Sinice w akwarium nie tylko psują estetykę twojego zbiornika – mogą mieć również szkodliwy wpływ na znajdujące się w nim rośliny oraz narybek. Jak wyglądają sinice i co zrobić, aby się ich pozbyć? Zapraszamy do krótkiego poradnika.
Sinice w akwarium bardzo wiele osób myli z glonami – tymczasem to zupełnie inne organizmy. Sinice to rodzaj bakterii. Jak wyglądają sinice? Mają niebiesko-zielony lub granatowo-czarny kolor i dość miękką, zwartą konsystencję. Najczęściej pokrywają dno akwarium oraz znajdujące się w nim ozdoby i rośliny.
Sinice odróżnia od glonów to, że bardzo łatwo schodzą z zainfekowanej przestrzeni – wystarczy jedynie przetrzeć pokrytą nimi powierzchnię, aby cała kolonia się oderwała. Po roztarciu między palcami sinice zostawiają w wodzie niebieską smugę. Charakterystyczny jest również ich zapach – nieprzyjemny, gnilny.
Sinice pobierają tlen z wody, co może przyczyniać się do obumierania roślin i innych organizmów żyjących. Roztarcie sinic powoduje, że do wody wydzielają się trujące substancje – mogą być one nawet zabójcze dla twoich ryb akwariowych. Ponadto roślina porośnięta sinicą szybko się pod nią „dusi”.
Przyczyn pojawienia się sinic w akwarium może być wiele. Jedną z najczęstszych jest zbytnie napowietrzenie zbiornika lub odwrotnie – za rzadkie korzystanie z filtra i pompki. Drugą przyczyną może być niedobór azotu. Najczęściej wynika to niedostatecznego nawożenia roślin w akwariowych. Niedobory azotu mogą również wpływać na rozwijanie się glonów.
W niektórych akwariach sinice pojawiają się wtedy, gdy właściciel zbyt często podmienia wodę i wprowadza zbyt dużą ilość świeżej. Wodę w akwarium należy wymieniać co 2-3 tygodnie – pamiętaj, że przy wymianie jedynie 20-30% starej wody zastępujesz nową.
Co prawda, lepiej zapobiegać powstawaniu sinic, niż próbować się ich pozbyć, ale jeśli bakterie już pojawiły się w twoim zbiorniku, to istnieje kilka metod na ich usunięcie. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.
Zbyt mocno oświetlone akwarium to idealne miejsce rozwoju dla sinic. Więc jeśli bakterie pojawiły się w twoim akwarium, to ogranicz jego oświetlenie. Najlepiej utrzymywać zacienienie przez kilka dni. Taki niedobór dwutlenku węgla nie zaszkodzi roślinom, a wspomoże walkę z bakteriami.
To, oprócz wyłączenia światła, pierwszy krok, jaki należy podjąć, aby całkowicie pozbyć się sinic. Sinice można usunąć ręcznie, ponieważ łatwo odrywają się od powierzchni. Staraj się nie rozcierać ich w wodzie – wówczas sinica wydziela toksyczne związki, a także rozprzestrzenia się.
Po mechanicznym usunięciu zawsze podmieniaj wodę w akwarium – około 50% całego zbiornika. W ten sposób usuniesz resztki bakterii znajdujące się w wodzie. Mechaniczne usuwanie sinic zapewne będziecie musieli powtórzyć przynajmniej kilka razy. W dodatku ten sposób nie może być jedynym elementem walki z bakteriami. Należy zastosować kilka metod jednocześnie.
Sterylizator to idealna pomoc w walce z sinicą. Takie urządzenie usunie pływające bakterie sinicy, a jednocześnie nie naruszy flory bakteryjnej zbiornika. Taka lampa UV jest bezinwazyjna. Warto pamiętać, aby przy jej stosowaniu codziennie wymieniać połowę wody w zbiorniku – sterylizator zabija bakterie, które później się rozkładają, a w efekcie mogą wydzielać toksyczne substancje czy związki.
To ostateczna deska ratunku. Jeśli żadna z powyższych metod nie przyniosła efektu, to swoje ryby i rośliny przenieś do innego zbiornika, a w tym zainfekowanym zastosuj zakupione środki – przestrzegaj zaleceń producenta. W tym przypadku oddzielnie ryb jest konieczne – takie preparaty mogą szkodliwie wpłynąć na ich zdrowie, a nawet życie.