Data publikacji:

Pies je odchody. Koprofagia u psa

Koprofagia – co to jest? Co robić, gdy pies je kupy? Jaki produkt kupić? Poznaj najczęstsze przyczyny koprofagii. Dowiedz się, jak sobie radzić, gdy pies zjada swoje odchody lub odchody innych zwierząt. 
dog to eat juicy ripe strawberry on grass

Koprofagia – co to jest?

Koprofagia to inaczej zjadanie odchodów (swoich lub innych zwierząt).
Czytaj również: Jak karmić szczeniaka?

Pies zjada odchody – z czego to może wynikać?

Przyczyn koprofagii u psów jest bardzo wiele. Zjadanie odchodów może być objawem niedoborów niektórych składników mineralnych czy witamin, zaburzeń trawiennych czy zaburzeniem natury behawioralnej. 
Dla psiej mamy zjadanie odchodów swoich szczeniąt jest jak najbardziej normalne, jest to wręcz zjawisko porządane i należy je odróżnić od koprofagii patologicznej. Suka po kilku tygodniach naturalnie przestaje to robć.
Wiele szczeniąt zjada swoje ochody lub odchody inncyh zwierząt i choć nie jest to zachowanie porządane, to w większości przypadków problem sam się eliminuje, gdy pupil dorasta. 
Kiedy krzyczymy na szczeniaka za załatwianie się w nieprzeznaczonym do tego miejscu, na przykład w domu, pupil może w efekcie zacząć zjadać swoje odchody. Sposobem na trening czystości jest nagradzanie za zachowanie czystości, a nie karcenie.
Gdy psi opiekun zbyt ostro reaguje na niepożądane zachowania i nie poświęca pupilowi szczególnej uwagi, pies może specjalnie zjadać swoje odchody, by otrzymać uwagę od swojego opiekuna. Takie zachowanie także jest nieprawidłowe i wymaga konsultacji z behawiorystą.
Twój pies zjada kupy? Umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Zalecane jest przeprowadzenie badania klinicznego, ewentualnych dodatkowych badań weterynaryjnych, dostosowanie diety i wzbogacenie jej o naturalne suplementy. Aktywny trening z pupilem, w tym nauka komendy „zostaw”, powinien być podstawą w przypadku prób oduczenia tego nawyku.

Zagrożenia płynące z koprofagii 

Pies, który zjadł odchody innego zwierzęcia, jest narażony na inwazję pasożytów. Pasożyty wewnętrzne żerują w przewodzie pokarmowym i są wydalane wraz z kałem pod postacią jaj, larw i dorosłych form. Zjedzenie lub nawet polizanie kału psa z pasożytami zwiększa ryzyko robaczycy. 
Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych to biegunka, chudnięcie, apatia, świąd w okolicy odbytu i wymioty. 

Jak przeciwdziałać zjadaniu odchodów przez swojego psa?

Najlepszym sposobem jest znalezienie przyczyny i jej wyeliminowanie. Dobrym pomysłem jest używanie kagańca fizjologicznego lub takiego w kształcie koszyka podczas spacerów i trzymanie psa na smyczy. Podstawą jest też wcześniej wspomniana nauka komendy „zostaw”.
Możesz też wypróbować różnego rodzaju produkty, których zadaniem jest zmniejszenie problemu koprofagii. Musisz jednak wiedzieć, że takie specyfiki nie sprawdzą się, jeśli koprofagia wynika z problemów behawioralnych.

Dolfos Dolvit Cayenne 90

Dolvit Cayenne zniechęca psy do zjadania odchodów. Zawiera starannie dobrane składniki: witaminy, minerały, enzymy trawienne, probiotyki oraz substancje pochodzenia roślinnego, których niedobór może prowadzić do zjadania kału.

Gastrobalance Ulga na koprofagię dla psów

To smakowite, miękkie przysmaki przeznaczone dla psów skłonnych do jedzenia odchodów. W składzie znajdziesz 100% naturalnych składników. 

Vetiq By Mark & Chappell Stool Repel Preparat przeciw koprofagi 

Produkt pomaga wyeliminować jedzenie własnego kału. Zawiera amylazę, która rozkłada skrobię, poprawiając trawienie. Preparat jest odpowiedni dla szczeniąt powyżej 12. tygodnia życia.
Zdjęcie: Envato Elements