Data modyfikacji:

Najlepsza karma hipoalergiczna dla psa

Najlepsza karma dla psa alergika to taka, która nie zawiera substancji, na którą pies jest uczulony. Jak sprawdzić, czy pies ma alergię? Jaką karmę wybrać dla psa z alergią? Poznaj wskazówki dla opiekunów psów, których układ immunologiczny nieprawidłowo rozpoznaje niektóre antygeny.
karma hipoalergiczna

Ranking najlepszej suchej karmy hipoalergicznej dla psa

Jaka będzie najlepsza karma dla psa z alergią? Zobacz nasze propozycje karm suchych. Znajdziesz wśród nich produkty uznanych marek, takie jak karmy Brit.

Najlepsza mokra karma dla psa alergika

Pora na najlepszą mokrą karmę dla psa cierpiącego na alergie.

Dieta dla psa z alergią pokarmową

Lekarze weterynarii zalecają jedną z dwóch diet dla wszystkich psów, które są podejrzane o alergię lub mają potwierdzoną alergię pokarmową. To specjalista w porozumieniu z opiekunem zwierzęcia podejmuje decyzję o tym, która dieta będzie najbardziej odpowiednia dla twojego pupila.

Dieta eliminacyjna

Polega na tym, że pies dostaje nową karmę z zupełnie nowym źródłem białka lub innej substancji, na którą pies jest uczulony, której nigdy wcześniej nie spożywał. Dzięki temu wiadomo, że jego organizm nie uczulił się na dany antygen wcześniej, więc nie może dawać objawów alergii. Może to być na przykład karma, która zawiera mięso z dorsza z dodatkiem ziemniaków czy jagnięcina z dynią.

Dieta hipoalergiczna dla psa

Karmy hipoalergiczne zawierają hydrolizowane białka. Oznacza to, że zostały one w procesie produkcji żywności rozbite na małe fragmenty, których organizm psa nie jest w stanie rozpoznać jako antygeny. Oznacza to, że pies, jedząc karmę hipoalergiczną, będzie wolny od objawów alergii. Takie karmy mogą zawierać to samo źródło białka, na które pies jest uczulony, np. odpowiednio przygotowane w procesie produkcji mięso kurczaka.

Co to jest nietolerancja pokarmowa? Czy to alergia?

Nie! Nietolerancja pokarmowa także jest nieprawidłową reakcją organizmu na dostarczony pokarm, ale odbywa się bez udziału układu odpornościowego.

Nietolerancja pokarmowa polega po prostu na tym, że pies nie jest w stanie strawić danej substancji, którą zjadł wraz z pokarmem. Objawem nietolerancji pokarmowej może być na przykład biegunka.

Najczęściej u psów obserwuje się nietolerancję przewodu pokarmowego na laktozę, czyli białko zawarte w mleku. Szczenięta posiadają specjalny enzym, który rozkłada laktozę na cukry proste. Niestety, ilość tego enzymu zmniejsza się wraz z wiekiem zwierzęcia, co prowadzi do nietolerancji pokarmowej.

Alergia pokarmowa – na co psy są najczęściej uczulone?

Alergia u psów może wystąpić na skutek uczulenie na każdy składnik karmy. Najczęściej obserwuje się uczulenie psów na:
  • drób,
  • wieprzowinę,
  • wołowinę,
  • pszenicę,
  • soję,
  • jajka,
  • nabiał,
  • ryż.

Objawy alergii pokarmowej u psów

Alergia pokarmowa u psów charakteryzuje się przede wszystkim świądem. Pies może się drapać, wygryzać sierść, lizać czy ocierać o różne przedmioty. Czworonóg może też cierpieć na infekcję uszu, przez co może potrząsać głową i nerwowo się zachowywać przez uczucie bólu i dyskomfortu.

Sierść psów z alergią też nie jest zazwyczaj w najlepszej formie. Jest szorstka, matowa i łatwo wypada. Może pojawić się też łupież i miejsca z wyłysieniem. Inne objawy to katar, łzawienie oczu, biegunka, wymioty, kichanie, kaszel i osłabienie.

Jakie są przyczyny alergii?

Niestety, wciąż trudno na to pytanie odpowiedzieć. Istnieje predyspozycja niektórych ras do alergii pokarmowych, ale wciąż trudno jest powiedzieć, dlaczego niektóre psy mają objawy alergii, a niektóre nie. Wiadomo, że za wystąpienie alergii odpowiedzialny jest układ immunologiczny, który błędnie rozpoznaje niektóre substancje jako niebezpieczne dla organizmu i kieruje przeciwko nim odpowiedź immunologiczną.

Dieta hipoalergiczna u psa – kiedy można wrócić do normalnej karmy?

Jeśli twój pies ma alergię pokarmową i dobrze funkcjonuje na karmie hipoalergicznej, nie ma żadnych objawów alergii ani innych, nowych dolegliwości, to powinien pozostać na tej diecie do końca życia, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Alergia jest chorobą, którą bardzo trudno jest wyleczyć.

Dieta hipoalergiczna polega na tym, że organizm pupila nie dostaje antygenów, na które jest uczulony. Oznacza to, że nie ma objawów alergii, ale nie jest wolny od alergii. Aby stwierdzić, że sięgamy po najlepszą karmę hypoalergiczną dla psa, musi on ją przyjmować przez okres około 6-8 tygodni. W tym czasie piesek nie może dostawać żadnego innego pożywienia, nie może też dostawać przysmaków, które nie są przysmakami hipoalergicznymi.

Na czym polega leczenie alergii u psa?

Leczenie alergii jest bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe. Można je podzielić na kilka rodzajów:
  • leczenie objawowe – polega na leczeniu objawów alergii, ale nie samej alergii. Chodzi tutaj np. o stosowanie preparatów przeciwświądowych, jeśli pies się drapie, preparatów z właściwościami antyseptycznymi na skórę, jeśli przez nadmierne drapanie się doszło do podrażnienia skóry, oraz ewentualnych szamponów i innych sprayów, które pomogą wyciszyć proces zapalny, jeśli taki się toczy,
  • leczenie swoiste – polega na odczulaniu zwierzęcia za pomocą specjalnie przygotowanej szczepionki dla czworonoga. Immunizacja, czyli odczulanie, polega na wprowadzaniu do organizmu psa niewielkiej, śladowej wręcz ilości alergenu za pomocą specjalnie przygotowanej szczepionki dla psa. Immunizację należy powtarzać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, by była ona skuteczna. Dzięki temu organizm psa stopniowo zacznie się uczyć, że antygen wprowadzony do organizmu za pomocą szczepionki nie jest groźny i nie trzeba wytarzać przeciwko niemu całej linii obrony, 
  • leczenie polegające na nieprowokowaniu układu immunologicznego, czyli stosowanie diety eliminacyjnej lub hipoalergicznej – polega na unikaniu podaży substancji, na które pies jest uczulony (dieta eliminacyjna) lub podawanie ich w takiej formie, która nie pozwala organizmowi na ich rozpoznanie (dieta hipoalergiczna).

Jakie psy najczęściej mają alergię? Predyspozycja rasowa do alergii:

  • buldogi francuskie,
  • buldogi angielskie,
  • mopsy,
  • shar pei,
  • labradory,
  • golden retrievery,
  • sznaucery,
  • boksery.
Autorka: Natalia Ciszewska