Twój pies dużo pije? Sprawdź, czy powinieneś się tym martwić czy nie. Dowiedz się, ile wody w ciągu doby może wypić twój pupil oraz ile moczu powinien wydalać twój pies. Sprawdź, jakie choroby mogą spowodować polidypsję i poliurię u psa.
Trudno jest czasem na oko określić, czy pies faktycznie pije za dużo wody czy nie. O nadmiernym pragnieniu, nazywanym fachowo polidypsją, mówimy wtedy, gdy pies pije więcej niż 90 ml/kg w ciągu doby.
Zacząłeś podawać pupilowi suchą karmę, a wcześniej pies był karmiony głównie mokrą karmą? To normalne, że twój czworonóg pije teraz więcej wody, ponieważ jego sucha karma zawiera o wiele mniej wody. To, jaka karma dla psa znajdzie się w misce czworonoga, wpływa także na jego pragnienie.
Pies podczas upałów pije o wiele więcej wody niż zimą. Jest to związane z ziajaniem, przez które pupil oddaje ciepło, ale też wodę.
Psy bardzo aktywne piją o wiele więcej wody niż czworonogi, które od wielogodzinnych spacerów wolą spać na kanapie. To normalne, jeśli pupil pije dużo wody po intensywnym treningu czy dłuższym spacerze, szczególnie w cieplejszy dzień.
Przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) może być przyczyną nadmiernego pragnienia. Wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu jest także skutkiem ubocznym niektórych leków przeciwko epilepsji (padaczce) i leków na schorzenia kardiologiczne.
Tak i nie. To zależy od przyczyny, która wywołuje wzmożone pragnienie. Na przykład wzmożone pragnienie na skutek zmiany rodzaju pokarmu na karmę o mniejszej zawartości wody (karmę suchą) jest fizjologiczną reakcją organizmu.
Picie nadmiernej ilości wody przez psa może też, niestety, być objawem poważniejszych schorzeń, które nierzadko zagrażają jego życiu i zdrowiu. Polidypsja może być objawem: