Welon to charakterystyczna odmiana karasia ozdobnego z wydłużonymi płetwami, inaczej znana jako złota rybka. Welon należy do gatunków, które stosunkowo łatwo hodować, szybko przystosowują się do nowych warunków i w akwarium dorastają do 15 cm. Welonki należą do bardzo ruchliwych ryb, które są towarzyskie i ciekawe świata.
Welonki to popularne ryby do akwarium domowego, wyróżniają się długimi, efektywnymi płetwami i jasnym, kolorowym ubarwieniem ciała, które sprawia, że wspaniale zdobi domowe akwarium. Welonki świetnie sprawdzą się jako rybki dla początkującego akwarysty. Podpowiadamy, jak dbać o welonki.
Wiele osób zastanawia się, z jakimi rybami welonki mogą przebywać w jednym akwarium. Welonki to bardzo towarzyski gatunek rybki, warto zadbać o to, aby nie były same w akwarium, najlepiej zakupić drugą welonkę lub inną zimnolubną rybkę jak np. kardynałek chiński.
Welonki czasem trzyma się też z mało wymagającymi rybami tropikalnymi, np. danio, mieczykami, glonojadami i zbrojnikami. Welonki należy z kolei trzymać z dala od agresywnych gatunków z powodu podgryzania ich długich, charakterystycznych płetw. Należy unikać takich ryb w akwarium jak np. bojowniki, molinezje, neony czy gupiki. Jako towarzystwo dla welonek najlepiej kupować rybki o tej samej wielkości.
Akwarium dla welonek musi być odpowiednio duże. Najlepsze będzie takie o pojemności 80 litrów. Jeśli mamy więcej niż jedną rybkę, to akwarium powinno być odpowiednio większe. Należy unikać hodowania welonek w kuli, a także w zbiornikach poza domem.
Jaka temperatura wody w akwarium będzie odpowiednia? Choć welonki to gatunek odporny na niskie temperatury, to trzymając je w domu, warto zadbać o to, aby temperatura wynosiła od 18 do 24 stopni Celsjusza. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomoże np. regulator temperatury czy grzałka do akwarium.
Akwarium dla welonek powinno być wyposażone w filtr, który regularnie będzie czyścił wodę, gdyż welonki należą do ryb, które mocno brudzą, woda musi więc być regularnie oczyszczana. Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wody w akwarium będzie cotygodniowa podmiana około 25% wody w zbiorniku. Należy raczej unikać całkowitej wymiany wody w zbiorniku.
Jakie podłoże do akwarium się sprawdzi? Jeśli chodzi o wyposażenie akwarium to najlepsze będzie żwirowe podłoże, gdyż welonki chętnie kopią w podłożu. Welonkom należy zapewnić podłoże na tyle drobne, aby przypadkowo połknięty np. kamyk nie doprowadził do zadławienia się ryby lub nie utknął w jej przewodzie pokarmowym.
Rośliny w akwarium powinny być wytrzymałe, najlepiej sprawdzą się pływające, szerokolistne gatunki lub rośliny przyczepiane do elementów dekoracji. Dobrze sprawdzi się tutaj np. roślina pływająca salvinia minima, pływające liście nenufarów lub rośliny ozdobne z podstawką z tworzywa, które będą stabilnie przylegać do dna akwarium. Akwarium można też pokryć wierzbowymi korzeniami. Welonki mogą niszczyć drobne rośliny, jak np. mech i podkopywać korzenie. Wielu akwarystów dobiera wyposażenie akwarium, tak aby kontrastowało do koloru welonka. W przypadku ciemnej łuski ryby, warto zakupić jasne kamienie czy piasek, który jeszcze bardziej uwydatni piękno i niezwykłość ryby. Akwarium można dodatkowo podświetlić np. kolorową listwą LED.
