Data modyfikacji:

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Poradnik

Jak i kiedy nauczyć kota korzystać z kuwety?


Czas, kiedy kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety, obejmuje okres od mniej więcej czwartego do dwunastego tygodnia życia. Przez te tygodnie kociak przebywa z matką, która uczy go zasad dobrego wychowania, używania drapaka oraz higieny osobistej.

W tym czasie malec przez obserwację kocicy, a także metodą prób i błędów, uczy się, do czego służy kuweta. Jednak bardzo często zdarza się, że kocięta nie mają możliwości spędzenia tego ważnego czasu z matką i nie zdążą nauczyć się, do czego służy kuweta dla kota.

Bywa także, że nie tylko kocięta nie potrafią korzystać z kuwety — dorosłe koty niemające nigdy styczności z kuwetą także mogą nie umieć z niej korzystać. Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Wybór kuwety i żwirku


Na samym początku należy zaopatrzyć się w kuwetę i żwirek. Jeśli mamy pod opieką jednego kota, najlepiej przygotować dwie kuwety — jedną krytą i jedną odkrytą. Gdy nie wiemy, jaką kuwetę preferuje nasz kot, najlepiej udostępnić mu oba rodzaje.

Jeśli chodzi o kocie kuwety, to obowiązuje zasada: tyle kuwet, ile kotów plus jedna dodatkowa. Jeśli mamy pod opieką małego kociaka, dobrze jest wybrać kuwetę z niskim rantem, aby zwierzakowi było łatwo do niej wchodzić i z niej wychodzić.

Kocie kuwety należy ustawić w mało uczęszczanych miejscach w mieszkaniu, z dala od głównych tras komunikacyjnych. Kot musi poczuć się w tym miejscu bezpiecznie i spokojnie.

Wybierając żwirek dla kota, który nigdy nie korzystał z kuwety, warto wybrać na początek drobny żwirek bez zapachu — bentonitowy lub drewniany. Podłoże powinno być jak najbardziej , żeby nie drażnić węchu kota ani nie kłuć go w łapki.

Na początku lepiej zrezygnować ze żwirku silikonowego — dźwięk, jaki wydają kryształki żwiru, mógłby kota zaniepokoić, a nawet przestraszyć. Kuweta dla kota ma być miejscem przyjaznym i zachęcającym, więc w czasie nauki najlepiej postawić na prostotę.

W przypadkach gdy staramy się nauczyć dorosłego, dziko żyjącego przez pewien czas kota korzystać z kuwety, może się zdarzyć, że nie będzie on chciał korzystać ze żwirku. Zwierzę jest już przyzwyczajone do innego podłoża i może mieć problem z akceptacją żwirku.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety w takim przypadku? Naukę dobrze rozpocząć od wyłożenia kuwety gazetami, odrobiną ziemi, drobnego piasku lub nawet liści. Z biegiem czasu można powoli do mieszanki dosypywać żwirek. Z każdym dniem żwirku będzie coraz więcej i kot powoli się przestawi.

Zmian nie należy wprowadzać gwałtownie. Dorosłe koty gorzej znoszą zmiany niż małe kociaki, mają też już opracowane własne sposoby załatwiania potrzeb fizjologicznych, więc w ich przypadku trzeba uzbroić się w podwójną cierpliwość.

Nauka korzystania z kuwety

Czas przejść do konkretów, czyli jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Kot, który potrafi używać kuwety (i który wcześniej regularnie z niej korzystał), ale przestał to robić, to zupełnie inny przypadek niż kot, który nigdy nie nauczył się z niej korzystać.

Poniżej zostaną opisane sposoby, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, w sytuacji gdy nigdy jej nie używał. Sprawienie, aby kuweta stała się dla kota nową , nie jest wcale trudną sprawą, szczególnie jeśli mamy pod opieką kociaka.

Kot jako mały drapieżca instynktownie chce załatwiać się na piasku i zakopywać swoje ekskrementy. To jego naturalne zachowanie, więc jedyne, co trzeba zrobić, to odpowiednio je ukierunkować. Nauka korzystania z kuwety musi odbywać się w atmosferze relaksu i spokoju.

Stres jest najgorszym kocim wrogiem, a zdenerwowany kot niczego się nie nauczy. Kiedy kot pojawi się w naszym domu pierwszy raz, warto pokazać mu, gdzie znajdują się kocie kuwety.

