Data modyfikacji:

Jaka powinna być zdrowa karma dla psa?

Właściwe żywienie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji naszych czworonożnych przyjaciół. Właściwa karma dla psa to fundament, na którym opiera się odporność, poziom energii, a nawet stan psychiczny zwierzaka. Wybór pożywienia opartego na wysokiej jakości składnikach, z odpowiednią ilością mikro- i makroelementów oraz bez zbędnych dodatków może jednak stanowić wyzwanie, szczególnie dla początkujących opiekunów. Co musi zawierać zdrowa karma dla psa, co nie powinno się w niej znaleźć i jakie są polecane pozycje? Podpowiadamy!
zdrowa karma dla psa

Jakie są rodzaje psiej karmy?

Wśród dostępnych na rynku propozycji można wyróżnić trzy typy pokarmów dla psów – mokrą, półwilgotną oraz suchą. Karma sucha to nic innego jak popularne chrupki. Wyróżnia je wygoda podawania i stosunkowo niska cena. W porównaniu do innych mają dość wysoką kaloryczność i przy niewystarczającej ilości aktywności fizycznej zwierzaka nietrudno o szybkie przybieranie na wadze. Podając ten rodzaj karmy, należy koniecznie pamiętać o zapewnieniu psu dużej ilości wody pitnej.
Karma mokra to paszteciki lub kawałki mięsa w sosie bądź galarecie. Powszechnie uważa się ją za najkorzystniejszy wybór, jednak nie zawsze rzeczywiście nim jest. Taki pokarm jest łatwy do skonsumowania, łatwo się przyswaja i jednocześnie dostarcza pewnej ilości wilgoci. Mokra karma jest najczęściej najmniej przetworzoną opcją, co stanowi jej dużą zaletę.
Karma półwilgotną to opcja pośrednia. Łączy w sobie wygodę chrupek i miękkość oraz aromat karmy mokrej. Doskonale nadaje się dla szczeniąt i psich seniorów, u których pojawiły się problemy z gryzieniem twardych pokarmów. Wybór pomiędzy karmami nie jest łatwy i w głównej mierze zależy od potrzeb dietetycznych pupila, jego preferencji smakowych oraz budżetu właściciela.

Zrównoważona dieta i różnorodność składników

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Składniki odżywcze zapewniają wsparcie dla mięśni, kości, wzroku, mózgu i układu immunologicznego, a także odpowiadają za piękny wygląd sierści. Z tego względu wybierając karmę dla psa, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej skład i upewnić się, że zawiera odpowiednie ilości mięsa i zdrowych tłuszczów.
Zdrowa karma dla psa musi zawierać białko, ponieważ jest ono niezwykle istotne dla organizmu pupila. Za najlepsze źródła uważa się wysokiej jakości mięso oraz ryby. Aminokwasy są niezbędne dla utrzymania zdrowych mięśni, skóry oraz sierści. Równie ważne są tłuszcze. Stanowią źródło energii, a także wsparcie dla układu nerwowego. Powinny pochodzić z dobrych źródeł, takich jak jakościowe oleje roślinne czy bogate w kwasy omega-3 ryby. Węglowodany także są istotne, jednak nie może ich być zbyt wiele.
Głównym składnikiem karmy dla psa powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Za minimalną zawartość uważa się 50% składu. Warto przy tym pamiętać, że powinno to być mięso wysokiej jakości, nie rzeźnicze odpady produkcyjne. Owoce, warzywa i inne substancje mogą stanowić dodatek. Pożądana jest również obecność witamin z grupy B, D3, E oraz A, a także cynku, magnezu i wapnia.

Jakich składników w karmach dla psów lepiej unikać?

