Data modyfikacji:

Jakie rybki akwariowe dla początkujących wybrać?

Zanim kupimy swoje pierwsze akwarium, powinniśmy się dobrze zastanowić, jakim rybkom akwariowym będzie się w nim najlepiej żyło. Nie każdy bowiem osobnik jest prosty w hodowli dla początkującego akwarysty. Stąd powinniśmy się zaznajomić z ich potrzebami, tak by nie męczyły się w naszym akwarium.
rybki akwariowe

Stwórz odpowiednie środowisko dla swoich rybek

Ryby do akwarium domowego wymagają oczywiście odpowiednich warunków. Akwarium w naszym domu to nie tylko rybki. To w dużej mierze cały osprzęt oraz środowisko, w którym będą się dobrze czuły. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup rybek, powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować, tak by miały one komfortowe warunki do życia. Stąd plan ten musimy dopasować do rybek, które będziemy chcieli mieć w swoim akwarium, lub zbiornik do rybek, które już posiadamy.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim musimy dopasować takie elementy jak np. pojemność naszego akwarium, grzałkę czy filtr. Ważne jest też dobranie odpowiednich roślin, żwirku oraz zestawu rybek, które są w stanie ze sobą żyć w symbiozie. Nie bez znaczenia są również takie aspekty jak miejsce dla naszego akwarium w pomieszczeniu czy jego oświetlenie.

Rybki do małego akwarium

Zazwyczaj do takich akwariów przeznaczone są niewielkie rybki ławicowe. Musimy jednak pamiętać, żeby liczbę rybek dostosować do wielkości zbiornika. W tego typu akwarium dobrze będą się czuły również mało ruchliwe średniej wielkości osobniki. Jakie rybki do małego akwarium wybrać?

Gupiki

To najbardziej znany gatunek rybek akwariowych. Bardzo chętnie wybierany przez początkujących akwarystów, gdyż nie wymagają one specjalnych warunków do życia. By rozpocząć ich hodowlę, wystarczy nam już 30-litrowy zbiornik, w którym temperatura wody wahać się będzie w granicach 24 - 26 stopni Celsjusza. Nie musimy także wiele inwestować w karmę, gdyż nie są one wybredne.

Rybki te łatwo się rozmnażają i doskonale czują się w ławicy. Należy jednak uważać, by nie doszło do ich rozmnożenia w nadmiernej ilości. Do najbardziej popularnych gupików można zliczyć: pawie oczko, endlera oraz coraz rzadziej spotykanego gupika dzikiego. Gupik może dzielić akwarium z wieloma innymi gatunkami ryb za wyjątkiem skalarów, mogą one bowiem potraktować je jako pożywienie.

Neonki Inessa

Podobnie jak gupik, jest to niewielka i spokojna rybka, która nie potrzebuje wiele miejsca. Doskonale czuje się w ławicy. Ma jednak trochę większe wymagania, jeżeli chodzi o środowisko, w którym przebywa. Woli ona bowiem trochę ciemniejsze akwaria, które wypełnione są roślinami. Żyje w symbiozie z innymi gatunkami ryb, pod warunkiem, że mają one podobne usposobienie. O ile sama hodowla początkującemu akwaryście nie sprawi większych problemów, o tyle rozmnażanie tych osobników przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych hobbystów.

Bojownik wspaniały

To kolejna rybka, którą hodować możemy w małym akwarium. Akwarystów zazwyczaj kusi ona pięknym kolorowym wyglądem. Musimy jednak pamiętać, że jest to ryba terytorialna, nielubiąca towarzystwa innych ryb, z dużymi kolorowymi płetwami. Jakie ryby toleruje bojownik? Doskonale czuje się w obecności małych ryb ławicowych. Powinniśmy jednak pamiętać, że im więcej rybek, tym większy zbiornik powinniśmy zapewnić.

Bojownik wspaniały, zwany też syjamskim, wymaga odpowiedniego karmienia. Stąd powinniśmy mu zapewnić różnorodną karmę, od suchej po żywą.

Rybki do średniego akwarium

W takim zbiorniku najlepiej sprawdzą się średniej wielkości osobniki oraz te bardzo ruchliwe. Jego koloryt można zawsze wzbogacić o rybki ławicowe.

Mieczyk Hellera

To kolejna bardzo popularna rybka wśród początkujących akwarystów. Wszystko przez to, że obok gupików jest to jedna z prostszych rybek zarówno w hodowli, jak i w rozmnażaniu. Musimy jednak pamiętać, że pomimo iż nie jest to największa rybka, to potrzebuje ona sporo miejsca, najlepiej mocno obsadzona roślinami. Rybki te jedzą praktycznie wszystko, od suchego pokarmu, poprzez glony, na żywym kończąc. Stąd hodowla mieczyka Hellera w swoim akwarium to wielka przyjemność dla początkującego akwarysty.

Gurami dwuplamisty

To łagodna rybka, której nie przeszkadzają inne osobniki. Ważne, by w zbiorniku było sporo roślin i był on przykryty pokrywą, tak by nie było zbyt wielkiej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza a wody w akwarium. Karmienie tych rybek również nie jest skomplikowane. Jedzą one bowiem równie karmę suchą, rośliny oraz mrożoną.

Molinezja drobnousta

Nazywana też Black Molly, to świetna propozycja rybki do akwarium ogólnego. Doskonale czuje się towarzystwie innych osobników oraz doda niesamowitego kontrastu w kolorycie naszego akwarium. Molinezja powinna być karmiona suchym pokarmem oraz roślinnym. Doskonale czyści ona również glony w akwarium.

Rybki do dużego akwarium

Dla początkujących nie zaleca się większych rybek. Wszystkie wspomniane wcześniej osobniki doskonale sprawdzą się również w dużym akwarium, od ławicowych po średnie rybki. Dzięki takiej przestrzeni możemy stworzyć fantastyczne akwarium ogólne, gdzie w symbiozie będą żyły zarówno rybki terytorialne, jak i te, które potrzebują sporo miejsca. Zbiornik taki możemy uzupełnić także o inne osobniki, takie jak:

Zbrojnik pospolity

Zwany potocznie przez akwarystów glonojadem, jest charakterystyczną rybką, która porusza się po dnie akwarium lub po jego szybie. Żywi się, jak sama nazwa wskazuje, głównie glonami oraz pokarmem roślinnym. Zbrojnik może osiągnąć rozmiar nawet 15 cm.

Kardynałek chiński

To niewielka rybka ławicowa. Żywi się ona planktonem oraz suchym pokarmem. Jej pokarm możemy wzbogacić zarówno o ten żywy, jak i mrożony. Uwielbia akwaria dobrze obsadzone roślinami.

Brzanka sumatrzańska

To średniej wielkości rybka, która ze względu na swoją ruchliwość potrzebuje dużo miejsca. W żywieniu nie jest wybredna. Można ją karmić równie pokarmem żywym, mrożonym oraz suchym.

Autor: Beniamin Feliksiak