Data modyfikacji:

Jak długo pies wydala robaki po odrobaczeniu?

Podejrzewasz lub wiesz, że twój pies ma pasożyty wewnętrzne? Odrobaczenie lub zbadanie kału pod kątem obecności pasożytów to pierwszy krok, który należy wykonać. Jeśli nie jesteś pewien, jaki preparat będzie najlepszy, to warto umówić konsultację z lekarzem weterynarii. Sprawdź, jakie preparaty odrobaczające można stosować. Dowiedz się, jak ich używać i jak dbać o dom i psa, który ma robaki.
jak długo pies wydala robaki po odrobaczaniu

Co na odrobaczenie dla psa? Czym odrobaczyć psa?

W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz preparaty odrobaczające dla psów pod różną postacią. Część z nich należy podać psu z jedzeniem a inne należy zaaplikować na jego skórze. Jeśli nie jesteś pewien, czy preparat będzie skuteczny i bezpieczny dla twojego pupila, skonsultuj się przed zakupem z lekarzem weterynarii. Ważne jest też przeznaczenie danego preparatu. Takie preparaty można stosować profilaktycznie lub leczniczo. Lekarz weterynarii najlepiej doradzi, który preparat będzie dla twojego psa najlepszy.

Pasta odrobaczająca dla psa

Sprawdzi się zarówno u dorosłych psów, jak i u szczeniąt. Jest dostępna w formie strzykawki z podziałką, ale bez igły na końcu. Łatwo się ją podaje pupilowi. Pasty często są zabarwione, np. na różowy kolor. Dzięki temu można łatwo ocenić, czy pupil połknął cały preparat, czy nie.

Tabletka odrobaczająca dla psa

Tabletkę można włożyć psu od razu do pyska lub ukryć w małej porcji jedzenia. Najlepiej użyj do tego niewielkiej ilości mokrej karmy dla psa lub specjalnych smakołyków, w których można ukryć tabletkę. 

Tabletka odrobaczająca dla psa w formie przysmaku

Tabletki przeciw pasożytom są dostępne także w formie przysmaków. Możesz podać go psu jako nagrodę.

Preparat spot on na skórę dla psa

Niektóre produkty typu spot-on działają nie tylko przeciwko kleszczom i pchłom oraz innym pasożytom zewnętrznym, ale także przeciwko pasożytom wewnętrznym. Substancja czynna wchłania się ze skóry do krwioobiegu, dzięki czemu działa ogólnoustrojowo. Nie ma wówczas potrzeby podawania czworonogowi tabletki czy pasty do zjedzenia. 
Wystarczy odchylić sierść i wylać zalecaną przez producenta dawkę środka odrobaczającego. Najlepszym miejscem do zaaplikowania preparatu jest okolica zadu lub karku. W tych miejscach pies nie będzie w stanie zlizać płynu.
Pamiętaj, że żadne domowe sposoby nie ochronią psa przed inwazją pasożytów, ani tym bardziej jej nie zwalczą. Tylko preparaty weterynaryjne są w stanie zapewnić zwierzęciu prawidłową ochronę. 

Odrobaczanie psa – jak dbać o psa i dom, jeśli pies ma robaki? To musisz wiedzieć!

Ochrona pupila przed pasożytami, bakteriami i wirusami za pomocą szczepień ochronnych i preparatów zapobiegających oraz leczących inwazje pasożytnicze to obowiązek opiekuna.
Pasożyty wewnętrzne, czyli nicienie, tasiemce i pierwotniaki, mają negatywny wpływ na zdrowie i życie pupila – mogą być przyczyną problemów trawiennych, wypadania sierści, biegunek, ataków kaszlu, a nawet duszności. Dlatego, jeśli zauważysz w kale pasożyty lub podejrzewasz, że pies mógł się zarazić, nie lekceważ tego i od razu udaj się z psem do lekarza weterynarii. 
Schemat odrobaczania nie jest dla wszystkich psów taki sam i zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia oraz tego, czy preparat podaje się w celach profilaktycznych, czy leczniczych. 
Weterynarze coraz częściej zalecają badanie kału psa, aby potwierdzić lub wykluczyć pasożyty przed odrobaczeniem. Negatywny wynik badania oznacza, że nie ma potrzeby odrobaczać pupila. 
Najlepiej działają preparaty weterynaryjne, które dostaniesz w gabinetach i przychodniach dla zwierząt oraz w dobrych sklepach zoologicznych. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na gatunek, dla którego produkt jest przeznaczony – nie podawaj psu produktu, który jest przeznaczony dla innych zwierząt, np. dla kotów, ponieważ po pierwsze, może nie zadziałać, a po drugie, może być dla niego szkodliwy.
Zawsze sprawdzaj, czy wybrany przez ciebie produkt sprawdzi się u psa o danej masie ciała.
Niektóre preparaty odrobaczające działają nie tylko przeciw pasożytom wewnętrznym, ale także przeciwko kleszczom i pchłom. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwości zastosowania tzw. preparatu dwa w jednym, czyli przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Niestety, niektóre pasożyty mogą być też groźne dla ludzi. Koniecznie zachowaj odpowiednią higienę w domu w okresie, gdy twój pies ma biegunkę lub inne objawy inwazji pasożytów wewnętrznych. Mycie podłóg, pranie materacy i koców, na których leży twój pupil, to podstawa. Ważne jest też to, by podmywać pupę czworonoga po każdym spacerze, jeśli ten ma biegunkę. Jeśli twój pies ma się dobrze, to warto go też wykąpać.
Ogranicz kontakt psa z innymi zwierzętami przynajmniej przez kilka dni po odrobaczeniu.

Jak długo pies wydala robaki po odrobaczeniu?

Pies zazwyczaj nie wydala już pasożytów wraz z kałem po kilku dniach od momentu odrobaczenia. Wszystko zależy jednak od tego, jaki typ leku przeciwpasożytniczego podałeś psu, w jakiej dawce i czy pies na pewno połknął całą tabletkę. Co więcej, czas wydalania pasożytów jest też uzależniony od intensywności inwazji pasożytów wewnętrznych.
Podsumowując, pies zazwyczaj wydala pasożyty przez pierwsze 1–3 doby po odrobaczeniu, ale nierzadko może też wydalać je przez kilka tygodni.
Pamiętaj, odrobaczanie psa „na oko” nie jest dobrym pomysłem. Istnieje wiele różnych leków, które mogą nie działać na pasożyty, które ma twój czworonóg. Najlepsze, co możesz zrobić dla twojego pupila, to kontakt z lekarzem weterynarii w sprawie odrobaczenia lub zbadania kału pod kątem pasożytów.
Zdjęcie: Enavto Elements