Data publikacji:

Jak pozbyć się ślimaków z akwarium?

Plaga ślimaków w akwarium? Jak się ich pozbyć na dobre? Co na ślimaki w akwarium jest najbardziej skuteczne? Poznaj efektywne metody walki z ślimakami w zbiornikach. Dowiedz się, jakie ślimaki są bezpieczne, a jakich lepiej unikać w swoim akwarium. Podpowiadamy, jak pozbyć się ślimaków z akwarium.

jak pozbyć się ślimaków

Ślimaki w akwarium – dobrze czy źle?

Ślimaki raczej nie są szkodnikami, które odpowiadają za niepowodzenia w zbiorniku. Wręcz przeciwnie – pomagają utrzymać prawidłowe środowisko w akwarium. Ich obecność nie jest w żadnym stopniu obciążająca dla roślin czy ryb.

Ozdobne ślimaki w akwarium mogą nie tylko stanowić element aranżacji akwarium. Są też ważnym indykatorem wody i wskazują na jej czystość. Mają dość niskie wymagania życiowe, dlatego chętnie odżywiają się martwą materią organiczną i resztkami pożywienia.

Dobre ślimaki do akwarium

Jakie ślimaki są bezpieczne dla ryb i roślin w akwarium:

  • świderki;
  • egzotyczne ślimaki glonożerne;
  • ślimaki z Sulawesi;
  • ślimaki ampularia.

Niestety, istnieją gatunki inwazyjne, które mogą zaszkodzić roślinom i rybom. Należą do nich: błotniarki, rozdętki, żyworódki czy zatoczki. Jak pozbyć się takich ślimaków z akwarium? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skąd się biorą ślimaki w akwarium?

Skorupiaki dostają się najczęściej do zbiorników wraz ze świeżo zakupionymi roślinkami, rybami, podłożem czy korzeniami, pod postacią jaj lub niewielkich, niemal niezauważalnych gołym okiem osobników. Z tego właśnie powodu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pamiętaj, by każdy nowo wprowadzany element do akwarium odpowiednio przygotować. Rośliny warto przepłukać w roztworze nadmanganianu potasu, a kamienie czy żwir należy przepłukać pod bieżącą wodą.

Ślimaki w akwarium – jak się pozbyć?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się ślimaków z akwarium? Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów.

Sałata w akwarium

Co zastosować na ślimaki w akwarium? Umieść przegotowany i ostudzony liść sałaty na ścianie zbiornika i poczekaj, aż łakome skorupiaki zaczną się gromadzić na jego powierzchni. Włóż go rano, przed wyjściem do pracy lub wieczorem, przed pójściem spać. Skontroluj ilość ślimaków po kilku godzinach i wyciągnij liść wraz z nieproszonymi gośćmi.

Środek na ślimaki w akwarium

Preparaty na ślimaki w akwarium są bezpieczne i wysoce skuteczne. Warto używać ich nie tylko wtedy, gdy ślimaki pojawią się w zbiorniku, ale też profilaktycznie.

Ryby sposobem na ślimaki w akwarium

Słyszałeś o bocji wspaniałej czy brzankach? Te ryby zajadają się skorupiakami! Pamiętaj, by wcześniej zapoznać się z warunkami hodowli poszczególnych ryb, które chętnie zjadają ślimaki.

Pułapka na ślimaki w akwarium – czy działa?

Tak! To rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru ślimaków ze zbiornika. Wystarczy włożyć do akwarium pułapkę ze smakołykiem w środku. Wabione zapachem skorupiaki będą kierować się w kierunku pułapki. Gdy uznasz, że wystarczająca ilość ślimaków zgromadziła się w pułapce, wystarczy ją wyciągnąć na zewnątrz i pozbyć się niechcianych gości na dobre.

Taka pułapka jest wielokrotnego użytku. Pamiętaj, by pokarm w pułapce był świeży i bardzo atrakcyjny dla skorupiaków. Korzystaj z pułapki codziennie, aż do momentu pozbycia się większości nieproszonych gości.

Ogranicz ilość podawanego rybom pokarmu

Sposobem na ślimaki w akwarium jest też wrzucanie mniejszą ilości pokarmu niż zazwyczaj. Dzięki temu rybki nie pozostawią resztek na dnie. Skorupiaki będą miały ograniczone zasoby żywienia, przez co nie będą w stanie się już tak efektywnie rozmnażać. Warto tę metodę stosować równolegle z pułapką na ślimaki.