Data modyfikacji:

Jak rozpoznać koniec cieczki?

Kiedy suka jest płodna podczas cieczki? Jakie są objawy końca cieczki u psa? Jak wygląda cykl rujowy u psa? Sprawdź, jak rozpoznać, czy twój pies ma cieczkę. Dowiedz się, co to jest cicha ruja i naucz się odczytywać sygnały typowe dla fazy płodnej. 
jak rozpoznać koniec cieczki

Czy koniec krwawienia to koniec cieczki u psa?

Nie! Musisz wiedzieć, że suka jest płodna jeszcze przez kilka dni (zazwyczaj przez 3–5) po zakończeniu krwawienia.

Miesiączka u kobiet a ruja u suki

Można powiedzieć, że schemat cyklu menstruacyjnego u kobiet jest nieco podobny do tego, który obserwuje się u psów. Oczywiście główną różnicą jest inna długość trwania poszczególnych faz cyklu, co wpływa na to, że cykl u kobiet powtarza się co miesiąc, a u suk zazwyczaj jedynie dwa razy do roku. Podobnie jak u kobiet, każda z faz cyklu u psów jest uwarunkowana hormonalnie. 

Cykl rujowy u psa

  • Faza proestrus – czyli tzw. faza przygotowawcza do zapłodnienia.
  • Faza estrus – faza płodna, czyli okres, w którym suka jest zdolna do zapłodnienia.
  • Faza diestrus – faza podtrzymania ciąży, która ma miejsce tylko w momencie, gdy doszło do zapłodnienia i implantacji zarodka.
  • Faza anestrus – czyli faza spoczynkowa, która służy do regeneracji i przygotowania ciała do kolejnego cyklu rujowego.
  • Jakie są objawy cieczki u psa?

  • Wypływ z pochwy podbarwiony krwią
  • Częste wylizywanie się przez sukę w okolicy pochwy
  • Obrzęk pochwy i sutków
  • Mniejszy apetyt i osowiałość
  • Zachowanie suki podczas cieczki ulega zmianie: zabieganie o kontakt, podnoszenie ogona, odstawianie ogona na bok, uległa postawa wobec innych psów
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Ile trwa cieczka u psa?

    Cieczka u psa trwa zazwyczaj 2–4 tygodnie. Z czego cieczka właściwa, czyli moment, w którym zapłodnienie jest możliwe, rozpoczyna się około 3–17 dni po pojawieniu się pierwszych objawów rui i trwa przez około 7–9 dni. 

    Objawy końca cieczki u suki

  • Brak wypływu z pochwy lub zmniejszenie się ilości wypływu
  • Brak akceptacji samców, czyli brak pozwolenia na skoki
  • Brak odruchu podnoszenia ogona czy odstawienia go na boki przy próbie kontaktu z pupilem
  • Zmniejszenie częstotliwości nadmiernego wylizywania się w okolicy pochwy przez sukę
  • Zmniejszenie się obrzęku w okolicy sromu
  • Cieczka trwa zazwyczaj około 21 dni, dlatego jeśli po tym czasie widzisz typowe objawy dla końca cieczki, to najprawdopodobniej nie musisz się już o nic martwić. Pamiętaj jednak, że wszystko w naturze jest możliwe, dlatego najlepiej izoluj sukę jeszcze przez minimum tydzień po wystąpieniu pierwszych objawów końca cieczki.

    Kiedy suka jest płodna podczas cieczki?

    Objawy fazy płodnej, czyli estrus, są niemal takie same jak w pierwszych dniach cieczki, czyli w fazie przygotowującej do owulacji. Oczywiście dla doświadczonego hodowcy różnica jest znacząca, ale dla laików będzie to bardzo trudne, by uchwycić różnicę w zachowaniu pupila w poszczególnych fazach rui. 
    Zacznijmy od tego, że suka daje sygnały, które mogą sugerować, że wchodzi w fazę płodną. Staje się uległa, lgnie do samców, podnosi ogon lub podwija go na boki, by zachęcić inne psy do kopulacji. Może nawet kucać nieco na tylnych łapach, zginając je w stawach kolanowych, by ułatwić samą kopulację. 

    Kiedy suka przestaje mieć cieczkę?

    Menopauza u kobiet to zjawisko naturalne, ale okazuje się, że przekwitanie u psów wcale nie przebiega w taki sam sposób. Nawet kilkunastoletnie suki wciąż mają cieczkę, co więcej – wciąż są zdolne do posiadania potomstwa. 
    Cieczka u starszych suk może, ale nie musi pojawiać się rzadziej. Oznacza to, że suki, które mają cieczkę co około 7 miesięcy, mogą ją mieć co około 8–9 miesięcy. Krwawienie może być też niekiedy nieco bardziej skąpe niż przed laty. Co ważne, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się ropomacicza u suk, czyli infekcji w macicy. Jest to zdecydowanie stan zagrażający życiu i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej (kastracji). 

    Czy można kąpać psa w czasie cieczki?

    Oczywiście. Niekiedy, w przypadku obfitych krwawień, może to być nawet wskazane. W większości przypadków suczka sama potrafi zadbać o swoją higienę, ale w przypadku psów z długą sierścią czy włosami może to być bardziej skomplikowane. 
    Pamiętaj, by do kąpieli używać produktów przeznaczonych dla psów. Psa najlepiej jest wykąpać po ostatnim wieczornym spacerze. Dzięki temu sierść, która wciąż jest jeszcze nieco wilgotna po suszeniu, zdąży do rana wyschnąć. 

    Majtki dla suki w cieczce

    Jeśli twoja suczka ma bardzo obfitą cieczkę lub ze względu na długą sierść trudno jest jej samej dbać o higienę, to w trosce o swoje meble w mieszkaniu możesz skorzystać ze specjalnych majtek dla suczek w cieczce, które pomagają zachować czystość nawet podczas wystąpienia obfitych wypływów.
    Na rynku dostępne są zarówno majtki dla psów jednorazowe, jak i wielorazowe, które należy prać w pralce lub ręcznie. Bardzo ważne jest, by majtki były dobrze dopasowane do twojego pupila. Zbyt małe mogą uciskać i powodować dyskomfort, z kolei zbyt duże mogą przeciekać.

    Ile razy w roku suka ma cieczkę?

    To kwestia indywidualna, która w dużej mierze zależy też od wieku, rasy i wielkości zwierzęcia. Przyjmuje się, że suki mają cieczkę dwa razy w roku, czyli co około 6 miesięcy. Jest jednak wiele psów, które cieczkę mają częściej, bo nawet co 4 miesiące, jak i tych, które cieczkę mają jedynie raz do roku.
    Bardzo ważną kwestią, którą warto w tym miejscu poruszyć, są tzw. ciche ruje. Suka podczas takiej cichej rui jest płodna, ale nie ma typowych objawów – m.in. nie występuje krwawienie. Pies nie ma wówczas potrzeby wylizywania się, a sutki i pochwa mogą, ale nie muszą być obrzękłe. To jeszcze bardziej utrudnia troskliwemu opiekunowi wyłapanie momentu rozpoczęcia się cichej rui.
    Zdjęcie: Envato Elements