Choć wiele osób oczekuje, że producenci zwierzęcego pożywienia nie będą umieszczać w nim szkodliwych składników, nie zawsze tak jest. Dlatego przed zakupem nowej karmy warto przyjrzeć się jej składowi i sprawdzić, czy nie ma w nim czegoś, co mogłoby psu zaszkodzić.
Przede wszystkim niekorzystny jest nadmiar wypełniaczy. Najczęściej są to zboża takie jak pszenica czy kukurydza, soja lub ryż. Ich obecność ma na celu zwiększenie kaloryczności oraz objętości produktu. Karmy, w których jest ich dużo, są zazwyczaj znacząco tańsze niż te wysokomięsne. Tymczasem wypełniacze nierzadko powodują alergie, a także problemy trawienne i zaburzenia pracy jelit. Z tego względu lepiej wybierać produkty, w których nie ma ich wiele.
Inną grupą substancji, których powinno być w składzie niewiele, są konserwanty. Choć wiele z nich jest uznawane za bezpieczne, wciąż mogą mieć negatywny wpływ na kondycję czworonoga. Z kolei słodzików, barwników i sztucznych aromatów nie powinno być w karmie w ogóle. Są to substancje całkowicie zbędne.

Jak dobrać karmę dla pupila?

Warto pamiętać, że zdrowa karma dla psa to nie tylko ta z idealnym składem, ale przede wszystkim ta dopasowana do jego indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz smaku. Podobnie jak u ludzi choroby u psów mogą wpływać na ich ograniczenia oraz wskazania dietetyczne. Z myślą o zwierzakach z dietetycznymi ograniczeniami powstaje coraz więcej specjalistycznych karm, które wspierają funkcjonowanie nerek, wątroby czy innych organów. Przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć porady weterynarza lub psiego dietetyka.
Istotnym kryterium jest również wiek psa. Od tego, na jakim etapie życia się znajduje, zależy jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a także energetyczne. Szczenięta potrzebują wsparcia dla rozwijających się kości oraz mięśni, a także łagodnego składu, który nie będzie podrażniał młodych brzuszków. Z kolei psy w podeszłym wieku mogą potrzebować karm o miękkiej konsystencji, ze składnikami wzmacniającymi stawy oraz poprawiającymi ogólne funkcjonowanie.
Dobór karmy zależy także od rasy oraz trybu życia psa. Energiczne, bardzo aktywne zwierzaki potrzebują pożywienia o znacznie wyższej kaloryczności niż te, które większość czasu spędzają na legowisku lub kanapie. Nie wolno w tym wszystkim zapominać również o preferencjach smakowych psa. Obecnie na rynku dostępny jest tak szeroki wybór produktów, że bez trudu można znaleźć opcję idealną dla swojego pupila.

Jak często podaje się karmę psu?

Zarówno przekarmianie, jak i przeciąganie głodu są bardzo niedobre. Dlatego karmienie zwierzęcia powinno odbywać się o stałych porach, jeden lub dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb psa. Taką częstotliwość uznaje się za optymalną, jednak warto pamiętać, że są od niej pewne wyjątki. Szczenięta, psy starsze lub schorowane mogą potrzebować częstszego podawania mniejszych porcji. Zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie mają również psy pracujące oraz intensywnie trenujące.
Warto także pamiętać o odpowiednim dawkowaniu jedzenia. Zazwyczaj producenci umieszczają na swoich produktach tabele, w których dokładnie rozpisano, jakie ilości karmy są odpowiednie dla różnych wielkości psów.

Polecane zdrowe karmy dla psów

Jedną z najczęściej rekomendowanych karm dla czworonogów jest Acana Pacifica Dog. Jej głównym składnikiem jest mięso rybie. Dodatkiem są wyselekcjonowane owoce i warzywa. Można w niej znaleźć również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk i miedź, a także witaminy B, A i E. Karma nie zawiera zbóż i innych zbędnych dodatków.
Inną propozycją jest Brit Care Grain-free Adult przeznaczona dla psów dorosłych. To kolejna pełnowartościowa karma, w której nie znajdziemy zbóż. Skład jest bardzo delikatny i powinien sprawdzić się nawet u wrażliwych psów. Dodatek kwasów tłuszczowych, a także suszonych owoców oraz ziół pozytywnie wpływa na skórę oraz sierść.
Warta uwagi jest również produkowana w Polsce Wataha Superfood, oparta na świeżym i suszonym mięsie z dodatkiem warzyw. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych i ma niski indeks glikemiczny.
Autor: Redakcja Ceneo