Data publikacji:

Pies wymiotuje – co podać? Jak się zachować, gdy pies wymiotuje

Co zrobić, gdy pies wymiotuje pianą? Co podać psu na wymioty? Sprawdź, jak możesz pomóc psu, który wymiotuje żółcią, krwią, pianą czy niestrawionym jedzeniem. Poznaj przyczyny wymiotów u psa i dowiedz się, kiedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii po pomoc.
Puppy Diseases, Common Illnesses to Watch for in Puppies. Sick Beagle Puppy is lying on dog bed on

Co zrobić, gdy pies wymiotuje? Jak się zachować, gdy pies wymiotuje? 

Przede wszystkim, nie panikuj i postaraj się zachować spokój. Dobrym pomysłem jest podstawienie pod pysk małej kuwety, wiaderka czy miski. Nie podnoś pupila, jeśli nie musisz. Możesz też sprawdzić zawartość wymiocin.
Czytaj również: Kichanie u psa
Jeśli twój pupil zwymiotował raz i czuje się dobrze, a w treści nie ma nic niepokojącego, to nie musisz od razu kontaktować się z lekarzem weterynarii. Zadzwoń do lekarza od razu, gdy w treści jest coś, co może świadczyć o patologii, np. kawałki pogryzionej zabawki, inne przedmioty lub krew albo jeśli samopoczucie pupila nie jest dobre.
Wizyta u lekarze jest także konieczna, jeśli twój pupil nie jest w stanie utrzymać jedzenia i wody i zwraca wszystko, co przyjmuje.

Rodzaje wymiotów u psa

Sporadyczne

Ten typ wymiotów jest najmniej niepokojący. Psy mogą wymiotować np. z powodu zbyt łapczywego jedzenia posiłku, na skutek odczuwania mdłości czy po zjedzeniu trawy. Sporadyczne wymioty zazwyczaj ustępują same i nie wpływają negatywnie na życie i funkcjonowanie pupila.

Ostre

Ten typ wymiotów jest bardzo niepokojący. Ostre wymioty mogą być objawem np. bardzo silnego podrażnienia śluzówki żołądka. Jeśli pies nie jest w stanie utrzymać wody lub jedzenia, koniecznie zgłoś się po pomoc do weterynarza.

Przewlekłe

Przewlekłe wymioty mogą świadczyć np. o przewlekłej chorobie żołądka czy dwunastnicy. Może to być objaw procesu nowotworzenia. Nieprzemijające, przewlekłe wymioty należy sprawdzić.

Rzekome

To inaczej ulewanie się pokarmu, a nie wymioty. Mogą być jednak objawem choroby, dlatego nie powinno się ich ignorować.

Pies wymiotuje krwią – co robić?

Krew w wymiocinach może pochodzić z żołądka i krwawe wymioty będą wówczas przypominały fusy od kawy. Pupil może też wymiotować krwią, która jest świeża, bardziej czerwona i nie jest przetrawiona. Świeża krew pochodzi z odcinków przewodu pokarmowego położonych przed żołądkiem, czyli z przełyku, gardła lub jamy ustnej.

Pies wymiotuje robakami

To częsty objaw inwazji psiej glisty. Pasożyty w swoim cyklu życiowym przechodzą do gardła, po czym najczęściej zostają ponownie połknięte przez psa. Niekiedy jednak, szczególnie gdy inwazja jest silna, pasożyty mogą podrażnić błonę śluzową gardła, co doprowadza do odruchu wymiotnego i zwrócenia pokarmu z pasożytami.
Pasożyty zamknij najlepiej w słoiku lub zrób ewentualnie zdjęcie wymiocin i skontaktuj się z lekarzem weterynarii w sprawie odrobaczenia twojego pupila.

Pies wymiotuje żółcią rano

Poranne wymioty modą świadczyć o tym, że twój pupil jest głodny i odczuwa mdłości. Jeśli wymioty pojawiają się regularnie, to warto skonsultować to z lekarzem weterynarii. Wymioty z żółcią są związane z usuwaniem treści pokarmowej pochodzącej z dwunastnicy. 

Pies wymiotuje po zjedzeniu trawy

Niemal wszystkie psy gryzą i zjadają trawę od czasu do czasu lub wręcz regularnie. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, które nie powinno cię niepokoić. 

Pies wymiotuje pianą

Wymioty pianą u psa tak naprawdę są wydalaniem, wykrztuszaniem śliny i mogą oznaczać choroby układu oddechowego, w tym szczególnie gardła. Pies bardzo często wymiotuje białą pianą przy zapaleniu gardła i krtani. 

Pies wymiotuje pianą z krwią

Piana z krwią zazwyczaj jest charakterystyczna dla zwierząt po wypadkach, np. samochodowych, czy po upadku z dużej wysokości.

Pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem

W przypadku gdy pies wymiotuje niestrawioną, ale pogryzioną treścią, podejrzewa się schorzenie dotyczące przełyku lub początkowego odcinka żołądka.

Pies wymiotuje – co podać?

Leczenie wymiotów domowymi sposobami nie powinno zastąpić wizyty u lekarza weterynarii. I choć rzeczywiście niektóre z tych metod mogą okazać się skuteczne, to nie zastąpią diagnostyki przeprowadzonej w lecznicy przez weterynarza. 
Dobrym pomysłem jest podanie pupilowi bardzo małej ilości łagodnej dla przewodu pokarmowego karmy, aby sprawdzić, jak pupil zareaguje na przyjęty posiłek. Zwierzęta chore zresztą same wykazują brak apetytu i odmawiają przyjmowania pokarmu. Nie musisz karmić pupila na siłę. Podanie małej dawki pokarmowej jest zalecane, by sprawdzić, czy pupil jest w stanie utrzymać pokarm w żołądku. Jeśli pupil odmawia przyjęcia jedzenia, to nie karm go na siłę, jeśli nie jest to zalecenie lekarza weterynarii.
Wprowadzenie normalnej karmy w standardowej ilości może tylko nasilić wymioty. Możesz za to dać psu wodę, ale w małych ilościach i często, tylko wtedy gdy odruch wymiotny nie występuje po przyjmowaniu płynów. 
Wielu psich opiekunów podaje psom węgiel aktywowany na wymioty, będący dobrym środkiem adsorpcyjnym pochłaniającym bakterie i ich toksyny. 
Nie poleca się stosowania węgla aktywnego, jeśli pupil przyjmuje inne leki. Węgiel może bowiem zakłócać wchłanianie substancji aktywnych. W każdym jednak przypadku pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia wymiotów u psów możemy zastosować, gdy pies jest w dobrej kondycji, nie jest znacznie odwodniony i pozostaje żywotny. Jeśli twój pies nie czuje się dobrze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Pies wymiotuje żółcią – co podać?

Żadne leki nie są wskazane do stosowania na własną rękę. Podaj pupilowi małą ilość karmy i sprawdź, czy wymioty ustaną. Skontaktuj się z weterynarzem jak najprędzej, by omówić objawy i ewentualnie umówić się na wizytę.

Leczenie wymiotów u psa

Niestety, nie ma na rynku żadnych leków przeciwwymiotnych, które można podawać samodzielnie na własną rękę swojemu pupilowi. Lekarze weterynarii mogą jednak stosować w gabinetach specjalne produkty, które nie tylko działają przeciwwymiotnie, ale też osłaniają błonę śluzową i chronią przed mdłościami.
Najważniejsze w leczeniu wymiotów u psa jest znalezienie ich przyczyny i leczenie jej. Leczenie objawowe wymiotów u psa, które skupia się tylko na leczeniu symptomatycznym, może nie być skuteczne na dłuższą metę.

Przyczyny wymiotów u psa

Przyczyn wymiotów u psa może być wiele. Wywołać je może na przykład niedrożność, czyli sytuacja, kiedy w żołądku bądź jelitach zwierzęcia utknie jakiś obiekt. Wymioty są wtedy próbą pozbycia się niechcianej rzeczy z organizmu. Współwystępują one także przy zakażeniach wirusowych – na przykład parwowirozie lub nosówce. Poniżej poznasz najważniejsze przyczyny ostrych i przewlekłych wymiotów u psów.
Przyczyny ostrych wymiotów:
  • zapalenie (IBD, zapalenie na tle infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej lub pasożytniczej, krwotoczne zapalenie, niespecyficzne zapalenie),
  • leki i toksyny,
  • czynniki mechaniczne (np. obecność ciała obcego, skręt, wgłobienie, ucisk z powodu masy nowotworowej),
  • choroby wątroby i trzustki,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby układu rozrodczego,
  • inne.
  • Przyczyny przewlekłych wymiotów:
  • zapalenie (IBD, nadwrażliwość pokarmowa, przerost mikrobiomu przewodu pokarmowego, wrzody),
  • leki i toksyny,
  • czynniki mechaniczne (obecność blizn, ciała obce, nowotwory),
  • zapalenie trzustki,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • przejedzenie,
  • inne.
  • Szczeniak wymiotuje – czy to coś groźnego?

    Sporadyczne zwrócenie pokarmu, które zdarzyło się raz, nie powinno być objawem poważnego schorzenia, jednak utrzymujące się wymioty lub wymioty, którym towarzyszy silne osłabienie, może świadczyć o czymś niepokojącym. Koniecznie należy się wówczas udać na wizytę do lekarza weterynarii.
    Wymioty u szczenięcia są szczególnie groźne ze względu na zwiększone ryzyko odwodnienia. 
    Zdjęcie: Envato Elements