Data publikacji:

Paszport dla psa. Jaka cena? Jak wyrobić?

Chęć zabrania ze sobą psa na wakacje za granicę wiąże się z obowiązkiem wyrobienia mu paszportu. Taki dokument upoważni właściciela pupila do wspólnego podróżowania po krajach UE. Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa? Ile kosztuje dokument? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o psim paszporcie i podróżowaniu z nim za granicę.
dog ready to go on a trip this vacation. Dog a sitting behind the suitcase

Czym jest paszport dla psa?

Zdecydowanie się na kupno czy adopcję psa jest bardzo poważną decyzją, gdyż wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jak wiadomo, psem należy się odpowiednio opiekować i mieć czas oraz pieniądze na jego godne życie, wychowanie, tresurę i spędzanie z nim wolnego czasu. Pamiętajmy, że psa nie można zostawiać na całe dnie samego w domu, dlatego trzeba pod jego potrzeby dostosować swój plan dnia. To samo się tyczy wyjazdów na wakacje. Posiadając psa, jest to znacznie utrudnione, jednak obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na podróżowanie z pupilem. Jeżeli pies dobrze znosi podróże w samochodzie, pociągu, samolocie bądź w innych środkach transportu, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zwierzak wraz z właścicielem zwiedzał świat. Wybranie się z psem za granicę nie jest jednak takie łatwe, gdyż musi on posiadać odpowiednie dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy kraju. Chodzi tu dokładniej o paszport dla psa, czyli dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania się zwierząt domowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Paszport, oprócz dla psów, można wyrobić także dla zwierząt należących do gatunków kotów oraz fretek. Taki dokument potwierdza, że pupil jest zdrowy, nie ma żadnych chorób, a dodatkowo jest pomocny w odnalezieniu zwierzęcia w przypadku jego zagubienia.

Jakie informacje zawiera psi paszport?

Psi paszport jest dokumentem identyfikacyjnym dane zwierzę, dlatego musi zawierać wszystkie potrzebne informacje, takie jak:
  • imię, gatunek, rasę, płeć, umaszczenie, datę urodzenia oraz wszelkie cechy charakterystyczne wyróżniające psa spośród innych;
  • imię, nazwisko i dane kontaktowe właściciela pupila;
  • podpis właściciela;
  • imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis weterynarza, który wystawił dokument identyfikacyjny;
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, datę pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał odnoszących się do wścieklizny;
  • Umiejscowienie mikroczipa lub tatuażu i datę jego wszczepienia bądź naniesienia oraz kod alfanumeryczny wskazywany przez dany czip lub widniejący na tatuażu;
  • informacje dotyczące stosowania środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób i zakażeń;
  • informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia.
  • Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa?

    Wyrobienie paszportu dla psa odbywa się w innych warunkach niż dla człowieka, gdyż nie da się go wyrobić w urzędzie. Paszport dla psa wystawia uprawniony do tego lekarz weterynarii. Jednak nie każdy weterynarz może tego dokonać. Jak więc sprawdzić, który weterynarz może wyrobić dokument dla zwierzęcia domowego? Wszystkie potrzebne informacje na ten temat zawarte są na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, a uprawniony weterynarz do wykonania paszportu będzie miał zawarte w swoich uprawnieniach „prawo do wydawania paszportów”.
    Upoważniony weterynarz może wystawić paszport zwierzęciu po wcześniejszym sprawdzeniu, czy pies został oznakowany zgodnie z przepisami, uzupełnieniu pozycji w dokumencie identyfikacyjnym należytymi informacjami oraz po podpisaniu dokumentu przez właściciela pupila.
    Wydanie paszportu wbrew pozorom nie trwa długo. Wszystko zależy, czy dany zwierzak był wcześniej zaczipowany i zaszczepiony. Jeżeli tak, wtedy weterynarz może wyrobić dokument od ręki. Jeżeli nie, wtedy cały proces potrwa nieco dłużej, a to wszystko za sprawą procedury wszczepienia czipa oraz wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie, gdyż zwierzę może podróżować dopiero wtedy, gdy od daty szczepienia minie 21 dni.

