Data modyfikacji:

Kaganiec dla Yorka. Jaki kupić?

Yorkshire terrier
Regulacje prawne bardzo jasno wymagają od właścicieli psów, aby w środkach komunikacji miejskiej i w wielu miejscach publicznych, wyposażyli je w kagańce lub dodatkową ochronę, w zależność charakteru zwierzaka. Dotyczy to zarówno dużych psów, stanowiących teoretyczne realne zagrożenie nawet dla dorosłego człowieka, jak również miniaturowych ras, takich jak Yorkshire terrier, której przedstawiciele popularnie określa się mianem Yorków. Pieski te są co prawda czasami dość zadziorne, ale z prawie nigdy nie będą atakować ludzi. Jaki więc najlepsze kaganiec dla Yorka wybrać?
Warto dodać, że kaganiec przyda się Yorkowi także podczas wizyty u weterynarza, bowiem podczas wykonywania zabiegów piesek jest w stanie w nerwach ugryźć lekarza. Zazwyczaj gabinety są przygotowane na taką okazję i mają pod ręką kagańce dla różnych psów, ale nie możemy w 100 procentach na tym polegać. Pamiętajmy, że weterynarz ma prawo odmówić usług, jeżeli czworonóg jest zbyt agresywny i nie ma kagańca.

Rodzaje kagańców dla Yorka

Decydując się na kaganiec dla Yorka stawiamy na specjalne modele zaprojektowane z myślą o niewielkich rasach psów. Wybieramy tutaj modele o konstrukcji koszykowej, które nie przylegają bezpośrednio do pyszczka i nie ograniczają maksymalnie jego ruchów. Piesek może nadal szczekać, a także regulować temperaturę ciała za pomocą ziajania. Taką samą wolność ruchu dają również kagańce typu fizjologiczne, nie uciskające nosa oraz nie powodujące otarć, czworonóg może w nich pić wodę, a nawet podjadać przekąski. 
Kagańce możemy podzielić również ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane.
kagańce metalowe – zdecydowanie najpopularniejsze, ale też najmniej komfortowe dla psa modele, które zrobione są ze splecionych ze sobą drutów, które podbite są skórzanymi paskami. Są one ciężkie i twarde, jeżeli pupil uderzy się pyskiem o jakąś przeszkodę lub obiekt kaganiec może zostawić siniaki. Zimą kagańce mogą zwiększać ryzyko powstania odmrożeń, ale ich zaletą jest łatwość czyszczenia.
kagańce plastikowe – wygodniejsze i lżejsze kagańce o konstrukcji zbliżonej metalowej. O trwałości produktu decyduje jednak rodzaj użytego tworzywa. Plastik niskiej jakości może bowiem bardzo szybko zacząć pękać, zwłaszcza jeżeli zostanie wystawiony na duże zmiany temperatury, o jakie nietrudno w środku lata lub zimą. W przypadku tych modeli nieco trudniej będzie je utrzymać w czystości. Czworonóg z czasem może też je dość szybko rozgryźć.
kagańce skórzane – lekkie kagańce wykonane z naturalnej lub sztucznej skóry, pod postacią połączonych ze sobą nitami pasków. Są to bardzo przewiewne modele bardzo dobrze dopasowujące się do głowy psa, zapewniając mu wygodę. Na plus należy zaliczyć też ich elegancki wygląd. Największym wyzwaniem jest jednak ich konserwacja, jeżeli nie będą odpowiednio impregnowane i oczyszczane, pod wpływem wilgoci i słońca, skóra zacznie się kruszyć i twardnieć.
kagańce materiałowe – kagańce tego typu ściśle przylegają do pyszczka i maksymalnie ograniczają swobodę psa. Z materiału wykonuje się prawie wyłącznie modele weterynaryjne używane w klinikach oraz podczas zabiegów. Pies nie może nosić ich przez długi czas, zwłaszcza podczas upałów. 

Alternatywa dla kagańca

Ponieważ kaganiec musimy zakładać głównie podczas podróży lub w pociągu, alternatywnym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z niego na rzecz przenośnej klatki do przenoszenia zwierząt, a więc tzw. transportera. W sklepach z artykułami dla zwierząt znajdziemy spory wybór tego typu produktów, które pozwolą Yorkowi na bezpieczną jazdę, zwolnią też właściciela od obowiązku trzymania ciekawskiego czworonoga w rękach. 
Klatka chroni też zwierzaka przed przypadkowym i bolesnym zderzeniem z innymi ludźmi, o co nietrudno np. na zatłoczonym dworcu, a także częściowo odcina go od stresujących bodźców wizualnych i dźwiękowych. W tym ostatnim zadaniu pomocne będzie też wyłożenie lub opatulenie transportera kocykami. 
Zdjęcie: Envato Elements