Data publikacji:

Jak hodować trawę dla kota w domu? W czym pomaga?

Trawa dla kota to pojęcie, na które prędzej czy później trafi większość właścicieli puszystych czworonogów, poszukujących informacji na temat ich hodowli i utrzymania ich w jak najlepszej kondycji. Warto zaznaczyć, że nie mamy tutaj do czynienia z konkretną rośliną, ale mieszanką różnych gatunków, które właściciele kota hoduje w łatwo dostępnym dla pupila miejscu. Zwierzak będzie w naturalny sposób podgryzał zielone liście. Jeżeli trawa została dobrana w odpowiedni sposób, będzie miała ona działanie lecznicze. Podpowiadamy, jak hodować trawę dla kota, a także w czym konkretnie pomoże futrzakowi.
Ginger, red cat eat green grass. green juicy grass for cats, sprouted oats useful for cats.

Trawa dla kota – podstawowe informacje

Koty są urodzonymi drapieżnikami, a głównym składnikiem ich diety pozostaje mięso pochodzące z upolowanych gryzoni, ptaków, gadów i płazów. Jeżeli chodzi o potencjalne ofiary, nie są specjalnie wybredne. Chociaż koty towarzyszą człowiekowi od kilku tysięcy lat, nie wyzbyły się one swojej natury ani preferencji dietetycznych. Dlatego zaskakujące może być to, że zarówno w naturze, jak i w domach mruczki bardzo chętnie spożywają liście i źdźbła wielu gatunków, chociaż nie zostały wyposażone w możliwość ich poprawnego trawienia. 
Zjawisko to zauważą bardzo szybko właściciele czworonogów posiadający w domu dużo doniczkowych roślin. Niesie to ze sobą spore ryzyko, bowiem wiele z nich jest toksycznych i po zjedzeniu jest w stanie zatruć futrzaka, w najgorszym razie prowadząc do jego bolesnej śmierci. Dlatego też wiele poradników dla miłośników kotów ostrzega przed hodowlą niektórych gatunków.

Jak działa trawa dla kota – korzyści dla zwierzaka

Czemu koty zjadają trawę? Odpowiedź jest tutaj dość prosta – jest ona naturalnym środkiem przeczyszczającym, pozwalającym pozbyć się futra, które połykane jest w trakcie codziennej toalety. Przy okazji umożliwia usunięcie innych niestrawionych części pożywienia. Trawa podrażnia układ pokarmowy, prowadząc do nudności i wymiotów, dzięki którym kot pozbywa się problematycznej zawartości żołądka. Jeżeli zwierzę jest pozbawione dostępu do trawy, w jego brzuchu mogą zacząć powstawać niebezpieczne dla zdrowia kule włosowe.

Jak dobrać trawę dla kota?

Najprostszym sposobem na hodowlę trawy dla kota jest kupno gotowej mieszanki trawy dla kotów przeznaczonej do doniczki. Znajdziemy ją bez problemu w sklepach zoologicznych, a nawet ogrodniczych. Składa produktu zależy w dużej mierze od konkretnego producenta, prawie zawsze w opakowaniu znajdziemy jednak nasiona popularnych roślin trawiastych, które nie szkodzą zwierzętom. Zalicza się do nich proso, pszenica, jęczmień, żyto, owiec i zielistka Sternberga. 
Ich liście są bardzo miękkie i nie zranią pyszczka kota, nie zawierają też trujących składników. Trawy te nie tylko zaczynają kiełkować tuż po posadzeniu, ale też charakteryzują się szybkim i nieprzerwanym wzrostem. Jeżeli nie chcemy hodować w doniczce wielu różnych roślin, możemy zdecydować się na wysianie tylko jednego z nich. 

Uprawy trawy dla kota – co warto wiedzieć?

Hodowla trawy dla kota jest bardzo prosta i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Rośliny wysiewamy w standardowej doniczce. Nie wybieramy jednak zbyt dużego egzemplarza – pamiętajmy, że kot nie będzie żywił się trawą, ale tylko okazjonalnie podgryzał jej listki. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, możemy postawić na cięższe modele wykonane z ceramiki. Jeżeli doniczka ustawiana jest na półce lub szafce, zwiększa to ryzyko jej zrzucenia na podłogę. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą doniczki plastikowe. Nie zapominajmy o tym, że doniczka nie powinna być też zbyt wysoka, bo uniemożliwi swobodny dostęp do rośliny. Alternatywnie możemy też kupić zestawy trawy ze specjalną podstawką do wysiania.
Trawę sadzimy w standardowej ziemi doniczkowej. Eksperci polecają, aby wymieszać ją częściowo z piaskiem. Rośliny powinny rozwijać się w lekko wilgotnej glebie, warto je również regularnie spryskiwać wodą. Optymalna dla rozwoju jest oczywiście temperatura pokojowa, więc jesienią i zimą trawy nie możemy postawić na balkonie lub tarasie, ale w sezonie wiosenno-letnim będą panować tam dla niej idealne warunki. 
Trawa dla kota nie wymaga nawożenia, zwłaszcza środkami chemicznymi. Zwróćmy uwagę na to, że rośnie ona w bardzo szybkim tempie, dlatego będzie wymagała regularnego przycinania. Do tego celu używamy zwykłych nożyczek. Jeżeli zignorujemy ten obowiązek, narażamy kota na skaleczenia, ponieważ końcówki długich liści zaczynają twardnieć i stają się ostre, co łatwo zauważymy, ponieważ zaczynają wówczas żółknąć. 
Po kilku tygodniach od wysiania trawa zaczyna więdnąć. W żaden sposób nie powstrzymamy tego zjawiska, musimy więc opróżnić zawartość doniczki i w razie potrzeby dodać ziemię i wysiać kolejną porcję trawy. W sezonie zimowym, kiedy brakuje dużej ilości naturalnego światła pobudzającego wzrost, możemy użyć specjalnych lamp dla roślin. Dzięki temu trawa będzie dostępna przez cały rok. 

Gdzie ustawiamy trawę dla kota?

Pojemnik lub doniczkę z trawą dla kota ustawiamy w łatwo dostępnym dla zwierzaka miejscu. Często musimy iść na kompromisy, bowiem rośliny wymagają też stałego dostępu do światła, nie będą więc czuły się najlepiej na podłodze w kącie pokoju. Dobrym rozwiązaniem są niskie szafki lub półki, na które futrzak może swobodnie wskoczyć. Możemy też po prostu od czasu do czasu ustawiać trawę w pobliżu ulubionych domowych miejscówek pupila. 
Zdjęcie: Envato Elements