Pies je trawę i wymiotuje? Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną takiego zachowania. Sprawdź, czy trawa dla psa jest bezpieczna. Poznaj możliwe przyczyny zjadania trawy przez psa. Dowiedz się, jakie inne rośliny są trujące dla zwierząt.
Dlaczego pies je trawę? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Czworonogi mogą zjadać trawę, ponieważ chcą w ten sposób uzupełnić w swojej diecie braki mikro- lub makroelementów i witamin. Chodzi tutaj nie tylko o samą trawę, ale też ziemię, którą nierzadko zjadają wraz z trawą.
Trudno dokładnie określić, jakich minerałów może psu brakować, a tym samym jaka karma dla psa uzupełni braki. Jeśli chcesz to ustalić, należy wybrać się z pupilem do placówki weterynaryjnej i poprosić o wykonanie badań dodatkowych. Lekarz pobierze krew i zbada ją pod kątem stężenia różnych pierwiastków.
Musisz jednak wiedzieć, że przyczyn zjadania trawy przez psy jest o wiele więcej. Niedobór niektórych składników jest tylko jednym z nich.
Po co pies je trawe? Psy są wszystkożerne. Ich przodkowie, którzy przed laty intensywnie polowali, żywili się też roślinami, warzywami i owocami, dlatego zjadanie trawy przez współczesne psy nikogo nie powinno dziwić. To instynktowne zachowanie.
Czworonogi mogą w ten sposób urozmaicać kolejny nudny spacer. Zabierz pupila w nowe miejsce, w którym będzie miał wiele bodźców zapachowych. Pies powinien wówczas zainteresować się przede wszystkim węszeniem. Oczywiście gryzienie i zjadanie trawy może też być sposobem na wyciszenie się przez zwierzęta. Psy chętnie robią to pod koniec spaceru.
Twój pies je trawę i wymiotuje? Około 20-30% czworonogów wymiotuje po zjedzeniu trawy. Jest to więc dobry sposób na oczyszczenie żołądka z zalegającego pokarmu. Pupil może zjadać trawę, gdy czuje mdłości i chce sprowokować wymioty. Trawa jest też bardzo dobrym źródłem błonnika, który zapobiega biegunkom i pomaga w formowaniu prawidłowych mas kałowych.
Jeśli twój pies jest karmiony karmą ekonomiczną (niepełnowartościową), istnieje szansa, że to, co mu podajesz nie zaspokaja jego wszystkich potrzeb żywieniowych. Wybierz karmę premium lub superpremium. Dostaniesz ją w dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i w placówkach weterynaryjnych. Tylko taka karma jest karmą pełnowartościową i bezpieczną.
Skubanie, gryzienie i żucie trawy może być po prostu sposobem na zrelaksowanie się. Pies może po prostu lubić gryźć lub może lubić smak trawy.
To zależy. Zjadanie trawy przez psa jest zjawiskiem naturalnym. Niektóre czworonogi robią to chętniej, nawet codziennie, a inne znacznie rzadziej – np. kilka razy w miesiącu. Psy mogą wymiotować po zjedzeniu trawy i to też jest normalne. Pupil może zacząć wymiotować już na spacerze lub w domu.
Trudno dokładnie oszacować, jaka ilość trawy wywołuje wymioty. To kwestia indywidualna i zależy w dużej mierze od grubości i długości trawy oraz od wrażliwości przewodu pokarmowego psa.
Niestety, coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy pies czuje się gorzej po zjedzeniu trawy. Przyczyną może być zjedzenie zbyt długiego źdźbła trawy, które, przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego, powoduje jego podrażnienie. Mówimy wówczas o podrażnieniu mechanicznym żołądka i jelit.
Pies może też się zatruć substancjami znajdującymi się na powierzchni trawy. Dotyczy to nie tylko trawy rosnącej w okolicy stref przemysłowych, ale także tej przy polach i lasach. Trudno przewidzieć, jakie substancje znajdują się na powierzchni danej trawy. Na blaszce liściowej mogą znajdować się np. metale ciężkie (ołów).
Czworonóg, zjadając trawę, może też być narażony na zatrucie środkami ochrony roślin. Preparaty powszechnie stosowane w rolnictwie (chwasto- i owadobójcze) mogą znajdować się na trawie rosnącej w pobliżu upraw. Takie środki w wielu przypadkach są toksyczne dla psów, ale mogą też predysponować do wystąpienia nowotworów. Udowodniono, że kontakt terrierów z herbicydami fenoksyoctowymi, może predysponować do zachorowania na raka pęcherza moczowego. Takie produkty są stosowane do pielęgnacji trawników.
Trawa może też być zagrożeniem biologicznym i mikrobiologicznym. Na jej powierzchni mogą znajdować się wirusy oraz bakterie i ich formy przetrwalnikowe, ale także pasożyty (formy dojrzałe lub jaja pasożytów). Trawa może być np. źródłem wirusów, które wywołują u psów chorobę zwaną parwowirozą.
W trawie mogą znajdować się przedmioty, które będą dla psa niebezpieczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju ostre elementy, np. gwoździe, szkło czy ostre kawałki metalu. Nie zapominaj, że wśród trawy mogą też znajdować się grzyby, które mogą być przyczyną zatrucia oraz inne rośliny, które są toksyczne dla zwierząt.
Rośliny trujące dla psa:
Zjadanie dużej ilości trawy na spacerze nie jest dobrym pomysłem, dlatego nie pozwalaj psu na takie zachowania. Kępki trawy mogą zapychać przewód pokarmowy.
Jeśli twój pupil jest zainteresowany zjadaniem trawy i ma inne objawy ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka, zaparcia, nadmierne gazy), warto wybrać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista ustali przyczynę takiego zachowania i ustali plan leczenia.