Można go wsadzić do kuwety, żeby zapamiętał, gdzie się ona znajduje, ale nie wolno robić tego na siłę lub przytrzymywać zwierzęcia w kuwecie. Jeśli kotek jest zdenerwowany, nie wsadzamy go do kuwety.

Pozwalamy mu pospacerować po mieszkaniu, bawimy się z nim, jeśli ma na to ochotę, dajemy mu przysmak, a kiedy już wygląda na zrelaksowanego, możemy znów spróbować zapoznać go z kocią toaletą.

Po włożeniu kociaka do kuwety warto kilka razy podrapać palcami żwirek, aby zwierzę zrozumiało, że może kopać w tym podłożu. Jeśli kociak nie załatwił się od razu, nie warto się tym martwić — jeśli to jego pierwszy kontakt z kuwetą dla kota, może się jeszcze nie orientować, co tak naprawdę ma w niej zrobić.

W takim przypadku jest bardziej niż prawdopodobne, że kociakowi zdarzy się załatwić nie w tym miejscu, w którym trzeba. Wybierze jakiś zaciszny kąt lub nawet łóżko. W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nie wolno się denerwować, krzyczeć ani tym bardziej bić kociaka czy wkładać mu nosa w odchody.

Takie zachowanie niszczy całą pracę, jaką włożyliśmy w uczenie kota, może nawet sprawić, że zwierzę będzie miało problemy z korzystaniem z kuwety. Koty to wbrew panującym stereotypom bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta. Kiedy się zestresują, nie są w stanie niczego się nauczyć, a ich reakcje, gdy się boją, bywają dla właścicieli bardzo nieprzyjemne.

Jeśli kociak załatwił się w kącie pokoju, należy się zastanowić, czemu wybrał to miejsce, a nie kuwetę. Czy może jest bardziej zaciszne? Kot czuje się tam bezpieczniej? Kot załatwiający swoje potrzeby fizjologiczne jest całkiem bezbronny, stąd tak wielka potrzeba zapewnienia sobie bezpieczeństwa w tym czasie.

Miejsce, w którym kot się załatwił, należy bardzo dokładnie wyczyścić. Koty wracają do miejsca, w którym wyczuwają swój zapach. Skłonność tę można jednak sprytnie wykorzystać — podczas sprzątania warto zebrać odchody chusteczką lub szmatką i odrobinę umieścić w kuwetach.

Dzięki temu kocie kuwety nasiąkną zapachem kota, a on chętniej będzie z nich korzystał. Po sprzątnięciu bałaganu w tym samym miejscu można postawić kuwetę lub — jeśli jest to miejsce nienadające się do tego, na przykład łóżko — to dla pewności warto postawić tam dodatkową miseczkę z jedzeniem.

Koty nie załatwiają się tam, gdzie jedzą. Warto wiedzieć, że koty najczęściej korzystają z kuwety po posiłku lub po obudzeniu się. Jeśli kociak rozgląda się nerwowo, szuka miejsca do załatwienia się lub kieruje się w jakiś ustronny kąt i ustawia jak do oddawania moczu, to warto podnieść go i przenieść do kuwety.

Jeśli kociak nadal sobie nie radzi, a jest zrelaksowany, można delikatnie pomasować mu brzuch. Jeśli kotu uda się załatwić potrzebę do kuwety, należy go entuzjastycznie pochwalić, pogłaskać, przemawiać ciepłym głosem, ale smakołyk można dać mu dopiero, kiedy z niej wyjdzie.

Kuweta dla kota to nie jest miejsce, w którym zwierzę powinno spożywać posiłki, dlatego też nie można stawiać jej blisko misek z jedzeniem, bo to może zniechęcać kota do korzystania z niej. Cierpliwością, uporem i spokojem można każdego kota nauczyć korzystania z kuwety. Ważne jest, aby nie zrażać się niepowodzeniami.

Na początku nauki zawsze zdarzają się wpadki. Z czasem będzie ich coraz mniej, a jeśli kot będzie kojarzył kuwetę tylko pozytywnie i wiedział, że po skorzystaniu z niej spotka go coś przyjemnego, to tym szybciej nauczy się tylko w niej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo