Data publikacji:

Jaka karma dla szynszyli? Polecane produkty

Szynszyle to miłe zwierzątka domowe, które goszczą w wielu mieszkaniach. Są urocze i nie wymagają specjalnego traktowania, dlatego na ich hodowanie decyduje się coraz więcej osób. Szynszyle, podobnie jak koty, psy czy inne zwierzęta, wymagają jednak odpowiedniej diety. Zła karma może negatywnie odbić się na zdrowiu pupila i znacznie pogorszyć jego komfort życia. Właśnie z tego powodu powinniśmy zastanowić się, jaka karma dla szynszyli będzie najlepsza. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu informacje dotyczące karmienia tych uroczych zwierzątek. Dowiedz się, jakie jedzenie dla szynszyli wybrać. 
jaka karma dla szynszyli

Co jedzą szynszyle?

W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych karm dla szynszyli. Czasem przekonują nas do nich ładne opakowania, a innym razem decydujemy się na zakup ze względu na cenę. Zanim jednak zaopatrzymy się w jedzenie dla szynszyli, warto zastanowić się nad tym, co powinna jeść szynszyla.

Szynszyla to zwierzę roślinożerne, jednak podstawę jej diety powinny stanowić zioła i siano. Lepiej nie karmić pupila suszonymi owocami czy ziarnami. Składniki te mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli już wiemy, że podstawą karmy dla szynszyli powinny być zioła i siano, warto zastanowić się, co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze jedzenia. 

Skład karmy to podstawa

Skład wybranej karmy dla szynszyli to najważniejsze kryterium jej wyboru. To właśnie z nim powinniśmy się zapoznać, gdy sięgamy po opakowanie pokarmu dla pupila. Skład powinien być przejrzysty i zawierać dokładny opis składników. Jeśli widzimy jedynie informację o tym, że produkt zawiera produkty zbożowe albo zioła, powinniśmy zastanowić się, czy producent nie chce czegoś ukryć pod tak lakonicznymi słowami. 
W karmie dla szynszyli powinny znaleźć się różnorodne zioła oraz sianko. Dobre jedzenie dla tego gryzonia powinno mieć nieco włóknistą formę, uzyskaną właśnie dzięki zawartości ziół. Ważny jest także skład analityczny karmy – na niego również warto zwrócić uwagę. 
Czego unikać w pokarmie dla szynszyli? Jeżeli w składzie widzimy kukurydzę, suszone owoce, pestki dyni bądź słonecznika, to nie będzie to najlepsza karma dla szynszyli i lepiej odstawić ją na półkę. 

Cena, czyli karma dla szynszyli premium

Cena nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze karmy, choć doskonale wiemy, że jest ona istotna. Musimy jednak pamiętać, że lepiej nie oszczędzać na dobrej karmie. Zapłacenie o kilka złotych więcej za karmę z dobrym składem to inwestycja w zdrowie naszego zwierzaka. Nie oznacza to jednak, że tylko drogie karmy są produktami, na które warto zwrócić uwagę. Często te tańsze również mają świetny skład i to właśnie ten element powinien pomóc w podjęciu decyzji o wyborze pokarmu. 
Czasem zdarza się tak, że widzimy na półkach karmy dla szynszyli oznaczone jako Premium. Są one zazwyczaj droższe i zachęcają do zakupu eleganckimi opakowaniami. Zanim jednak sięgniesz po jedzenie dla szynszyli z linii premium, upewnij się, że skład karmy rzeczywiście jest inny niż jej tańszego odpowiednika. Czasem zdarza się tak, że producenci pakują dokładnie te same karmy dla szynszyli w różne opakowania i sprzedają po znacznie zawyżonej cenie. 

Wygląd i zapach jedzenia dla szynszyli

Wygląd oraz zapach karmy dla szynszyli może nam wiele powiedzieć o jej jakości. Skupmy się najpierw na wyglądzie. Dobra karma dla szynszyla powinna zawierać zioła oraz siano, a zatem składniki, które mają szarozielony kolor. Jeżeli wybrana przez ciebie karma jest kolorowa, lepiej odstaw ją na półkę. Czerwone czy żółte dodatki to znak, że w tym pokarmie znajdziemy niepotrzebne składniki, takie jak wyroby piekarnicze, suszone owoce czy kukurydza. 
Zapach również ma szczególne znaczenie. Bez względu na to, gdzie kupujesz karmę i jak dobra by ona nie była, zawsze powąchaj ją tuż po otwarciu. Jeśli wyczujesz ziemisty, piwniczny aromat, nie podawaj karmy swojemu pupilowi! Może to bowiem oznaczać, że pokarm zawiera pleśń. Zazwyczaj wynika to ze złego przechowywania karmy przez właścicieli sklepów zoologicznych. W takiej sytuacji masz prawo do zareklamowania pokarmu dla szynszyli w miejscu zakupu. 

Polecane karmy dla szynszyli

Na koniec wskażemy kilka karm dla szynszyli, po które warto sięgnąć, kiedy jeszcze nie wiemy, jaki pokarm wybrać. 
Versele Laga Chinchilla Nature – to bezzbożowa karma dla szynszyli. Zawiera zróżnicowaną, wysokobiałkową mieszankę traw, ziół oraz warzyw. W tej karmie dla szynszyli nie znajdziemy cukru ani pestek czy prażonych zbóż. Właśnie dlatego karma ta może być podawana również szczególnie wrażliwych osobników. Karma zawiera sporą ilość białka i witamin. 
Versele Laga Chinchilla & Degu Complete – to nieco inna, choć wciąż bardzo zdrowa karma dla gryzoni. Wspomaga pielęgnację zębów oraz prawidłową pracę układu pokarmowego. Również nie zawiera cukrów. Zamiast tego znajdziemy w niej kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które dobrze wpływają na kondycję skóry i sierści zwierzaka. W karmie nie znajdziemy natomiast ziaren, owoców oraz innych zbędnych składników. 
Versele Laga Complete Chinchilla Degu – kolejna dobra karma dla szynszyli i koszatniczek. Nie zawiera cukru, co jest szczególnie istotne dla wrażliwych osobników. Znajdziemy w niej za to tymotkę, lucernę, trawy oraz różne zioła, a także siemię lniane. Dzięki temu karma stymuluje mikroflorę, wspiera pielęgnację zębów i wspomaga odporność.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.