Data modyfikacji:

Jak urządzić akwarium?

Przymierzając się do zakupu akwarium, zastanów się nad gatunkami ryb, które chcesz hodować. Małe akwarium nie sprawdzi się dla skalarów czy welonów, dlatego należy to uwzględnić już na początku. Co kupić do pierwszego akwarium, ile rybek do akwarium można maksymalnie wprowadzić i czym się powinno charakteryzować akwarium dla krabów? Zobacz, jak urządzić akwarium.

akwarium

Jak urządzić akwarium – krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na zakup rybek, musimy się zastanowić nad tym, jak założyć akwarium. Gotowe akwarium dla rybek czy kraba powinno czekać na nowego domownika. Zobacz nasze pomysły na aranżacje akwarium. W naszym artykule przeczytasz:

  1. Jak urządzić akwarium 25 l?
  2. Jak urządzić akwarium 60 l?
  3. Jak urządzić akwarium dla kraba?

Jak urządzić akwarium 25 l?

To najczęstsza pojemność wybierana przez osoby, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką. Jak urządzić małe akwarium? Oprócz samego akwarium z pokrywą potrzebne są:

  • grzałka
  • filtry akwariowe
  • świetlówki
  • podłoże
  • termometr
  • czyścik do szyb
  • siatka do odławiania ryb

Jak urządzić akwarium 25 l?

  1. Po przywiezieniu akwarium do domu należy je dokładnie umyć. Wystarczy do tego czysta gąbka z wodą. Nie używaj żadnych środków chemicznych. Wsyp na dno zbiornika umyty i wygotowany wcześniej żwirek.
  2. Następnie wypełnij akwarium wodą do ⅓ jego wysokości. Na tym etapie należy posadzić roślinki, włożyć większe kamienie, korzenie oraz inne elementy, które zapewnią rybkom schronienie. Na początek wybierz te roślinki, które nie są wymagające, np. moczarkę kanadyjską lub rogatka sztywnego.
  3. Zamontuj grzałkę, termometr i filtr. Podłącz sprzęt po dolaniu wody. Pamiętaj, by nigdy nie wkładać rąk do wody, kiedy urządzenia są włączone.
  4. Zakryj akwarium pokrywą, włącz świetlówki i poczekaj kilkanaście dni, aż woda „dojrzeje”. Po tym czasie możesz wpuścić rybki.

W akwarium o takiej pojemności powinno się znajdować maksymalnie 5-6 rybek, ale nie kupuj ich od razu. Woda w akwarium powinna zostać napuszczona minimum 10 dni przed wprowadzeniem rybek. Dodaj także najpiękniejsze dekoracje do akwarium.

Jak urządzić akwarium 60 l?

Wyposażenie takiego zbiornika nie powinno się różnić od tego pojemności 25 l. Na dnie powinien znajdować się żwirek wraz z roślinkami, które zapewnią wszystkim rybom schronienie. W akwarium o pojemności 60 l może znajdować się nieco więcej rybek niż w przypadku zbiornika o pojemności 25 l. Proponowana obsada do akwarium 60 l:

  • 8-10 neonków
  • 4-5 otosków
  • 4-5 kirysków

Jeśli marzysz o skalarach czy welonach, musisz wiedzieć, że takie akwarium będzie dla nich za małe. Te gatunki powinny być hodowane w akwariach o pojemności powyżej 200 l.

Jak urządzić akwarium dla kraba?

do popularnych gatunków kraba hodowanych w domu należą krab tęczowy i krab wampir. Zobacz, jak urządzić akwarium dla kraba tęczowego i kraba wampira.

Jak urządzić akwarium dla kraba tęczowego?

Akwarium dla kraba tęczowego powinno mieć powyżej 60 l. To bardzo agresywne skorupiaki, dlatego zaleca się je hodować w oddzielnych akwariach. Kraby powinny mieć zagospodarowane akwarium w taki sposób, aby około ⅔ jego powierzchni stanowiła woda. Ląd powinien zatem stanowić około ⅓ powierzchni akwarium. Dobrym sposobem na połączenie części lądowej z wodną są kamienie, po których krab powinien móc swobodnie schodzić na dno akwarium.

Jak urządzić akwarium dla kraba wampira?

Kraby wampiry to małe skorupiaki. Dorosłe osobniki osiągają zaledwie 2-3 cm długości. W odróżnieniu od krabów tęczowych nie są agresywne wobec innych osobników. Są stadne, dlatego nie powinny być trzymane pojedynczo.

Akwaria dla wampirów powinny mieć minimum 30 l. Taki wymiar jest optymalny do hodowli 3-4 wampirków. Ich naturalnym środowiskiem są podmokłe tereny, dlatego obszar lądowy powinien zajmować około połowę przestrzeni w akwarium. Podłożem, które się u nich sprawdzi, jest zwykła ziemia z kamieniami. Dobrym pomysłem jest piętrowa budowa akwarium, ponieważ wampirki potrafią się doskonale wspinać. Nie zapomnij także o kryjówkach. Małe kraby powinny móc się schować wśród roślinności, korzeni lub kamieni.