Data modyfikacji:

Nosówka u psa: objawy i leczenie. Ile trwa?

Nosówka to choroba wirusowa, która może dawać różne objawy. Jest niebezpieczna zarówno dla szczeniąt, jak i dorosłych psów. Poznaj objawy nosówki u psa i sprawdź, jak długo pies może chorować. Dowiedz się, jak leczyć psa z nosówką, i zapoznaj się z metodami zapobiegania choroby.
nosówka u psa

Nosówka u psa – objawy

Około 50% psów przechodzi nosówkę bezobjawowo lub ma bardzo łagodne, rzadko niepokojące objawy. Dlatego wyróżnia się postać łagodną, ostrą i nadostrą.

Łagodna postać nosówki u psów – objawy

Psy zazwyczaj mają obniżony apetyt, są osłabione, nie są chętne na spacery, dużo i długo śpią, mogą kaszleć, charczeć i mieć wypływ z nosa. Objawy zazwyczaj nie są silnie wyrażone i nie zagrażają życiu zwierzęcia.

Ostra postać nosówki u psów – objawy

W postaci ostrej objawy są bardziej nasilone. Pies może mieć silny wypływ z nosa i uporczywe ataki kaszlu. Zwierzęta cierpiące na tę postać choroby mają też wysoką wewnętrzną temperaturę ciała (powyżej 40°C), mogą wymiotować i mieć biegunkę. Psy w takim stanie mogą wymagać całodobowej opieki weterynaryjnej.

Nadostra posiać nosówki u psa – objawy

To nagłe zaostrzenie postaci ostrej, które kończy się śmiercią. Nadostra postać choroby występuje stosunkowo rzadko.
Najbardziej charakterystyczne objawy nosówki dotyczą oczywiście psiego nosa, ale okazuje się, że ta choroba może też dawać różne inne objawy z innych tkanek czy organów. 
Sprawdź na Ceneo.pl: Odżywki i witaminy dla psów
Co ważne, nosówka jest chorobą niebezpieczną dla płodów. Ciężarne suki przechodzą ją zazwyczaj bezobjawowo. Suka może poronić, urodzić martwe płody lub urodzić bardzo słabe szczenięta, które jeśli przeżyją, to mogą cierpieć na schorzenia ortopedyczne, niedobory immunologiczne lub mogą mieć objawy neurologiczne.

Rodzaje nosówki u psów

Nosówka nieżytowa u psa

Charakterystyczne objawy to wypływ z nosa i oczu. Surowicze zapalenie może szybko zmienić swój charakter na ropny. Objawom z górnych dróg oddechowych towarzyszą podwyższona temperatura ciała i generalne osłabienie.

Nosówka płucna (oddechowa) u psa

Charakterystycznym objawem tego rodzaju nosówki jest kaszel z powodu zapalenia gardła, tchawicy lub oskrzeli. Pupil może mieć trudności z oddychaniem z powodu ataków kaszlu. Kaszel z początku jest suchy, z czasem może stać się mokry. Nieleczony może doprowadzić do zapalenia płuc.

Nosówka jelitowa u psa

Biegunka (czasem krwista) i wymioty to charakterystyczne objawy jelitowej postaci nosówki. Bez odpowiedniego leczenia psy narażone są na odwodnienie.

Nosówka skórna u psa

Na skórze brzucha, ud i na wewnętrznej stronie małżowin usznych pojawiają się zaczerwienienie. Po jakimś czasie wyodrębniają się małe krostki lub pęcherzyki. Skóra jest wówczas bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne. 

Nosówka oczna u psa

Silne łzawienie i owrzodzenie rogówki niekiedy z jej perforacją to częste objawy tej postaci nosówki. Psy mogą mieć światłowstręt i niechętnie wychodzić na zewnątrz w ciągu słonecznego dnia. 

Nosówka nerwowa u psa

Ta postać może rozwinąć się jako pierwotny rodzaj choroby lub wtórnie, po przechorowaniu postaci nieżytowej. Zaburzenia neurologiczne mają różne nasilenie. Czworonóg może mieć trudności w poruszaniu się, tiki nerwowe, trudności w trzymaniu moczu i kału oraz drżenia mięśniowe. Poza objawami neurologicznymi psy zazwyczaj czują się dobrze. Nie mają gorączki i chętnie jedzą. U psów, które przeżyły tę postać, objawy mogą się niestety utrzymać do końca życia.

Choroba twardej łapy u psa

To postać, która rozwija się u psów seniorów po 7. roku życia. Charakterystyczne objawy to bardzo sucha skóra na opuszkach i lusterku nosa. Skóra jest szorstka i popękana.

Zapalenie mózgu starych psów

To bardzo rzadka postać choroby. Pojawia się zazwyczaj po kilku latach od przechorowania nosówki. Choroba może mieć postać nadostrą, która kończy się śmiercią, lub przewlekłą. Pies ma zaburzenia neurologiczne. Jest otępiały, nie widzi i ma trudności w poruszaniu się. Postać przewlekła zapalenia mózgu starych psów jest niekiedy podobna do postaci nerwowej.

Nosówka u psa – ile trwa?

W zależności od postaci choroba może mieć przebieg nadostry i zakończyć się nagłą i szybką śmiercią zwierzęcia lub przewlekły. Psy mogą mieć objawy nawet przez całe życie. Co więcej, choroba może także powrócić po kilku latach. Przechorowanie nosówki nie daje niestety gwarancji wyzdrowienia. 

Nosówka u psa – leczenie

Niestety, leki przeciwko nosówce nie istnieją. Czynnikiem wywołującym chorobę jest wirus, dlatego w grę wchodzi jedynie leczenie symptomatyczne, a nie przyczynowe. 
Leczenie nosówki polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów oraz stymulacji układu immunologicznego do walki z wirusem. Pewną nadzieją mogą być preparaty gammaglobulinowe, ale jedynie podane w pierwszej fazie choroby mogą być skuteczne.
Jeśli twój pies ma wypływ z oczu, biegunkę, zaburzenia równowagi, widzenia lub inne niepokojące objawy, to koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii na wizytę. Leczenie powinno być prowadzone jedynie przez lekarza weterynarii. 

Nosówka u psa – zapobieganie

Okazuje się, że nosówce można zapobiec, szczepiąc regularnie swojego pupila. Szczepiąc psa przeciwko nosówce, możesz zapobiec też parwowirozie, parainfluenzie i chorobie Rubartha. Szczepionka przeciwko nosówce jest szczepionką wielowariantową.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii o schemat szczepień, który on stosuje. Istnieje kilka możliwości. Zazwyczaj pierwsze szczepienie przeciwko nosówce zaleca się u szczeniąt w wieku około 6–8 tygodni. Następnie doszczepia się szczenięta jeszcze raz lub dwa razy w odstępie około miesiąca. Po roku zaleca się szczepienie powtórzyć i następnie szczepić co 1–3 lata. Musisz jednak wiedzieć, że schemat szczepień to coś, co zdecydowanie warto omówić z lekarzem weterynarii. W zależności od kraju, producenta szczepionki i sytuacji epizootycznej zalecenia mogą się różnić.
Zdjęcie: Envato Elements