Data publikacji:

Pies wymiotuje – co podać? Jak się zachować, gdy pies wymiotuje

Co zrobić, gdy pies wymiotuje? Co podać i czego nie podawać? Poznaj przyczyny wymiotów u psa i dowiedz się, kiedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii po pomoc.
Sick dog. Sad dog lying at owner hands looking at camera

Rodzaje wymiotów u psa

 • Sporadyczne
 • Ten typ wymiotów jest najmniej niepokojący. Psy mogą wymiotować np. z powodu zbyt łapczywego jedzenia posiłku, na skutek odczuwania mdłości czy po zjedzeniu trawy.
 • Ostre
 • Ten typ wymiotów jest bardzo niepokojący. Ostre wymioty mogą być objawem np. bardzo silnego podrażnienia śluzówki żołądka.
 • Przewlekłe
 • Przewlekłe wymioty mogą świadczyć np. o przewlekłej chorobie żołądka czy dwunastnicy. Może to być objaw procesu nowotworzenia.
 • Rzekome
 • To inaczej ulewanie się pokarmu, a nie wymioty.

  Co zrobić, gdy pies wymiotuje? Jak się zachować, gdy pies wymiotuje?

  Postaraj się zachować spokój. Możesz podłożyć pod jego pysk kuwetę, większą miskę lub podkład higieniczny. Staraj się nie panikować i nie podnoś pupila. Następnie sprawdź dokładnie zawartość wymiocin. 
  Jeśli twój pupil zwymiotował raz i czuje się dobrze, a w treści nie znajdujesz nic niepokojącego, to nie musisz od razu kontaktować się z lekarzem weterynarii. Zadzwoń do lekarza weterynarii od razu, gdy w treści znalazłeś coś, co może świadczyć o patologii, np. kawałki pogryzionej zabawki, inne przedmioty lub krew.
  Wizyta u lekarze jest też konieczna, jeśli twój pupil nie jest w stanie utrzymać jedzenia i wody i zwraca wszystko, co przyjmuje.

  Pies wymiotuje krwią

  Krew w wymiocinach może pochodzić z żołądka i wtedy krwawe wymioty przypominały będą fusy od kawy. Pupil może też wymiotować krwią, która jest świeża, bardziej czerwona i nie jest przetrawiona. Świadczy to bardziej o krwawieniu z odcinków przewodu pokarmowego położonych przed przed żołądkiem, czyli z przełyku, gardła lub jamy ustnej.

  Pies wymiotuje robakami

  To częsty objaw inwazji glisty psiej. Pasożyty w swoim cyklu życiowym przechodzą do gardła, po czym najczęściej zostają ponownie połknięte przez psa. Niekiedy jednak, szczególnie gdy inwazja jest silna, pasożyty mogą podrażnić błonę śluzową gardła, co doprowadza do odruchu wymiotnego i zwrócenia pokarmu z pasożytami.
  Pasożyty zamknij najlepiej w słoiku lub zrób ewentualnie zdjęcie wymiocin i skontaktuj się z lekarzem weterynarii w sprawie odrobaczenia twojego pupila.

  Pies wymiotuje żółcią rano

  Poranne wymioty mogą świadczyć o tym, że twój pupil jest głodny i odczuwa mdłości. Jeśli wymioty pojawiają się regularnie, to warto skonsultować to z lekarzem weterynarii. Wymioty z żółcią są związane z usuwaniem treści pokarmowej pochodzącej z dwunastnicy. 

  Pies wymiotuje po zjedzeniu trawy

  Niemal wszystkie psy gryzą i zjadają trawę od czasu do czasu lub wręcz regularnie. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, które nie powinno cię niepokoić. 

  Pies wymiotuje pianą

  Wymioty pianą u psa tak naprawdę są wydalaniem, wykrztuszaniem śliny i mogą oznaczać choroby układu oddechowego, w tym szczególnie gardła. Pies bardzo często wymiotuje białą pianą przy zapaleniu gardła i krtani. 

  Pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem

  W przypadku gdy pies wymiotuje niestrawioną, ale pogryzioną treścią, podejrzewa się schorzenie dotyczące przełyku lub początkowego odcinka żołądka.

  Pies wymiotuje – co podać?

  Leczenie wymiotów domowymi sposobami nie powinno zastąpić wizyty u lekarza weterynarii. I choć rzeczywiście niektóre z tych metod mogą okazać się skuteczne, to nie zastąpią diagnostyki przeprowadzonej w lecznicy przez lekarza weterynarii. Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, kiedy pies wymiotuje, powinno być nie podawanie psu pokarmu lub podawanie bardzo małej ilości. Zwierzęta chore zresztą same wykazują brak apetytu i odmawiają przyjmowania pokarmu. 
  Wprowadzenie karmy do objętego stanem zapalnym układu pokarmowego tylko nasili występujące wymioty, co dodatkowo pogłębi odwodnienie. Możemy za to dawać psu na własną rękę wodę, ale w małych ilościach, a często i tylko wtedy, gdy odruch wymiotny nie występuje po przyjmowaniu płynów. Wielu właścicieli podaje też psu na wymioty węgiel aktywowany (Carbo medicinalis), będący dobrym środkiem adsorpcyjnym pochłaniającym bakterie i ich toksyny. 
  Nie poleca się stosowania węgla aktywnego, jeśli pupil przyjmuje inne leki. Węgiel może bowiem zakłócać wchłanianie substancji aktywnych. W każdym jednak przypadku pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia wymiotów u psów możemy zastosować, gdy pies jest w dobrej kondycji, nie jest znacznie odwodniony i pozostaje żywotny. Jeśli twój pies nie czuje się dobrze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

  Leczenie wymiotów u psa

  Niestety, nie ma na rynku żadnych leków przeciwwymiotnych, które mógłbyś stosować samodzielnie u swojego pupila. Lekarze weterynarii mogą jednak stosować w gabinetach specjalne produkty, które nie tylko działają przeciwwymiotnie, ale też osłaniają błonę śluzową i chronią przed mdłościami.
  Najważniejsze w leczeniu wymiotów u psów psa jest znalezienie ich przyczyny i leczenie jej. Leczenie objawowe, które skupia się tylko na leczeniu objawów, może nie być skuteczne na dłuższą metę.
  Przyczyny ostrych wymiotów:
 • zapalenie (IBD, zapalenie na tle infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej lub pasożytniczej, krwotoczne zapalenie, niespecyficzne zapalenie),
 • leki i toksyny,
 • czynniki mechaniczne (np. obecność ciała obcego, skręt, wgłobienie, ucisk z powodu masy nowotworowej),
 • choroby wątroby i trzustki,
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby układu rozrodczego,
 • inne.
 • Przyczyny przewlekłych wymiotów:
 • zapalenie (IBD, nadwrażliwość pokarmowa, przerost mikrobiomu przewodu pokarmowego, wrzody),
 • leki i toksyny,
 • czynniki mechaniczne (obecność blizn, ciała obce, nowotwory),
 • zapalenie trzustki,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • przejedzenie,
 • inne.
 • Szczeniak wymiotuje – czy to coś groźnego?

  Sporadyczne zwrócenie pokarmu, które zdarzyło się raz, nie powinno być objawem poważnego schorzenia, jednak utrzymujące się wymioty lub wymioty, którym towarzyszy silne osłabienie, może świadczyć o czymś niepokojącym. Koniecznie należy się wówczas udać na wizytę do lekarza weterynarii.
  Wymioty u szczenięcia są szczególnie groźne ze względu na zwiększone ryzyko odwodnienia. 
  Zdjęcie: Envato Elements