Objawy alergii pokarmowej u psów
Alergia pokarmowa u psów
charakteryzuje się przede wszystkim świądem. Pies może się drapać, wygryzać sierść, lizać czy ocierać o różne przedmioty. Czworonóg może też cierpieć na infekcję uszu, przez co może potrząsać głową i nerwowo się zachowywać przez uczucie bólu i dyskomfortu.
Sierść psów z alergią też nie jest zazwyczaj w najlepszej formie. Jest szorstka, matowa i łatwo wypada. Może pojawić się też łupież i miejsca z wyłysieniem.
Inne objawy to katar, łzawienie oczu, biegunka, wymioty, kichanie, kaszel i osłabienie.
Jakie są przyczyny alergii?
Niestety, wciąż trudno na to pytanie odpowiedzieć. Istnieje predyspozycja niektórych ras do alergii pokarmowych, ale wciąż trudno jest powiedzieć, dlaczego niektóre psy mają objawy alergii, a niektóre nie. Wiadomo, że za wystąpienie alergii odpowiedzialny jest układ immunologiczny, który błędnie rozpoznaje niektóre substancje jako niebezpieczne dla organizmu i kieruje przeciwko nim odpowiedź immunologiczną.
Dieta hipoalergiczna u psa – kiedy można wrócić do normalnej karmy?
Jeśli twój pies ma alergię pokarmową i dobrze funkcjonuje na karmie hipoalergicznej, nie ma żadnych objawów alergii ani innych, nowych dolegliwości, to powinien pozostać na tej diecie do końca życia, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.
Alergia jest chorobą, którą bardzo trudno jest wyleczyć.
Dieta hipoalergiczna polega na tym, że organizm pupila nie dostaje antygenów, na które jest uczulony. Oznacza to, że nie ma objawów alergii, ale nie jest wolny od alergii.
Aby stwierdzić, że sięgamy po najlepszą karmę hypoalergiczną dla psa, musi on ją przyjmować przez okres około 6-8 tygodni. W tym czasie piesek nie może dostawać żadnego innego pożywienia, nie może też dostawać przysmaków, które nie są przysmakami hipoalergicznymi.
Na czym polega leczenie alergii u psa?
Leczenie alergii jest bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe. Można je podzielić na kilka rodzajów:
- leczenie objawowe – polega na leczeniu objawów alergii, ale nie samej alergii. Chodzi tutaj np. o stosowanie preparatów przeciwświądowych, jeśli pies się drapie, preparatów z właściwościami antyseptycznymi na skórę, jeśli przez nadmierne drapanie się doszło do podrażnienia skóry, oraz ewentualnych szamponów i innych sprayów, które pomogą wyciszyć proces zapalny, jeśli taki się toczy,