Data modyfikacji:

Jaki domek dla szynszyli? O czym pamiętać?

Cute chinchilla of white color is sitting in its house and looking into the camera, front view.
Szynszyle są hodowane w Polsce od lat 50. ubiegłego wieku. Zwierzaki pochodzące z Ameryki Południowej coraz częściej trzymane są również w domach, jako futrzani towarzysze, mimo tego, że wymagają one sporo uwagi od swojego właściciela, a także odpowiednio zaaranżowanej i dużej klatki. W artykule podpowiadamy, jak stworzyć siedlisko dla szynszyli, a także jak przygotować dla nich przytulny domek, który będzie służyć im za bezpieczne schronienie w trakcie snu i odpoczynku. 
Szynszyle są gryzoniami żyjącymi w naturze w wysokich partiach gór, na terytorium Chile, Boliwii oraz Peru, gnieżdżąc się w niewielkich grotach, norach lub szczelinach skalnych. Ze względu na ich niezwykle cenione futro i skórę, przez wieki były celem kłusowników, bezlitośnie przerzedzających ich populację. Obecnie ich dwóm gatunkom grozi wyginięcie, od lat 20. XX wieku prowadzi się jednak na szeroką skalę ich hodowlę, co wyeliminowało w dużym stopniu zapotrzebowanie na dzikie osobniki. Ze względu na swoją spokojną naturę oraz wygląd, szynszyle zaczęły też być dość szybko cenione jako zwierzaki domowe.
Dorosłe szynszyle przypominają nieco wiewiórki, dorastają do około 20 cm długości (nie licząc ogona), samice ważą do 800 g, a mniejsze od nich samce do 600 g. Zwierzaki pod dobrą opieką dożywają nawet kilkunastu lat, zostają więc z nami znacznie dłużej niż inne popularne gryzonie, takie jak chomiki, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na ich zakup. 
Hodowla szynszyli nie należy do prostych. W naturze prowadzą one stadny tryb życia, w pojedynczej grupie znajdować się może co najmniej kilkadziesiąt osobników. Szynszyla wymaga więc koniecznie towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku – zaleca się jednoczesną opiekę nad co najmniej dwoma osobnikami.
Szynszyle prowadzą nocny tryb życia, po odpoczynku w ciągu dnia przebudzają się dopiero wieczorem – jest to czas ich największej aktywności. Oznacza to, że nie warto wstawiać ich klatek do sypialni, bowiem mogą nas skutecznie zrywać z łóżka.
Futrzaki odznaczają się też bardzo specyficznymi wymaganiami dietetycznymi. Chociaż są roślinożercami, ich naturalne środowisko sprawiło, że spożywany przez nie pokarm musi być dość szczególny, w przeciwnym razie narażamy je na poważne problemy zdrowotne. Najlepiej w tym wypadku sięgać więc po gotowe mieszanki sprzedawane w sklepach zoologicznych, zawierające wszystkie niezbędne im składniki odżywcze.
Szynszyle preferują niską wilgotność powietrza (od 50 procent do 70 procent), a także temperaturę pokojową. Nie radzą sobie zupełnie z upałami, już przy 25–26 stopniach Celsjusza są poważnie narażone na przegrzanie i udar cieplny. Klatki muszą znajdować się więc z dala od grzejników oraz okien. Ponieważ gryzonie są bardzo płochliwe musimy trzymać je z dala od innych zwierząt domowych, takich jak koty czy psy.
Szynszyle nie lubią bezpośredniego kontaktu z wodą. Zamoczone futro nie schnie samo z siebie, właściciel zwierzaka powinien więc szybko zareagować i pozbyć się wilgoci, używając do tego celu suszarki lub ręcznika. W przeciwnym wypadku mogą rozwijać się na nim groźne bakterie i grzyby. Do utrzymania higieny gryzonie wykorzystują kąpiele piaskowe. Aby pomóc im w tym zadaniu, raz na kilka dni wstawiamy do klatki specjalny pojemnik (zazwyczaj dedykowane temu celowi szklane akwarium), wypełnione piaskiem lub pyłem do kąpieli. Produkty tego typu dostaniemy w sklepach zoologicznych. W poprawieniu wyglądu futerka pomoże też łagodne szczotkowanie. 

Jaka klatka dla szynszyli?

Szynszyle hoduje się w klatkach lub wolierach. Ich minimalne dopuszczalne wymiary dla jednego osobnika nie mogą być mniejsze niż 60 cm wysokości, oraz 50 cm szerokości i 40 cm głębokości. Najlepiej jednak, by klatka miała co najmniej 100 cm wysokości, a jej podstawa osiąga 70 cm szerokości i 40 głębokości. Na takiej przestrzeni mogą żyć już dwa osobniki. Dla zasady im większa jest klatka, tym lepiej. Druty i stelaż wykonane są tutaj z ocynkowanego metalu, a podstawa z wytrzymałego i łatwego w czyszczeniu tworzywa sztucznego. 
Klatka dla szynszyla powinna mieć co najmniej jedną kondygnację. Nie może tutaj również zabraknąć kilka dodatkowych półek ustawionych na zakładkę po obu stronach klatki, na które może wskakiwać zwierzak. 

Jaki domek dla szynszyli?

Zadaszony domek jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia klatki dla szynszyli. Wielu właścicieli zastanawia się, z czego powinien być wykonany, a także gdzie należy go ustawić. W zamierzeniu domek jest odpowiednikiem gniazda gryzoni, a więc ich najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym miejscem, które znają. W przypadku hodowli dwóch lub większej liczby szynszyli, warto przygotować dla każdego z nich własne schronienie tego typu.
Specjaliści polecają, by domki były zrobione z naturalnych materiałów, najczęściej będą więc to drewniane deski, choć równie interesującą propozycją są modele wykonane z plecionej trawy albo wikliny. Jeżeli poszukujemy gotowego domku, w sklepie zoologicznym rzadko kiedy uda nam się znaleźć produkty stworzone stricte dla szynszyli. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wybór spośród szerokiej oferty modeli przeznaczonych dla królików. 
Oba gatunki osiągają podobne wymiary i mają zbliżone potrzeby, jeżeli chodzi o konstrukcję schronienia. Średnica wejścia powinna mieć minimalnie 10 cm. Warto jednak unikać domków mających ozdobne okienka lub inne otwory, bowiem zwierzak może zaklinować w nich pyszczek lub łapę. Dla mniejszych klatek polecane są domki narożne, pozwalające zaoszczędzić miejsce we wnętrzu
Domek możemy zbudować też bardzo łatwo samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów, przy użyciu kleju. Zadbajmy jednak o odpowiednie wykończenie konstrukcji – powinna być pozbawiona drzazg, ewentualne metalowe wkręty lub gwoździe powinny być zakryte np. szpachlówką. Całość można pomalować nietoksycznym lakierem, bejcą lub farbą. Zwróćmy uwagę, że szynszyla może podgryzać domek w wielu różnych miejscach, a zjawisko to nasila się, jeżeli nie otrzyma odpowiednich zabawek pozwalających jej na ścieranie nieustannie rosnących zębów.
Zdjęcie: Envato Elements