawiskowych włosów. Ale żeby te pięknie się prezentowały, należy o nie odpowiednio dbać. Regularne strzyżenie to podstawa. Oczywiście regularne czesanie to też podstawa. Nie można jednak zapominać o regularnych kąpielach. Włosy yorka mają specyficzną budowę i lubią się przetłuszczać, plątać oraz kołtunić. Kąpiele zapobiegają plątaniu się włosów, a także infekcjom skóry. Oczywiście do kąpieli musisz wybrać szampon przeznaczony typowo dla psów rasy yorkshire terrier. Przyda się także odżywka przeznaczona typowo dla tej rasy.
Jak często kąpać yorka? Najlepiej raz w tygodniu. Psiaki o krótko ostrzyżonych włosach można kąpać co dwa tygodnie.

Zabawki dla yorka

W życiu psa zabawa pełni niezwykle istotną rolę. Przede wszystkim poprawia ona relację z psem i buduje więź. Ale co ważniejsze, odpowiednia zabawa zaspokoi psi instynkt łowiecki – a ten u yorków jest dość silny. Aby dostosować zabawę do potrzeb psa, należy zrozumieć psi instynkt łowiecki. Ten przedstawia się następująco: tropienie, wypatrywanie, podchodzenie, pogoń, chwycenie, rozszarpywanie.
Każdy etap tego łańcucha możemy odwzorować podczas zabawy. Zatem jak bawić się z yorkiem?
Przede wszystkim zabawy węchowe, które odpowiadają tropieniu. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne zabawki przeznaczone do szukania smaczków. Każda zabawka to pewnego rodzaju łamigłówka, którą pies musi rozwiązać, aby dostać smakołyk.
Rewelacyjnym rozwiązaniem będą też maty węchowe. Wystarczy ukryć w nich kilka mniejszych smaczków i pozwolić psu szukać. Oczywiście takiej zabawy należy najpierw nauczyć psiaka, ale uwierz, że warto. Psiaki podczas takiej zabawy naprawdę potrafią się zmęczyć.
Kolejne zabawy, które warto wprowadzić w życie każdego yorka, to aportowanie piłeczki. Taka zabawa to zaspokojenie potrzeby wypatrywania, podchodzenia i pogoni. A także chwytania, kiedy pies z dumą chodzi ze swoją zdobyczą. Pamiętaj jednak, aby piłeczka była dość miękka. Nie może być także za mała, aby psiak jej nie połknął, ale też zbyt duża, aby york mógł swobodnie chwycić ją w pyszczek.
Ostatni etap to rozszarpywanie, a tutaj świetnie sprawdza się zabawa w przeciąganie przy użyciu szarpaków czy wszelkich pluszaków.
Jak prawidłowo bawić się z psem w przeciąganie? Poniższy filmik dokładnie to wyjaśni.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.