Data publikacji:

Co je szczur? Jaki pokarm dla szczura domowego? W czym podawać?

White funny decorative home rat sniffs the area on orange plaid.
Szczury są jednymi z najczęściej wybieranych niewielkich zwierząt domowych. Cieszą się powodzeniem ze względu na stosunkowo niskie wymagania oraz łatwą hodowlę. Są świetnym pierwszym pupilem dla dziecka i dzięki swojej ciekawskiej naturze potrafią przynieść sporo radości swoim właścicielom. W artykule tłumaczmy, co je szczur, a także czego unikać w jego diecie.

Co je szczur domowy?

Szczury są zwierzętami wszystkożernymi, nie oznacza to jednak, że można karmić je dowolnym pokarmem lub resztkami z kuchni. Aby zwierzaki pozostały w dobrym zdrowiu, wymagają zróżnicowanej i zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne minerały i związki odżywcze. 
W sklepach zoologicznych znajdziemy bogatą ofertę dedykowanych szczurom karm pod różnymi postaciami. Przed zakupem konkretnych rodzajów zawsze warto zapoznać się z ich opisem zawierającym skład oraz przeznaczenie mieszanki. Nie należy jednak poprzestawać na gotowych produktach, dietę zwierzaka warto bowiem uzupełniać samodzielnie dobranymi przysmakami.
Szczury będą najbardziej zadowolone ze świeżych owoców, warzyw, a także nasion i orzechów. Jeżeli chodzi o owoce, eksperci polecają tutaj kawałki gruszek, arbuzów, jabłek, bananów. Ponadto mile widziane są również borówki, maliny i winogrona. Jeżeli chodzi o warzywa, możemy śmiało sięgnąć po najpopularniejsze z nich, takie jak pomidory, ziemniaki, papryka, marchewka, buraki lub kalafior. Szczury z chęcią przekąszą ziarna słonecznika, orzechy włoskie lub migdały. 
W diecie szczurów nie powinna znaleźć się cebula, czosnek, a także wszelkiej maści żywność przetworzona i zawierająca konserwanty. Stanowczo zabronione jest podawanie słodyczy czy słonych przekąsek, takich jak paluszki, krakersy lub chipsy. Jak wspomnieliśmy na początku, szczurom nie podajemy również odpadków lub resztek z talerzy. Niedojedzone warzywa i owoce, jak również suchą karmę, usuwamy z klatki nie później niż po upływie doby. Przy wysokiej temperaturze otoczenia warto to zrobić po kilkunastu godzinach.
Raz lub dwa razy w tygodniu dietę futrzaka uzupełniamy o produkty białkowe odzwierzęce. Mogą być nimi gotowane jajka, biały twaróg, a nawet larwy mącznika, którą bardzo łatwo kupić w sklepach z akcesoriami dla zwierząt.
Zwróćmy uwagę na to, że naszego pupila możemy bardzo łatwo przekarmić. Nawet bardzo aktywne osobniki nie potrzebują na co dzień ogromnej ilości pokarmu, podajemy je więc w stosunkowo niewielkich ilościach. Waga dojrzałych szczurów powinna utrzymywać się w obrębie 175–300 g. Otyłe szczury, podobnie jak ludzie, zmagają się z wieloma chorobami i żyją krócej od swoich smukłych pobratymców.
Jeżeli chodzi o picie, szczurom podajemy wyłącznie czystą lub przefiltrowaną wodę z kranu, którą wymieniamy codziennie. Nie powinna być to woda gazowana lub mineralna. Nie oferujemy też żadnych słodkich lub naturalnych soków czy syropów. 

Jak podajemy jedzenie szczurowi?

Najprostszym sposobem na podawania jedzenia szczurom jest ustawienie w klatce dwóch małych miseczek – jedna jest przeznaczona na karmę, a druga na wodę. Najlepiej, aby były one wykonane z ceramiki lub metalu, te zrobione z plastiku mogą być łatwo pogryzione i zniszczone. Podobny los spotka miseczki z drewna. W sprzedaży znajdziemy modele, które można zawiesić na szczebelkach kratki, co zapobiega ich wywróceniu. 
Wielu właścicieli szczurów decyduje się dodatkowo na instalację poidełka. Mają one przeróżną pojemność – od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów – przystosowujemy ją do liczby zwierząt, które spragnione będą samodzielnie do nich podchodziły. Woda jest w nich zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, a jej większa ilość sprawia, że pojemnik możemy rzadziej uzupełniać. 
Poidełka montujemy na jednej ze ścian klatki, natomiast w przypadku większych grup szczurów warto zainwestować przynajmniej w dwa egzemplarze. Warto tu również wspomnieć o modelach z odkręcaną zakrętką, które można uzupełniać, wlewając wodę od góry. W standardowych poidełkach pojemniki musimy za każdym razem odczepiać.
Zdjęcie: Envato Elements