Data publikacji:

Adopcja psa ze schroniska: wszystko, co musisz wiedzieć

Jak opiekować się psem ze schroniska? Co musisz wiedzieć przed adopcją psa? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące adopcji zwierząt. 
adopcja psa ze schroniska

Dlaczego warto adoptować psa?

Czworonogi w schronisku to przede wszystkim mieszańce, choć zdarzają się także psy rasowe. Wybierając psa konkretnej rasy z hodowli, możesz przewidzieć, jaki będzie miał charakter, ile będzie ważył i jakiej będzie wielkości. Oczywiście każdy pies jest inny, ale psy niektórych ras mają wiele wspólnych cech – np. labradory z reguły mają przyjazne usposobienie i są łagodne dla dzieci, co jest bardzo ważne, jeśli planujesz powiększenie rodziny lub kiedy w domu już są dzieci.
Nie do końca wiadomo, jakie docelowe rozmiary osiągnie szczenię nieznanego pochodzenia. Trudno też określić, jakie będzie miało cechy charakteru. Z drugiej jednak strony, adoptując dorosłego lub starszego psa ze schroniska lub fundacji, możesz poznać jego temperament i zachowania jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji, i wybrać tego psa, z którym będziesz się najlepiej dogadywać. 
W Polsce i na świecie jest mnóstwo psów, które czekają na nowy, kochający dom i odpowiedzialnego opiekuna. Adoptując, robisz jeden mały uczynek dla tej planety.

Przygotowanie do adopcji 

Sprawdź, czy nikt z domowników nie jest uczulony na psy. Wystarczy, że odwiedzicie znajomych kilka razy w ciągu miesiąca lub zaopiekujecie się psem przyjaciół przez kilka dni podczas ich nieobecności. Jeśli ktoś zaczyna kichać w obecności zwierzaka, ma trudności ze złapaniem oddechu i łzawią mu oczy, może być uczulony na psy. Konieczność oddania psa z powodu objawów alergii jest bolesna, ale w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem.
Porozmawiaj z dziećmi o nowych obowiązkach, które pojawią się po adopcji psa. Uświadom je, że powinny pomagać w karmieniu zwierzaka, sprzątaniu po nim i w wyprowadzaniu go na spacery. Dobrym pomysłem jest czytanie bajek najmłodszym, w których bohaterami są dzieci i psy. 
Dobrym rozwiązaniem jest wolontariat w schronisku przez kilka tygodni lub miesięcy przed zaadoptowaniem psiaka. Umowę na wolontariat podpisuje się w schronisku. Przed pierwszym wyjściem na spacer z psem musisz zostać przeszkolony pod kątem bezpieczeństwa i wewnętrznych reguł, które zależą od regulaminu konkretnej placówki.
Kiedy decyzja o adopcji już zapadła, czas przeanalizować potencjalne zagrożenia, jakie mogą czyhać na psa w domu i na podwórku. Schowaj wszystkie leki i przekąski do szafek i szuflad. Znajdź kącik, w którym ustawisz legowisko dla psa oraz miski z pokarmem i wodą. Wygospodaruj też miejsce, w którym będziesz przechowywać karmę (zgodnie z zaleceniami przechowywania pokarmu po otwarciu na etykiecie) oraz akcesoria dla psów – smycz, szczotki, szampony itp. Wyprawka dla psa jest absolutnie konieczna i warto wcześniej zaplanować oraz przemyśleć, co należy kupić.

Gdzie szukać psa do adopcji?

Psa można adoptować z różnych fundacji, schronisk i różnego rodzaju organizacji. Pieska można również znaleźć w domach tymczasowych, punktach przetrzymań zwierząt, a także w ogłoszeniach od osób prywatnych, które z jakichś powodów szukają nowego domu dla zwierzaka.

Procedura adopcyjna: jak wygląda proces adopcji psa? 

Procedura adopcji zależy od wewnętrznych wytycznych danej placówki. Nie wszystkie schroniska czy organizacje umożliwiają adopcję psa od ręki. Część placówek przeprowadza wywiad z zainteresowanymi, na podstawie którego zapada decyzja w sprawie adopcji – pozytywna lub negatywna
Jest ona podejmowana na podstawie warunków, jakie potencjalni opiekunowie są w stanie zapewnić psu. Chodzi głównie o miejsce zamieszkania, długość czasu, który są w stanie poświęcić psu w ciągu dnia i warunki finansowe, jakimi dysponują. 
Możesz być poproszony o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej oraz o wyrażenie zgody na wizytę przedadopcyjną i poadopcyjną przez pracowników fundacji lub schroniska.

Pierwsze dni w nowym domu: jak pomóc psu się zaaklimatyzować? 

Szczeniakowi lub młodemu psu dużo łatwiej będzie przyzwyczaić się do nowego opiekuna. Psi senior będzie potrzebował zdecydowanie więcej czasu. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy będą to dni, czy tygodnie.
Wiele źródeł podaje „zasadę 3-3-3” obowiązującą psy, które wprowadzają się do nowego domu: trzy dni dezorientacji, trzy tygodnie na aklimatyzację i trzy miesiące na poczucie bezpieczeństwa, więzi i „bycia sobą”. Ale chociaż ta ogólna koncepcja jest słuszna, pies będzie potrzebował czasu i przestrzeni, aby się zadomowić – nie wiadomo, ile czasu to zajmie.
Pierwsze dni czy nawet tygodnie w nowym domu to czas na zaaklimatyzowanie się. Gdy pupil oswoi się z nowymi opiekunami i nowym środowiskiem, można spokojnie rozpocząć naukę podstawowych komend. Staraj się jednak wziąć na luz i dostosuj tempo treningu do indywidualnych cech pupila. Nie rób niczego na siłę.

Opieka nad adoptowanym psem: zdrowie, wychowanie i trening

Pierwszy miesiąc w nowym domu to też odpowiedni czas na wizytę kontrolną u lekarza weterynarii. Oczywiście, jeśli pupil wymaga tego wcześniej, warto umówić się do lekarza od razu po zauważeniu niepokojących objawów.
Psy mogą się uczyć w każdym wieku. Te pięcioletnie lub nawet starsze mogą w takim samym tempie nauczyć się podstawowych komend, jak szczenięta. Najlepszym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu. Oczywiście naukę poszczególnych komend należy rozplanować. Nie ucz psa wszystkiego naraz.
Trening warto rozpocząć od nauki podstawowych komend oraz po pierwszej wizycie u lekarza weterynarii, który potwierdzi, że pupil jest zdrowy. Rodzaj i nasilenie treningu warto dopasować do rasy, wieku, stopnia aktywności oraz indywidualnych cech pupila.
Zdjęcie: Envato Elements