Jaka będzie najlepsza karma dla psa? Lepiej postawić na karmę mokrą czy suchą? Jakich składników unikać? Poznaj ranking karm dla psów w każdym wieku.
Jaka będzie najlepsza karma dla psa? Zobacz nasze propozycje.
Jaka karma dla psa będzie dobrym wyborem? Przy wyborze dobrej karmy dla psa powinniśmy zwrócić uwagę na:
Sucha karma dla psa charakteryzuje się niską zawartością wody (w porównaniu do karmy mokrej). Jest także o wiele bardziej kaloryczna. Oznacza to, że taka sama ilość karmy suchej (w gramach) dostarcza znacznie więcej kalorii niż taka sama ilość karmy mokrej.
Dużą zaletą dobrej suchej karmy dla psa jest fakt, że sprzyja zachowaniu higieny zębów psów. Lekarze weterynarii zalecają, by myć psom zęby każdego dnia, ale w przypadku niektórych psów nie zawsze jest to takie proste. Pies, rozgryzając kawałki suchej karmy, oczyszcza powierzchnię swoich zębów z osadu. Dzięki temu kamień nazębny odkłada się na zębach w mniejszych ilościach, co korzystnie wpływa na stan uzębienia.
Pamiętaj, by kontrolować, czy pies pije wodę, jeśli karmisz go tylko i wyłącznie tym rodzajem karmy. To ważne, ponieważ spożycie wody w przypadku karmy suchej powinno być nieco większe niż normalnie, ponieważ pies dostarcza swojemu organizmowi mniej wody z pożywieniem.
Jaki rodzaj produktu wybrać? Zobacz poniższy ranking karm dla psów.
Taka karma może zawierać zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego: warzywa, zboża i czasem także owoce. Większość karm mokrych charakteryzuje się dużą zawartością wody (ponad 80%). Większość puszek dla psów zawiera główne źródło białka pochodzenia mięsnego, ale w dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych) możesz dostać też wegetariańskie puszki dla psów - z dodatkiem warzyw (marchewki, grochu i ziemniaków) oraz owoców.
Mokre karmy są też dobrym źródłem witamin, makro- i mikroelementów oraz nienasyconych wolnych kwasów tłuszczowych. Najlepsze mokre karmy dla psa to takie, które zawierają dużo białka oraz zapewniają odpowiednią (w stosunku do jego indywidualnego zapotrzebowania) ilość kalorii.
Rodzaje mokrej karmy dla psa:
Pochodzenie mięsa w mokrej karmie dla psa:
Zboża w mokrych karmach dla psów:
Jaką wybrać mokrą karmę dla psa? Ranking, który znajdziesz poniżej, będzie dla ciebie dobrą wskazówką.
Starsze psy mają już swoje przyzwyczajenia żywieniowe, dlatego czasem trudno je zmienić po latach. Nie jest to jednak niemożliwe. Nawet kilkunastoletni piesek może zacząć jeść inny rodzaj pokarmu, jeśli ze względów żywieniowych będzie to dla niego korzystne.
Pies senior, który ma dobry apetyt, zdrowe zęby i przyzębie, może jeść karmę suchą lub karmę suchą i mokrą. Ważne jest, by takich psów nie przekarmiać. Ich apetyt może być nieco większy niż normalnie (na skutek zmian hormonalnych w ich organizmie), przez co mogą mieć tendencję do tycia.
Czworonogi ze znacznym kamieniem nazębnym nie powinny być karmione suchą karmą, ponieważ może ona podrażniać dziąsła jeszcze bardziej. Na czas leczenia należy zrezygnować z suchej karmy i podawać psu jedynie karmę mokrą. Po zakończonym leczeniu można wrócić do karmy suchej lub do diety mieszanej (karma mokra i sucha).
Bardzo stare psy borykają się często z problemem odwrotnym - niedowagą. Powinny wówczas dostawać wysokokaloryczną karmę dla psów. Możesz mu ją podawać w mniejszych ilościach, ale częściej - np. 4-6 razy dziennie. Dzięki temu więcej substancji odżywczych będzie miało okazję wchłonąć się z jelit do krwi. Takie psy powinny być żywione karmą specjalistyczną, którą dostaniesz w dobrych sklepach zoologicznych i w placówkach weterynaryjnych.
Taka karma powinna być przeznaczona dla szczeniąt w danym wieku. Zapoznaj się z etykietą przed zakupem, sprawdź, dla psów w jakim wieku jest przeznaczona i odmierzaj skrupulatnie objętość karmy, która jest zalecana dla szczenięcia o danej masie ciała.
Dobra karma dla szczeniaka musi być bogatym źródłem białka, ale też kalorii i innych składników odżywczych. Na pewno nie warto na niej oszczędzać.
Czy wiesz, że psy to jedynie względni mięsożercy? Nie muszą jeść mięsa, by normalnie funkcjonować i się rozwijać, w przeciwieństwie np. do kotów. Psy przyswajają też aminokwasy pochodzenia roślinnego.
Mieszanka warzyw i zbóż z dodatkami musi zostać zbilansowana w taki sposób przez producenta, by była pełnowartościowa. Taka karma powinna umożliwiać zwierzętom nie tylko normalne funkcjonowanie, ale też rozwój. Musi być źródłem wszystkich ważnych składników odżywczych: białek, węglowodanów, lipidów, witamin oraz mikro- i makroelementów.
Jedzenie wegetariańskie dla psa gotowane w domu najprawdopodobniej nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych twojego pupila. Dla dobra swojego psa lepiej jest zaufać producentom i wybrać karmę gotową, jeśli koniecznie chcesz spróbować żywić czworonoga karmą wegetariańską.
Pamiętaj! Przed zmianą diety na wegetariańską, warto udać się z pupilem do lekarza weterynarii na wizytę przeglądową.
Psy nie mogą jeść tego, co jedzą ludzie, ale nie oznacza to wcale, że domowe jedzenie dla psów jest dla nich niezdrowe. Po prostu jedzenie dla psów powinno być przygotowane tylko i wyłącznie dla nich. Nie dodawaj żadnych przypraw do potraw. Pieprz, papryka czy chilli mogą podrażniać przewód pokarmowy, dlatego lepiej unikać przypraw.
Jeśli nie masz czasu na gotowanie, wybierz komercyjne, gotowe karmy dla psów. Na etykiecie karm gotowych, które znajdziesz w dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i przychodniach weterynaryjnych, znajdziesz informacje z instrukcją, jak należy karmę przechowywać, w jakim miejscu powinna się znajdować po otwarciu, w jakiej temperaturze i przez jaki maksymalny okres czasu karma będzie zdatna do spożycia po otwarciu opakowania.
Śledź zalecenia producenta. Da ci to gwarancję, że karma będzie bezpieczna dla twojego psa.
Gotowanie dla psa w domu nie zawsze musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy, że zaplanujesz posiłki dla psa i zamiast gotować dla niego codziennie, przygotujesz porcje np. na 2-3 dni i przechowasz je w lodówce. Możesz je także zamrozić. Niestety, gotowanie w domu wiąże się z istotnym ryzykiem - nie wiadomo dokładnie, jak długo i w jakich warunkach należy przechowywać domowe posiłki dla psów.