Data publikacji:

Co na nerki u kota? Jak zadbać o zdrowe nerki kotów?

Chociaż koty są niezwykle samodzielnymi i upartymi zwierzętami wymagają stałej opieki ze strony swoich właścicieli. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ich zdrowie, bowiem zazwyczaj nie dają po sobie poznać, że cierpią na przewlekłe dolegliwości. Jedną z najczęstszych przypadłości, która prędzej czy później dotyka większość z nich, są choroby nerek. Opowiadamy, jak je rozpoznać i zapobiec ich rozwojowi. 
Cat on a couch

Przyczyny chorób nerek u kotów

Koty są szczególnie narażone na dolegliwości związane z niepoprawnym funkcjonowaniem nerek, schorzenia mogą być przejściowe albo mieć nieuleczalną i przewlekłą formę. Nerki odpowiadają z regulację procesu przemiany materii, wytwarzają niezbędne do funkcjonowania organizmu hormony, zmniejszają ciśnienie krwi. Jeżeli ich praca zostaje w jakiś sposób zakłócona, kot jest podatny na rozwój wielu innych schorzeń, które mogą prowadzić do jego przedwczesnej śmierci. 
Czytaj również: Co na odporność u kotów?

Najważniejsze przyczyny chorób nerek 

 • Wrodzone skłonności do schorzenia – wiele kotów dziedziczy po swoich rodzicach skłonności do chorób nerek, zazwyczaj najbardziej zagrożone genetycznym balastem są koty rasowe, dlatego decydując się na ich zakup, zawsze warto sprawdzić, jak bardzo są obciążone dziedzicznymi wadami.
 • Wiek – im kot jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że jego nerki odmówią posłuszeństwa, co wśród wielu seniorów jest jedną z głównych przyczyn śmierci.
 • Niewłaściwa dieta – na wystąpienie stałych lub tymczasowych schorzeń nerek wpływać może niewłaściwy pokarm i dotyczy to karmy z dużą zawartością białka i fosforu. Nerki mogą mieć problemy z funkcjonowaniem na skutek zatrucia, np. środkami chemicznymi lub pestycydami.
 • Inne choroby – schorzeniom nerek sprzyja również między innymi podwyższone ciśnienie krwi, nowotwory lub choroby zębów.
 • Rozpoznanie chorób nerek u kotów

  Poprawna i szybka diagnoza problemów z nerkami jest niezwykle ważna, bowiem gdy pojawią się ich widoczne objawy, może być już za późno. Najskuteczniejszą metodą rozpoznania potencjalnej choroby jest wykonywanie regularnych badań przesiewowych w gabinecie weterynaryjnym. Jednym z pierwszych sygnałów, że nerki nie funkcjonują w prawidłowy sposób, jest podwyższony poziom mocznika we krwi. Regularną kontrolę stanu zdrowia należy przeprowadzać zwłaszcza w przypadku starszych zwierząt, szczególnie tych które ukończyły siódmy rok życia. 

  Widoczne objawy chorób nerek u kotów

  Choroby nerek u kotów pozostają niezauważone przez właścicieli przez bardzo długi czasu, ponieważ długo ni dają widocznych symptomów. Jak zaznaczyliśmy, pojawiają się one w końcowym etapie schorzenia i są bardzo poważnym sygnałem alarmowym. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych objawów, warto jednak pamiętać, że mogą one również wskazywać na inne poważne choroby, takie jak cukrzyca. Po ich zauważeniu zawsze należy więc skonsultować się z weterynarzem, przeprowadzić odpowiednie badania i pod żadnym pozorem nie zaczynać leczenia na własną rękę. 
  Potencjalne symptomy chorych nerek u kotów:
 • apatia i niska ruchliwość,
 • brak apetytu połączony z dużym pragnieniem,
 • zauważalny spadek wagi,
 • nieprzyjemny zapach dochodzących z pyska,
 • rzadkie oddawanie moczu,
 • zapalenie dziąseł,
 • wymioty i biegunka,
 • matowa sierść i jej przebarwienia,
 • zaparcia.
 • Leczenie nerek u kotów

  Skuteczność terapii zależy w dużej mierze od tego, z jakiego rodzaju schorzeniami nerek mamy do czynienia. Niewydolność nerek ma dwie podstawowe formy – ostrą i przewlekłą
  Ostra niewydolność nerek następuje na skutek jednorazowego zatrucia pokarmowego, wymaga ona natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, który przy pomocy leków oraz przepisanej diety jest w stanie odwrócić jej skutki. Jeżeli schorzenie zostaje zignorowane, przechodzi ono w formę przewlekłą
  Przewlekła niewydolność nerek to choroba, z którą kot zostaje już do końca życia. Leczenie polega tutaj na minimalizowaniu jej negatywnych skutków, stosuje się do tego celu leki, a także ścisłą dietę. Jeżeli schorzeniu towarzyszą inne poważne zaburzenia zdrowia, niektóre preparaty i zabiegi mogą jednak wyrządzić większą krzywdę, dlatego też niezwykle ważne są konsultacje ze specjalistą. 

  Dieta dla kota z chorobami nerek

  Pokarm dla kota z chorobami nerek powinien być pozbawiony dużej ilości fosforu oraz białka. Składniki te zastępowane są przez zwiększoną ilość produktów z kwasami omega-6 i omega-3. Na szczęście przygotowanie właściwej karmy nie musi spadać na nasze barki, bowiem w sklepach zoologicznych znajdziemy specjalistyczne mieszanki dla seniorów oraz zwierzaków z niewydolnością nerek. 

  Jak zapobiegać chorobom nerek u kotów 

  Najważniejszym fundamentem zapobiegania chorobom nerek jest stała opieka weterynaryjna oraz częste kontrole i badania krwi. Większą uwagę poświęcamy zwłaszcza zwierzakom szczególnie narażonym na zachorowanie, dotyczy to wspomnianych już rasowych kotów oraz czworonogów z obciążeniem genetycznym. 
  Właściciele powinien dbać też o zbilansowaną dietę kota oraz chronić go przed spożywaniem niewłaściwych pokarmów. W domu szczególnie zabezpieczone powinny być środki chemiczne i inne trujące dla pupila substancje. Czworonogi mają tendencję do obgryzania różnego typu roślin – wiele gatunków doniczkowych ma trujące liście i gałązki, należy je więc usunąć z mieszkania, w zastępstwie wysiewając tzw. trawę dla kotów. 
  Zdjęcie: Envato Elements