Data modyfikacji:

Jak często myć psa?

Zastanawiasz się jak często można myć psa? Poznaj wszystkie wytyczne. Dowiedz się, jak często można myć szczeniaka, dorosłego psa i czworonoga z problemami skórnymi. Sprawdź, czy masz wszystkie produkty potrzebne do umycia pupila.
Jak często myć psa?

Jak często myć zęby u psa?

Lekarze weterynarii zalecają, by myć psom zęby przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy dziennie. Regularne szczotkowanie zębów chroni przed chorobami przyzębia, zmniejsza ryzyko osadzania się kamienia nazębnego i poprawia wygląd oraz funkcjonowanie dziąseł. Co więcej, mycie zębów pomaga także w przypadku nieświeżego oddechu z pyska pupila.
Pamiętaj, by zawsze używać pasty do zębów przeznaczonej dla psów oraz szczoteczki do zębów dostosowanej do mycia zębów czworonogom.

Jak często można myć psa?

Psa można myć tak często, jak jest to konieczne. Pupila w razie potrzeby można umyć nawet kilka razy dziennie. Stąd, trudno jest odpowiedzieć ogólnie na to pytanie. To zdecydowanie zależy od psa i jego potrzeb.
Czworonogi, które często pływają w jeziorach, rzekach czy stawach warto przynajmniej opłukać pod bieżącą wodą po każdej takiej kąpieli. Z kolei psy, które często się brudzą w błocie, mogą wymagać kąpieli nawet codziennie. 
W przypadku chorób dermatologicznych i innych schorzeń mycie psa jest procesem leczniczym i należy go wykonywać według zaleceń lekarza weterynarii.

Jak często myć szczeniaka?

Podobnie, jak w przypadku psów dorosłych, szczeniaki należy myć w razie potrzeby, gdy się ubrudzą lub wymagają kąpieli z innych przyczyn. Nie ma potrzeby mycia czworonogów częściej niż jest to konieczne. 

Co jest potrzebne do umycia psa?

Musi to być produkt przeznaczony do pielęgnacji psów. Zwykły szampon dla ludzi nie sprawdzi się dla psów, ponieważ ludzie i czworonogi mają zupełnie inne pH skóry. Oznacza to, że produkty przeznaczone dla ludzi będą nieodpowiednie dla zwierząt, i odwrotnie.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamponów dla psów. Znajdziesz produkty dla psów z włosami, długą sierścią, ciemną, jasną sierścią, jak i te specjalistyczne, np. dla psów z problemami dermatologicznymi, atopików, jak i tych z bardzo wrażliwą skórą.
Pamiętaj, by szamponów specjalistycznych używać tylko i wyłącznie dla tych zwierząt, które ich potrzebują. Kąpiel niekiedy nie jest zabiegiem odświeżającym, a leczniczym. 
Wciąż możesz się spotkać z szamponami dla psów przeciwko pchłom i innym pasożytom zewnętrznym. Możesz z nich oczywiście korzystać, ale pamiętaj, że nie zastąpią one indywidualnie dobranej przez lekarza weterynarii profilaktyki przeciwko ektopasożytom.
Możesz z niej korzystać, jeśli jesteś opiekunem psa rasy miniaturowej lub innego psa z długą sierścią lub włosami. Zadaniem odżywki jest zmiękczenie włosów, dzięki czemu będą milsze w dotyku, i nadanie im blasku.
Odżywka dla psów nie jest obowiązkowym elementem kąpieli. Możesz, ale nie musisz z niej korzystać. Ten produkt na pewno nie jest polecany dla psów, które niecierpliwią się podczas mycia i uciekają z wanny. Po jej użyciu bardzo ważne jest dokładnie opłukanie zwierzęcia z resztek szamponu i odżywki, stąd samo mycie psa będzie trwało o wiele dużej niż w przypadku użycia samego szamponu.
Woda do mycia psa nie powinna być ani za zimna, ani za ciepła. Co to oznacza? Najlepsza temperatura wody do kąpieli psa to około 37–39 stopni. Zbyt zimna woda może prowadzić do ochłodzenia się organizmu, a zbyt gorąca – do przegrzania. Powinna to być woda bieżąca.
Po umyciu i osuszeniu psa należy go rozczesać z ewentualnych kołtunów. To bardzo ważne szczególnie w przypadku psów z włosami, które mają większą tendencję do kołtunienia się, w porównaniu do psów z sierścią. Dobierz rodzaj i wielkość szczotki do danego psa.
Warto przed samą kąpielą wyszczotkować pupila z obumarłych włosów lub podszerstka. Ułatwi to później proces mycia i suszenia.
Pupila po kąpieli należy dobrze wytrzeć z nadmiaru wody. Przydadzą się do tego duże ręczniki, które dobrze chłoną wodę. Używaj tylko świeżych, wcześniej wypranych ręczników.

Inne akcesoria, które mogą się przydać podczas mycia psa:

Mycie psa – podstawowe zasady:

  • myj psa tylko i wyłącznie w razie potrzeby;
  • używaj produktów do kąpieli przeznaczonych dla psów;
  • zawsze wycieraj psa z nadmiaru wody i nie wychodź z nim na zewnątrz, jeśli ten jest nadal mokry lub wilgotny;
  • przyzwyczaj psa do kąpieli krok po kroku za pomocą systemu nagradzania (smakołyki lub ulubione zabawki będą dodatkowo motywowały pupila do współpracy);
  • staraj się chronić oczy, pysk i uszy zwierzęcia przed wodą;
  • postaraj się, by kąpiel przebiegła możliwie szybko;
  • rozczesz sierść lub włosy pupila po kąpieli.
Zdjęcie: Envato Elements