Resztki pożywienia i odchody rybek gromadzą się na dnie akwarium, przez co woda z czasem staje się mętna. Do oczyszczania akwarium przyda się odmulacz do akwarium, który pobierze zanieczyszczenia i pomoże utrzymać wodę w czystości. Jakość wody w akwarium pomoże też poprawić syntetyczna żywica. Warto też zakupić np. napowietrzacz do akwarium. Warto też pamiętać o tym, żeby do akwarium nie wlewać wody prosto z kranu, najlepsza będzie woda odstana 2 lub 3 dni.
Welonki nie należą do wymagających gatunków, jeśli chodzi o karmienie. Welonki to ryby wszystkożerne, które przyjmują wszystkie dostępne pokarmy, mrożone, żywe, roślinne czy suche. Jako pokarm dla welonek dobrze sprawdzi się więc każda dostępna karma. Bardzo ważne jest jednak, aby dbać o zróżnicowaną dietę welonek, aby nie zabrakło im wszelkich potrzebnych mikroelementów i witamin.
Warto wybrać pokarm granulowany, np. Hikari, lub specjalny pokarm dla welonek – Tropical Goldfish Color Pellet. Dobrze sprawdzi się tutaj np. pokarm dla ryb w płatkach. Jest to pokarm łatwostrawny, wspierający wzrost, odporność na choroby oraz żywotność rybek. Pływające płatki długo zachowują swój kształt, dzięki czemu są zjadane w całości i nie zanieczyszczają wody.
Warto pamiętać o tym, że lepiej jest karmić rybki częściej, ale podając im jednorazowo mniejszą ilość pokarmu. Dzięki temu rybki nie zjedzą zbyt dużej ilości pokarmu naraz, a żadne resztki nie zostaną w wodzie i tym samym nie będą brudzić akwarium. Zalegające resztki są bowiem pożywką dla bakterii chorobotwórczych i po jakimś czasie powodują zmętnienie wody. Aby mieć pewność, że rybki dostają odpowiednie ilości jedzenia, warto zakupić np. karmnik automatyczny.
Jeśli rybka ma odpowiednie warunki, to jest w stanie przeżyć nawet kilka lat bez większych problemów ze zdrowiem. Choroby, które dotykają welonki, mają zazwyczaj bezpośredni związek z nieodpowiednim żywieniem lub nadmiernie zanieczyszczoną wodą, nieodpowiednią temperaturą czy poziomem pH. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o akwarium.
Do najpopularniejszych chorób welonów zaliczyć można ospę rybią. Jeśli welonka będzie otrzymywać zbyt dużo pokarmu, może nabawić się tzw. zapalenia pęcherza pławnego. Ważne jest również, gdzie kupujemy welonki, hodowla powinna być sprawdzona, warto upewnić się w momencie zakupu, że ryba jest zdrowa i w dobrej kondycji. Jest to szczególnie ważne, jeśli posiadamy już w domu welonkę. Gdy do tego samego akwarium wprowadzimy chorą rybkę, to pozostałe mogą się od niej zarazić i zdechnąć.
Rozmnażanie się welonów nie jest aż tak łatwą sprawą, wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków. Samica i samiec powinni być odseparowani od reszty osobników. Na jedną samicę powinny przypadać dwa samce. Rozmnażanie welonów najlepiej zaplanować na wiosnę. Welony swoje jajeczka składają najczęściej na dnie akwarium, obok roślin, a ikra jest stosunkowo niewielka, dlatego też często inne ryby mogą zjadać jajeczka. Dlatego też warto przez jakiś czas trzymać ikry w oddzielnym zbiorniku oraz poczekać aż welony podrosną, by były w stanie same sobie poradzić w dużym zbiorniku wodnym.
Sam wylęg trwa do kilku dni, a młode osobniki powinny być karmione planktonem lub larwami solowca. Cały proces rozmnażania się welonów jest skomplikowany i zdecydowanie prostszą opcją jest zakup rybek w sklepie zoologicznym. Warto kupić od razu młode osobniki.