Jak i czym karmić psa? Czego pies nie może jeść? Czym różni się mokra karma dla psa od suchej? Poznaj zasady żywienia psów. Dowiedz się, kiedy szczeniak może zacząć jeść karmę dla psów dorosłych i ile razy dziennie karmić pupila.
Jaka karma dla psa będzie dobrym wyborem? Poniżej opisujemy podstawowe rodzaje pożywienia, które możesz podawać czworonogom. Zobacz, jak prawidłowo karmić psa.
Zaleca się, by była podstawą diety psów dorosłych. Rozgryzanie twardych krążków pokarmowych suchej karmy korzystnie wpływa na zdrowie zębów, ponieważ ich powierzchnia jest mechanicznie oczyszczana w sposób naturalny. Dowiedziono, że taki rodzaj pokarmu dla psów zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego u psa w nadmiernej ilości.
Sucha karma dla psów jest bardziej kaloryczna w porównaniu do mokrej, dlatego pies powinien zjadać jej mniejszą objętość. Co więcej, taka karma zawiera niewielką ilość wody (około 20%), dlatego pupil karmiony suchą karmą powinien mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą.
Czym karmić szczeniaka? Mokra karma jest polecana dla szczeniąt, które uczą się przyjmować stały pokarm, ale też dla bardzo starych psów, które mają trudności z przyjmowaniem jedzenia o twardej strukturze, dla psów w czasie leczenia schorzeń stomatologicznych i dla psów w czasie rekonwalescencji.
Oprócz tego mokra karma dla psów jest także doskonałym urozmaiceniem diety zdrowych psów. Możesz podawać ją pupilowi np. kilka razy w tygodniu.
Taka karma jest mniej kaloryczna w porównaniu do suchej. Charakteryzuje się też dużą zawartością wody (około 80%), dlatego pupil, którego podstawą żywienia jest ten typ jedzenia, może pić mniejszą ilość wody i jest to jak najbardziej normalne.
Karmy premium i super premium ze sklepów zoologicznych czy placówek weterynaryjnych to gotowe, pełnowartościowe i bezpieczne produkty, które – odpowiednio dobrane – zaspokoją wszystkie potrzeby twojego pupila. Jednak nie musisz żywić czworonoga karmami komercyjnymi, jeśli z jakichś przyczyn tego nie chcesz.
Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa w domu jest trudne i czasochłonne, ale wielu opiekunów jest zadowolonych z takiego sposobu żywienia swoich podopiecznych. Czym nie karmić psa? Pamiętaj, że jedzenie dla twojego pupila nie może zawierać żadnych przypraw. Ponadto ważny jest nie tylko dobór produktów, ale też ich jakość.
Gotowanie dla psa w domu wymaga też wiedzy. Musisz zdawać sobie sprawę, jakie produkty są dobrym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, lipidów i węglowodanów, ale też innych składników odżywczych – witamin oraz makro- i mikroelementów.
Dlatego, jeśli chcesz gotować dla psa w domu, porozmawiaj o tym w pierwszej kolejności z dietetykiem weterynaryjnym. Specjalista pomoże ustalić jadłospis, który będzie indywidualne dobrany do potrzeb twojego zwierzęcia. Dzięki temu twój pupil będzie otrzymywał wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Czym karmić szczeniaka? Dobra karma dla szczeniaka musi charakteryzować się wysoką strawnością (powyżej 80%), wysoką wartością biologiczną i kalorycznością, która będzie adekwatna do potrzeb twojego pupila. Karma dla szczeniąt powinna zawierać około 9,5% białka pochodzenia zwierzęcego, kwasy omega-3 i omega-6, dodatek fosforu i wapnia oraz argininy.
Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wiadomo, że czworonogi powinny otrzymywać karmę dla psów dorosłych, gdy osiągną docelową – dla ich rasy – masę ciała. Psy ras małych i miniaturowych osiągają ją około 8.-12. miesiąca życia, psy ras średnich w wieku około 13.-15. miesięcy, a psy ras dużych i olbrzymich dopiero w 16.-24. miesiącu życia.
Pamiętaj! Jeśli nie jesteś pewien, kiedy zmienić karmę na tę dla psów dorosłych, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, który specjalizuje się w żywieniu zwierząt towarzyszących.
Jak często karmić psa? Dorosły pies może jeść 1-3 razy dziennie, w zależnie od jego wielkości, upodobań i możliwości opiekuna. Zaleca się karmić większe psy 2-4 razy dziennie lub częściej, ale na pewno nie raz w ciągu dnia. Podawanie im całej dobowej porcji pożywienia do miski na raz, może sprzyjać wystąpieniu skrętu żołądka, co jest bezpośrednią przyczyną zagrożenia życia. Psy raz średnich mogą za to być karmione 1-2 razy dziennie, chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej.
Szczenięta powyżej 8. tygodnia życia do 6. miesiąca życia należy karmić 3-4 razy dziennie, najlepiej o stałych godzinach. Czworonogi powyżej 6. miesiąca życia można karmić rzadziej, 2-3 razy w ciągu doby. Psy powyżej 7. miesiąca życia można karmić 1-3 razy dziennie.
Lista produktów, które są niezdrowe lub wręcz trujące czy niebezpieczne dla zdrowia i życia psów, jest bardzo długa. Chodzi tutaj nie tylko o rodzaj jedzenia, ale też jego jakość. Nieprawidłowo przechowywana, nieświeża karma dla psa też może być przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych, ale nie tylko. Zepsuta karma jest źródłem bakterii czy zarodników, które mogą wywołać także infekcje ogólnoustrojowe.