Data modyfikacji:

Wymiana wody w akwarium. Co ile i jak wymieniać?

Wymiana wody w akwarium jest konieczna, aby utrzymać zbiornik w czystości. Dzięki niej usuwane są odchody, minimalizowane jest także ryzyko inwazji glonów. Generalne porządki są konieczne nie tylko wtedy, gdy ryby zaczynają chorować. Warto je przeprowadzać regularnie, aby zapobiec rozwojowi różnych schorzeń. Jak często wymieniać wodę w akwarium? Na czym polega przygotowanie wody do akwarium? Podpowiadamy.
akwarium

Wymiana wody w akwarium – dlaczego jest taka ważna?

Nawet najpiękniejsze aranżacja akwarium na nic się nie przydadzą, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o zbiornik. Regularna wymiana wody w akwarium jest niezbędna, aby zapewnić rybom i roślinom odpowiednie warunki do życia. Podmiana wody w akwarium pozwala utrzymać zbiornik w czystości, zapobiega także zaburzeniom równowagi biologicznej (np. rozrostowi glonów). Dbałość o parametry chemiczne wody przekłada się na zdrowie hodowanych okazów.

Jak często wymieniać wodę w akwarium?

To, jak często zmieniać wodę w akwarium, zależy od wielkości zbiornika. Im akwarium jest mniejsze, tym częściej i w większym procencie należy podmieniać w nim wodę, ponieważ gromadzi się w niej wiele odchodów oraz mułu, w którym rozwijają się bakterie zanieczyszczające wodę i zabierające rybom tlen. W większych zbiornikach czyszczenie powinno być przeprowadzane co około 5 tygodni, podmiana wody w akwarium powinna dotyczyć od 20 do 50% objętości akwarium.

To, jak często wymieniać wodę w akwarium, zależy także od rodzaju hodowanych ryb. Istnieją bowiem takie gatunki, które bardziej zanieczyszczają wodę. Najwięcej odchodów produkują ryby, które są roślinożerne lub gatunki wszystkożerne, u których udział pokarmów roślinnych w diecie jest dość wysoki. Ryby, które wymagają częstszego czyszczenia, to np. welon, mieczyk Hellera czy też, paradoksalnie, zbrojnik niebieski. Pokarm dla glonojada jest bardzo szybko metabolizowany przez rybę, co skutkuje dużą ilością odchodów.

Wymiana wody w akwarium musi być przeprowadzana częściej także wtedy, gdy nie dbamy należycie o sprzęt do filtracji lub zakupiony filtr jest mało wydajny (np. z powodu złego dopasowania do objętości zbiornika). Warto zwrócić na to uwagę i albo częściej czyścić sprzęt akwarystyczny, albo zainwestować w urządzenia lepszej jakości, które dobrze oczyszczają wodę. Pamiętajmy także o czyszczeniu elementów dekoracji, których zabrudzenia mogą powodować mętną wodę w akwarium.

Podmiana wody w akwarium – na czym polega?

Jak podmieniać wodę w akwarium? Pierwszy krok to wyłączenie filtra, wyjęcie go z wody, zdemontowanie i dokładne wyczyszczenie. Następnie trzeba użyć specjalnych czyścików i przetrzeć nimi ściany akwarium. Wskazane jest także, aby odlać część wody z akwarium za pomocą specjalnej pompki lub odmulacza, uważając, by nie wciągnąć do środka hodowanych okazów. Urządzenie wyzbiera nieczystości z dna. Na rynku dostępne są różnorodne modele, zarówno ręczne, jak i automatyczne.

Podmiana wody w akwarium powinna przebiegać powoli, najlepiej skierować strumień nowej wody na rękę lub szybę i powoli przelewać ciecz do zbiornika. Po podmianie może być konieczne zastosowanie preparatów do uzdatniania wody – tego typu środki chronią ryby i rośliny przed szkodliwymi substancjami występującymi w wodzie wodociągowej.

Jak przygotować wodę do akwarium?

Wymiana wody w akwarium wymaga uprzedniego przygotowania wody. Na czym polega przygotowanie wody do akwarium? Należy odlać pożądaną ilość wody z kranu i pozostawić ją na przynajmniej dobę, tak aby była odstana. Gdy już woda będzie gotowa, można wyłączyć sprzęty pracujące w akwarium i przystąpić do oczyszczenia zbiornika oraz jej podmiany.

Autorka: Alicja Hudzik