    Ile kosztuje paszport dla psa? Na jaki czas wydawany jest dokument identyfikacyjny?

    Obecnie w Polsce cena urzędowa za wyrobienie czworonogowi paszportu wynosi 100 zł. Jest to kwota, do której weterynarz musi się stosować, gdyż jest podana odgórnie. Jednak, tak naprawdę, kwota jest wyższa, gdyż trzeba wliczyć w cenę również zaczipowanie psa, co wynosi około 150–200 zł, oraz wszelkie potrzebne szczepienia, badania i zabiegi wymagane do wystawienia dokumentu.
    Paszport dla psa wydawany jest na całe życie, dlatego wyznaczony koszt paszportu nie jest wysoki. Należy jednak pamiętać o aktualizowaniu danych dotyczących np. przypominających szczepień przeciwko wściekliźnie bądź innych informacji odnoszących się do stanu zdrowia psa oraz stosowanych środków farmakologicznych. 

    Co jeszcze warto wiedzieć przed udaniem się z psem w podróż?

    Przygotowania psa przed podróżą są ważną czynnością, którą można zacząć nawet kilka miesięcy przed wyznaczonym terminem. Nie należy ich lekceważyć, aby pupil czuł się komfortowo podczas transportu i nie był narażony na dodatkowy stres. Warto więc wcześniej zakupić transporter, w którym czworonóg będzie przewożony, i oswoić go z danym miejscem, gdyż będzie musiał być w nim zamknięty przez całą podróż. Należy również pamiętać o stosowaniu profilaktycznych środków farmakologicznych przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, aby nie doszło do narażenia jego życia podczas przebywania poza granicami kraju. Wskazane jest również zaopatrzenie się w środki uspokajające dla pupila, zwłaszcza w przypadku psów szczególnie podatnych na stres. Ważną czynnością jest także nakarmienie i napojenie psa przed podróżą. Poleca się podawanie ostatniego posiłku 2–3 godziny przed podróżą, a kolejny dopiero w miejscu docelowym, zwłaszcza jeżeli pies ma chorobę lokomocyjną. Podanie jedzenia bezpośrednio przed podróżą może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, np. apatią, brakiem zainteresowania otoczeniem, złym samopoczuciem, nadmiernym ślinieniem i wymiotami podczas transportu. 
    Wybór miejsca docelowego pobytu również jest kluczowym czynnikiem, gdyż nie wszystkie hotele i pensjonaty akceptują obecność czworonogów. Dlatego trzeba oczywiście zwrócić uwagę na te informacje, szukając idealnego miejsca do wspólnego wypoczynku. Warto też sprawdzić, czy w danym miejscu są atrakcje turystyczne, które umożliwiają spędzanie czasu z psem. Idealnym miejscem będą szlaki turystyczne, ścieżki i parki oraz plaże dla psów, które są coraz częściej tworzone w różnych zakątkach świata. Ważne jest także znalezienie kontaktu do pobliskiego weterynarza, który będzie mógł przyjąć i pomóc psu w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

    Co zabrać ze sobą, podróżując z psem?

    Pakując się na podróż z psem, wskazane jest sporządzenie listy, aby nie zapomnieć najpotrzebniejszych rzeczy. Ułatwiając to, przedstawiamy naszą listę przedmiotów przydanych dla czworonoga:
  • dokumenty, a dokładniej książeczka zdrowia psa i jego paszport;
  • niezbędne leki przepisane przed weterynarza;
  • woreczki do sprzątania po psie;
  • obroża, szelki, smycz i kaganiec;
  • woda i karma;
  • miski oraz bidon dla psa umożliwiające podanie wody w trakcie podróży;
  • koc;
  • zabawki w celu umilenia czasu pupilowi.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka