Data modyfikacji:

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Najlepszy filtr do akwarium, czyli jaki? Sprawdź, jakie są rodzaje filtrów do zbiorników wodnych. Poznaj ich mocne i słabe strony. Sprawdź, czy tanie filtry do akwarium są gorsze od tych z wyższej półki. Dowiedz się, jaki filtr do akwarium tarliskowego będzie bezpieczny dla narybku, jaki filtr do terrarium z żółwiem kupić i czym kierować się podczas zakupu filtra do akwarium powyżej 100 litrów.

jaki filtr do akwarium

Filtr do akwarium – jaki kupić?

Podczas aranżacji akwarium nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego filtru. Istnieje wiele rodzajów filtrów do akwarium. Poszczególne produkty różnią się kształtem, wydajnością i przeznaczeniem. Część z nich można zamontować wewnątrz, a pozostałe na zewnątrz akwarium. Filtry do akwarium - rodzaje:
  • biologiczne;
  • mechaniczne;
  • chemiczne.

Filtr wewnętrzny do akwarium czy zewnętrzny?

W małym zbiorniku wodnym szkoda po prostu miejsca na montaż filtra wewnętrznego. Lepiej zamontować taki zewnętrzny (kubełkowy, jak i kaskadowy), który będzie adekwatny do ilości wody w akwarium.

Zaleca się korzystać z filtrów wewnętrznych w akwariach równych lub powyżej 60 litrów. W przypadku montażu filtra w akwarium 60-70 litrów, warto wybrać taki, którego wydajność będzie wówczas wynosić około 120 l/h.
  • Filtr wewnętrzny
Jest zbudowany z głowicy, w której znajduje się wirnik napędzający wodę. Głowica jest okrywana przez pojemnik z wkładem filtracyjnym lub gąbką. Filtry te są bardzo proste w montażu, ale niestety mało wydajne i dość głośne. Zajmują dużo miejsca w akwarium, dlatego nie są polecane do małego akwarium. Filtr jest dostępny w atrakcyjnym przedziale cenowym.
  • Filtr zewnętrzny (kubełkowy)
Inaczej filtr kanistrowy. To bardzo wydajny filtr, który składa się z wymiennych wkładów, które należy umieszczać w koszu filtracyjnym. To najbardziej zaawansowany typ filtrów. Jest bardzo wydajny, pracuje efektywnie i jednocześnie cicho. Filtry znajdują się poza akwarium, a do wody należy włożyć jedynie rurki wlotowe i wylotowe, które nie będą zajmować dużo miejsca.
To najdroższy typ filtra. Jego montaż też nie jest tak prosty, jak w przypadku klasycznego filtra wewnętrznego, ale warto w niego zainwestować.
  • Filtr zewnętrzny (kaskadowy)
Inaczej filtr przelewowy. Szczelnie zamknięty pojemnik z filtrem znajduje się poza akwarium. Do środka wkłada się jedynie rurki wlotowe i wylotowe. Można tutaj zamontować zarówno biologiczne, jak i chemiczne mechaniczne wkłady.
Jest wydajny, dlatego nadaje się do dużych zbiorników. Jego wadą jest dość głośna – w porównaniu do filtra kubełkowego – praca.

Jaki filtr do akwarium 60 litrów?

Może to być filtr wewnętrzny lub zewnętrzny. To ty musisz zdecydować, czy chcesz zrezygnować z części miejsca w akwarium na rzecz urządzenia wewnętrznego. Pamiętaj, że wydajność takiego filtra powinna wynosić 120 l/h.

Jaki filtr do akwarium 72 litrów?

Dobrym pomysłem jest zakup filtra kaskadowego, który będzie pasował do zbiornika o takiej objętości. Jeśli planujesz zmianę akwarium na większe w przyszłości, warto kupić dobry filtr, który będzie wydajnie pracował w zbiorniku o przedziale np. 72-150 litrów. Wystarczy potem odpowiednio wyregulować filtr, by jego wydajność odpowiadała objętości zbiornika.

Jaki filtr do akwarium 112 litrów?

Postaw na filtr kaskadowy, który jest wydajny i skutecznie oczyszcza wodę. Jeśli szukasz budżetowego rozwiązania, to postaw na filtr wewnętrzny. Pamiętaj jednak, że taki filtr zajmie nieco miejsca wewnątrz zbiornika i jego wydajność nie będzie najwyższa.
W zbiorniku o takiej objętości warto zamontować dwa filtry. Jeden z nich będzie spełniał rolę filtracji mechanicznej, a drugi biologicznej. Dzięki temu woda będzie oczyszczana zarówno z zanieczyszczeń stałych, jak i tych, których gołym okiem nie widać.

Jaki filtr do akwarium z żółwiem?

Hodując żółwie wodno-lądowe w domu, należy bezwzględnie dbać o jakość wody w zbiorniku. By zapewnić jak najwyższą jakość wody, warto zainwestować w filtry kubełkowe, które w porównaniu do innych filtrów mają o wiele większe możliwości filtracyjne i najbardziej efektywnie poradzą sobie z zanieczyszczeniami w terrarium.

Jaki filtr do akwarium z welonami?

Wielkość zbiornika powinna być adekwatna do ilości welonów, pozostałych gatunków ryb, ilości i typu roślin oraz obecności potencjalnych dekoracji na dnie akwarium. Musisz wiedzieć, że akwarium 25-40 litrów będzie dla takich ryb niewystarczalne. Warto zainwestować w większe – 112-150 litrów, w którym ryby będą czuły się swobodniej i będą mogły lepiej funkcjonować.

Filtry do akwarium 150 litrów powinny oczyszczać wodę w sposób mechaniczny, jak i biologiczny. Dobrym pomysłem jest zakup filtra kaskadowego lub kubełkowego, ale jeśli szukasz budżetowego rozwiązania, to filtr wewnętrzny też powinien sobie poradzić z oczyszczaniem wody w sposób dostateczny.

Jaki filtr do akwarium tarliskowego?

Filtr do akwarium tarliskowego nie powinien być zbyt mocny, ponieważ mógłby wciągnąć mały i delikatny narybek lub być przyczyną dużych strat energii u maluchów, które musiałyby wciąż walczyć z silnym prądem, by mu się przeciwstawić. Skutkiem tego byłyby nieprawidłowe przyrosty i zaburzony rozwój.
Są jednak sytuacje, gdy filtr w takim zbiorniku nie jest wskazany. Chodzi tutaj o sytuację, gdy narybek jest bardzo mały i nawet najsłabszy filtr stanowiłby dla niego zagrożenie. W takich przypadkach należy pomyśleć o brzęczku (pompce) z kamieniem napowietrzającym. Taka pompka dostarcza tlen do wody poprzez wytwarzanie „bąbelków” i przez wywoływanie ruchów wody. Postaw na pompkę z regulowanym strumieniem powietrza i z zaworkiem zwrotnym.