Data modyfikacji:

Drapak dla ragdolla. Jaki kupić, żeby kot był zadowolony?

Masz w domu kota rasy ragdoll? A może niedługo w twoim domu pojawi się właśnie kociak tej rasy? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, jaki drapak dla ragdolla wybrać. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując drapak dla kota tej rasy, a także polecamy kilka najlepszy drapaków. Zapraszamy do lektury!
White ragdoll puppy on the sofa

Drapak dla ragdolla – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki drapak dla ragdolla sprawdzi się najlepiej? Zanim podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu, najpierw pomówmy chwilę o samej rasie. Przed kupnem drapaka musisz poznać charakter i podstawowe informacje o tych kotach. Tylko wtedy będziesz w stanie kupić produkt, który zaspokoi wszystkie jego kocie potrzeby i będzie do niego idealnie dopasowany.

O rasie ragdoll

Ragdolle to koty spokojne, towarzyskie i przywiązane do swojego właściciela. Ragdolle są ciche i delikatne. Niemniej jednak to rasa dużych kotów – dorosły ragdoll będzie ważyć od 5 kg do nawet 10 kg. Ragdolle są kotami inteligentnymi. Czy lubią zabawę? Tak, ale są to mało skoczne koty. Wolą raczej bawić się na ziemi, np. biegając za wędką lub leniwie pacając ją łapą. To koty idealne dla rodzin ze względu na swoje ciche zachowanie i spokojne usposobienie.

Jaki drapak dla ragdolla kupić? Na to zwróć uwagę

Skoro już wiesz, jaki charakter ma ragdoll, to teraz pora wybrać mu drapak. Z powyższego krótkiego opisu rasy wynika jasno, że ragdoll będzie korzystał z drapaka głównie do wylegiwania się na nim i do drapania. Drapak dla ragdolla nie musi być też bardzo wysoki, ponieważ ten kot nie przepada za wspinaczkami. Ze względu na dużą masę ciała taki drapak musi być jednak bardzo stabilny. Poniżej dokładniej omawiamy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania drapaka dla ragdolla.

Rodzaj drapaka

Wybierając drapak dla ragdolla, musisz mieć świadomość, że na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów drapaków, a każdy przeznaczony jest do innej kociej aktywności. W każdym kocim domu powinny znaleźć się dwa rodzaje drapaków – drapak przeznaczony typowo do drapania i ostrzenia pazurów oraz drapak drzewko do wypoczynku, zabawy czy wspinania. W domu ragdolla takie dwa drapaki to też konieczność.
Drapakiem typowo do ostrzenia pazurów i drapania może być drapak typu słupek. Koty je kochają, ponieważ mogą dodatkowo się przy nich przeciągać. Ragdolle to duże koty, dlatego potrzebują wysokiego słupka – ok. 100 cm. Niektóre drapaki typu słupki są dodatkowo wyposażone w jedną platformę lub kosz na szczycie słupka. Czy to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Takie drapaki będą mało stabilne. Poza tym drapak typu słupek ma służyć kotu głównie do dbania o swoje pazury i przeciągania się, a taka platforma tylko to utrudnia. O platformy zadbaj w drapaku typu drzewko.
Tańszą alternatywą dla drapaków typu słupek będą drapaki w postaci mat do drapania czy wszelkie drapaki podłogowe, np. kartonowe. Ragdolle to koty, które uwielbiają przechadzać się po podłodze, dlatego z pewnością chętnie skorzystają z takich rozwiązań. Pamiętajcie, aby kartonowe drapaki regularnie wymieniać!
Czy ragdolle potrzebują drapaków typu drzewka skoro nie przepadają za wspinaniem się? Tak, ponieważ taki drapak będzie kocią oazą. To właśnie na nim kot może schować się, kiedy będzie chciał mieć odrobinę prywatności. To na takim drapaku ragdoll będzie się wylegiwać i odpoczywać. Drapak typu drzewko musi więc znaleźć się w domu ragdolla.

Wielkość drapaka

Jak duży drapak kupić? Tak jak już wspominaliśmy, ragdolle to duże koty, ale nie jest to rasa, która lubi się wspinać. Dlatego też kupione drapaki nie muszą być bardzo wysokie. Około 100–140 cm wysokości powinno wystarczyć. Pod warunkiem, że drapak będzie szeroki i stabilny – ragdolle to przecież duże koty. Oczywiście wyższy drapak nie zaszkodzi, ale ragdolle nie zawsze będą miały ochotę korzystać z najwyższych platform.
Co z drapakami typu słupki? Tak jak wspominaliśmy już wyżej, słupek ok. 100 cm wystarczy.

Duża liczba platform

To podstawa w drapaku typu drzewko dla ragdolla. To kot, który uwielbia wylegiwać się właśnie na takich platformach. Te muszą być też odpowiednio szerokie, aby duży kot taki jak ragdoll miał na nich dużo miejsca.

Domek lub budka

Czy to konieczność w drapaku? Nie, ale jeśli kupujesz drapak typu drzewko, to jeden mały domek z pewnością spodoba się kotu. Ten będzie mógł w nim spać czy schować się do niego, kiedy poczuje taką potrzebę.

Stabilność

Ragdolle to duże i ciężkie koty, dlatego ich drapaki muszą być stabilne! Szukaj więc drapaków, które mają możliwość montażu do ściany - mowa o drapakach typu drzewka. W drapakach typu słupki pomyśl o przymocowaniu podstawy drapaka na stałe do podłogi. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju taśmy montażowe. Możesz też zamocować słupek do mebla, np. do szafy. Ewentualnie możesz szukać słupka, który ma dużą i stabilną podstawę albo zdecydować się na typowe drapaki podłogowe.

Drapak dla kota rasy ragdoll – polecane produkty

Poniżej ranking drapaków typu drzewka, które świetnie sprawdzą się dla kotów rasy ragdoll.

Drapaki Natural Paradise

Bardzo dobrymi drapakami dla ragdolla będą drapaki marki Natural Paradise. Te drapaki są stabilne i dobrze zaprojektowane. Dodatkowo wyróżniają je szerokie platformy, które są idealne dla ragdolli. Poniżej kilka modeli wartych uwagi.
 • Natural Paradise XL Standard
 • Natural Paradise XL Premium Edition
 • Catry Drapak Natural Paradise
 • Drapak słupek Natural Paradise XXL
 • Inne polecane drapaki drzewka

 • vidaXL Drapak dla kota z sizalowym słupkiem
 • Trixie Drapak stojący Falco 
 • Lugo drapak piętrowy
 • Trixie Drapak Oviedo 
 • Kupując drapak dla ragdolla, sugeruj się nie tylko jego wysokością. Najważniejsze są szerokie platformy i stabilność drapaka, ponieważ ragdolle to duże i ciężkie koty. Kupiony drapak nie musi być bardzo wysoki – ragdolle wolą raczej spacerować po ziemi, niż wysoko się wspinać. Pamiętaj też, aby w domu mieć dwa rodzaje drapaków – jeden do dbania o pazury i przeciągania się, np. drapak słupek lub drapak podłogowy, a drugi drapak typu drzewko do spędzania na nim czasu. Ten będzie prawdziwą kocią oazą.
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.