Data modyfikacji:

Przyczyny nadwagi u psa. Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa po sterylizacji? Jaka karma dla psów otyłych jest najlepsza? Poznaj przyczyny otyłości u psa. Dowiedz się, jak bezpiecznie odchudzić psa, czym charakteryzuje się karma dla psów otyłych i kiedy ją stosować.

przyczyny nadwagi u psa

Przyczyny nadwagi u psa

To, jaka karma dla psa będzie przez ciebie wybrana, ma ogromne znaczenie. Ale nawet wtedy może się pojawić nadwaga u psa. Zobacz, jakie są jej przyczyny.

Błędy opiekuna

Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości u zwierząt są błędy opiekunów. Musisz wiedzieć, że pies, tak samo jak człowiek, może spożywać określoną liczbę kalorii w ciągu dnia. Dawka danego pokarmu zależy nie tylko od wieku twojego pupila, ale też od jego masy ciała, stopnia aktywności w ciągu dnia oraz ewentualnych przewlekłych chorób.

Pies nie może mieć stałego dostępu do karmy w misce. Musi być karmiony odmierzoną ilością karmy, najlepiej w stałych godzinach. Pamiętaj też, by wszystkie przysmaki dla psa, które podajesz czworonogowi w ciągu dnia, uwzględnić w dziennym bilansie kalorii. Przekąski dla psów nie mogą być nadprogramowym jedzeniem, muszą zostać uwzględnione w planie diety dla psa. Wypróbuj przysmaki dla psów z nadwagą i inne niskokaloryczne smakołyki dla psa.

Jeśli masz dwa lub więcej psów, odmierzaj dla nich karmę indywidualnie i nie pozwalaj, by wyjadały sobie nawzajem z misek. Co więcej, zwróć też uwagę, czy dany rodzaj karmy sprawdza się u wszystkich twoich zwierząt. Być może jedno z nich potrzebuje mniej kalorycznej karmy.

Za mało ruchu

Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych psów. Czworonogi mają różne zapotrzebowanie na ruch, dlatego ilość spacerów i ich intensywność należy dobierać odpowiednio do możliwości i potrzeb pupila. Jak odchudzić psa? Zabieraj go na długie spacery.

Niedostateczna ilość ruchu sprzyja nadwadze i otyłości, ale nie tylko. Może też negatywnie wpłynąć na samopoczucie czworonoga.

Wiek

Masa mięśniowa psów stopniowo zmniejsza się, gdy pies zaczyna się starzeć. Oznacza to, że pies senior powinien dostawać mniej energetyczne posiłki w porównaniu z tymi, które dostawał wcześniej. Zapotrzebowanie energetyczne psów seniorów zmniejsza się o 10-20%.

Choroby

Niektóre leki, np. fenobarbital, który stosuje się w leczeniu niektórych padaczek, może powodować wzrost łaknienia. Podobne działanie wykazują glikokortykosterydy.

Predyspozycje rasowe

Czy wiesz, że niektóre rasy psów są genetycznie predysponowane do nadwagi? Są to między innymi: owczarek szetlandzki, labrador, beagle, jamnik, cocker, spaniel, cavalier king charles spaniel, basset, terrier szkocki czy cairn terrier.

Kastracja (sterylizacja)

Odchudzanie psa może być konieczne po sterylizacji. Chirurgiczne pozbawienie psa płodności niesie ze sobą następstwa w postaci zmniejszenia się stężenia hormonów płciowych we krwi zwierzęcia. Skutkiem tego jest spadek metabolizmu psa.

Dieta psów po kastracji (sterylizacji) powinna być pomniejszona o około 10-30% w stosunku do tej, którą stosowałeś u pupila wcześniej. Możesz też zastosować specjalistyczną karmę dla psów po sterylizacji (kastracji).

Jak odchudzić psa? Karma dla psa z nadwagą

Karmy dla psów z nadwagą lub otyłością charakteryzują się mniejszą kalorycznością, w porównaniu do karm dla psów dorosłych. Są bezpieczne w stosowaniu, ale powinny być podawane tylko i wyłącznie psom, które mają tendencję do tycia lub borykają się z nadwagą czy otyłością. Nie powinny być stosowane u innych zwierząt.

Odchudzanie psa. Dieta dla psa z nadwagą i ćwiczenia

Odchudzanie psa z nadwagą lub otyłością polega na zastosowaniu odpowiedniej diety, która będzie zaspokajać wszystkie potrzeby odżywcze i energetyczne zwierzęcia, ale nie będzie sprzyjała przybieraniu na wadze. Co więcej, będzie powodować jej stopniowy, ale regularny spadek.

Jest to proces powolny, który wymaga czasu. Musisz się też liczyć z tym, że twój pies nie będzie zadowolony z tej zmiany i będzie robił wszystko, by wymusić na tobie podaż dodatkowej porcji jedzenia. Może też – szczególnie na początku zmiany diety – szukać jedzenia na spacerach. W takich sytuacjach pamiętaj, że robisz to dla dobra swojego psa i kluczem do osiągnięcia efektów jest konsekwencja.

Jak jeszcze odchudzić psa? Kolejnym niezbędnym czynnikiem, który wspomoże proces odchudzania, jest ruch, którego dawka powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości psa. Zabieraj pupila na dłuższe spacery, baw się z nim szarpakiem lub w aportowanie, ale nie oczekuj, że otyły pies będzie tak samo żywotny jak szczeniak. Dobierz rodzaj ćwiczeń i ich intensywność indywidualnie. Zwróć też uwagę, by nie były one zbyt obciążające dla stawów.

Karma dla psa seniora

Metabolizm psów zmienia się wraz z wiekiem. O psie seniorze mówimy, gdy ten skończy 5-8 lat. Przy czym duże i olbrzymie psy szybciej się starzeją, w porównaniu do ras miniaturowych, małych i średnich.

Żywienie psa seniora nie jest zazwyczaj skomplikowane. Jeśli zauważysz, że twój pupil przybiera na wadze, nie musisz od razu zmieniać karmy na inną. Spróbuj zmniejszyć mu dzienną porcję pokarmu o około 10-15%.

Jeśli zauważysz efekty, to powinno wystarczyć, by czworonóg wrócił do swojej poprzedniej masy ciała. Jeśli jednak nie zauważysz poprawy lub poprawa będzie niesatysfakcjonująca, sięgnij po karmę dla psów seniorów lub dla psów dorosłych z nadwagą.

Żywienie starego psa

Bardzo stare psy – w przeciwieństwie do psów seniorów – często cierpią na niedowagę. Jest to spowodowane mniejszą zdolnością przewodu pokarmowego do wchłaniania składników odżywczych dostarczanych z pokarmem. Zauważyłeś, że twój pies ostatnio stracił na wadze, chociaż jego dieta się nie zmieniła? Koniecznie zabierz go na wizytę do lekarza weterynarii! Specjalista ustali przyczynę nagłej utraty masy ciała i zaproponuje nową dietę, która będzie zaspokajać zmieniające się potrzeby twojego ukochanego psa.