Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psa są schorzenia w jamie ustnej? Wielu z nich możesz zapobiec, myjąc zęby psu regularnie. Sprawdź, jak często myć psu zęby, co jest najlepsze do mycia zębów psu i jak należy to robić, by zęby były zdrowe i pozbawione osadu czy kamienia nazębnego.
Jak dbać o psa i jego zęby? Najprostyszym sposobem jest regularnie szczotkowanie zębów. Kiedy je zacząć? Jak najwcześniej, najlepiej już pierwszego dnia pobytu nowego czworonoga w twoim domu.
Oczywiście możesz też zacząć myć zęby dorosłemu psu lub wręcz psu seniorowi lub bardzo staremu psu. Musisz się jednak liczyć z tym, że dorosłe psy mogą potrzebować więcej czasu, by przyzwyczaić się do nowego rytuału, w porównaniu ze szczeniakiem.
Dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów pozwoli ci uniknąć kamienia nazębnego u psa. Zobacz, jakie produkty znajdziesz na rynku.
To tradycyjna szczoteczka, która jest bardzo podobna do tej, którą używają ludzie do mycia swoich własnych zębów. Posiada jednak nieco dłuższe włosie.
To bardzo dobra szczoteczka, która dzięki dodatkowej główce z włosiem jest w stanie wyczyścić zęby psów zarówno od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony.
Nakładka jest zakończona szczoteczką z normalnym włosiem. Produkt różni się od zwykłej szczoteczki tym, że nie posiada trzonka. Zamiast niego jest miejsce na twój palec wskazujący.
Taka osłonka nadaje się do mycia zębów psom, które są przyzwyczajone do tej czynności. Raczej nie zaleca się jej używać, jeśli twój pies nie współpracuje z tobą podczas mycia i istnieje ryzyko, że może cię ugryźć.
Produkt pozwala na precyzyjne czyszczenie powierzchni zębów. Takie czyściki można prać w pralce, dlatego nadają się do wielokrotnego użytku. Warto je zmieniać podczas czyszczenia, jeśli na powierzchni zębów pupila znajduje się grubsza warstwa osadu.
Są to małe, najczęściej bawełniane nakładki, które należy nawinąć na palec. Nałóż porcję pasty do zębów bezpośrednio na czyścik. Czyść dokładnie każdy ząbek. Taki produkt raczej nie nadaje się dla psów, które dopiero przyzwyczajają się do czynności mycia zębów, ponieważ czyścik nie chroni opiekuna przed pogryzieniem.
Pierwsze, co należy zrobić, to przyzwyczaić pupila do dotyku w okolicy pyska. Staraj się dotykać czworonoga w okolicy warg za pomocą ręki, a później szczoteczki do zębów dla psów, odchylaj fafle i nagradzaj psa za zachowanie spokoju.
Kolejny etap to przyzwyczajanie czworonoga do samej czynności mycia zębów. Przygotuj się na to, że pierwsze próby raczej nie będą owocne i najprawdopodobniej nie uda ci się umyć wszystkich zębów. Jest to jak najbardziej normalne. Pies nauczy się z czasem, że mycie zębów jest częścią codziennej rutyny. Pomogą mu w tym na pewno smakołyki, którymi warto nagradzać pupila za każdym razem, gdy ten będzie spokojny.
Ćwicz z psem naukę samokontroli lub zapisz go do szkoły dla psów, w której doświadczeni psi behawioryści i trenerzy poprowadzą zajęcia w taki sposób, by twój pies lepiej radził sobie z nowymi sytuacjami i by potrafił zachować spokój.
Zacznij od szczotkowania siekaczy i kłów, czyli zębów, które znajdują się z przodu łuków zębowych psów. Nie zapomnij nałożyć na szczoteczkę czy nakładkę pasty do zębów przeznaczonej dla psów. Wypróbuj na początek pastę o mięsnym smaku. Gdy pupil przyzwyczai się do tej czynności, możesz zmienić pastę na tę o naturalnym smaku i zapachu.
Codziennie lub kilka razy dziennie, na przykład rano i wieczorem. Nieregularne mycie zębów nie zapobiega dostatecznie powstawaniu kamienia nazębnego, dlatego systematyczność to podstawa w kwestii higieny jamy ustnej czworonogów.
Taka, która jest przeznaczona dla psów. Pasty do zębów przeznaczone dla dorosłych i dzieci są nieodpowiednie dla zwierząt, ponieważ zawierają zbyt dużą ilość fluoru, który może być przyczyną objawów zatrucia u zwierząt towarzyszących. Takie pasty zawierają często też ksylitol, który również jest dla psów toksyczny.
Musisz wiedzieć, że pies podczas mycia zębów najprawdopodobniej połknie jej część, dlatego tak ważne jest, by pasta dla psa była dla niego przede wszystkim bezpieczna.
Metoda czyszczenia zębów psa jest taka sama jak w przypadku mycia zębów ludzi. Należy je myć z każdej strony, także od tej wewnętrznej. Nie zapomnij o zębach schowanych głębiej w jamie ustnej. Aby się do nich dostać za pomocą szczoteczki czy czyścika, warto odchylić wcześniej policzek pupila.
Pierwsze, co należy zrobić, to ustalić przyczynę nieprzyjemnego oddechu u pupila. Powodów może być wiele – od kamienia nazębnego i grubej warstwy osadu na powierzchni zębów, po cukrzycę, zapalenie dziąseł, koprofagię czy choroby górnych dróg oddechowych i inne.
Zabierz psa do lekarza weterynarii na wizytę. Specjalista zbada pupila i zaproponuje leczenie, które uderzy w źródło nieprzyjemnego zapachu z pyska psa.
Tych produktów używaj podczas higieny jamy ustnej psa: