Data modyfikacji:

Dokarmianie pod stołem – dlaczego nie należy ulegać prośbom pupila

Wielu opiekunów zna tę sytuację: domownicy jedzą obiad, a przy stole siedzi pies. Błagalnie wpatruje się we wszystkich, krążąc wokół krzeseł. To typowe zachowanie żebrzącego psa. Jak wyeliminować ten nawyk i dlaczego nie powinno się dokarmiać zwierząt pod stołem? Podpowiadamy w tekście.
dokarmianie psa
Wiele psów to straszne łasuchy. Zjedzą każdą ilość jedzenia, którą dostaną od człowieka – nawet jeśli nie są głodne. Ze względu na brak „silnej woli” u czworonogów, to ludzie muszą kierować się rozsądkiem i nie dokarmiać przesadnie swoich zwierząt.
Nie jest to łatwe, ponieważ psy dobrze wiedzą, jak na nas wpływać. Ich błagalny wzrok i piszczenie potrafią złamać nasze najtrwalsze postanowienie. Jednak notoryczne uleganie żebrzącemu czworonogowi wiąże się z wieloma problemami. Dokarmianie psa pod stołem może mieć negatywne skutki.

Z czym się wiąże dokarmianie pod stołem?

Rzucanie psu drobnych kęsków ze stołu może się wydawać niewinną czynnością. Jednak podawanie czworonogom nawet niewielkich ilości domowego jedzenia czy resztek z talerza, niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Pierwszą z nich są problemy trawienne/zatrucie. Nie wszystkie produkty, które jemy, służą naszym czworonogom. Drugą konsekwencją jest zakłócenie pór posiłków u psa. Zwierzę powinno być karmione regularnie, aby nie zaburzać jego przemiany materii i czasu wypróżnień.
Trzecią, poważną konsekwencją podjadania u psa jest otyłość. Ludzka dieta zawiera dużo więcej węglowodanów, więc ciągłe podrzucanie zwierzęciu smakowitych kąsków może negatywnie wpłynąć na jego wagę. Warto również dodać, że czworonóg szybko orientuje się, iż ulegamy jego zachciankom. Zaczyna myśleć, że to on jest panem domu. Może to skutkować poważnymi problemami behawioralnymi.

Dokarmianie psa przy stole to nie jest najlepszy pomysł. Za to pomaganie zwierzakom ze schroniska jak najbardziej. Wejdź na #rekordowamiska2017 i przyłącz się do pobicia rekordu Guinnessa w ilości zebranej karmy!

Lepiej po prostu nie zaczynać

Żaden pies nie rodzi się z nawykiem żebrania przy stole. Ten i inne niechciane nawyki zwierząt są konsekwencją naszych niedopatrzeń lub błędów w szkoleniu. Dlatego naukę odpowiedniego zachowania należy rozpocząć już u szczeniaka. Małe psy często na początku nie chcą jeść karmy, co jest zupełnie normalne. Muszą poznać nowe smaki i nową konsystencję pokarmu. Należy wtedy uzbroić się w cierpliwość i nie być nadopiekuńczym.
Nie wchodzi w grę stanie nad psem i ciągłe zmienianie karmy lub karmienie zwierzęcia z ręki. Przez takie postępowanie zwierzę skojarzy czynność jedzenia z naszą obecnością i będzie chciało nam towarzyszyć przy każdym posiłku, jaki spożywamy. Oczywiste jest też, że szczeniaków nie powinno się dokarmiać przy stole.

Jak oduczyć psa żebrania?

Jeśli Twój pies żebrze przy stole, możesz oduczyć go tego zachowania. Najważniejsze są cierpliwość oraz konsekwencja. Postępuj według następujących kroków:

1. Nie zwracaj uwagi na psa

Jeżeli Twój czworonóg podchodzi do stołu i próbuje zwrócić na siebie uwagę, ignoruj go. Musisz mu pokazać, że jego starania nie przynoszą skutku. Nawet małe odstępstwo od tej reguły sprawi, że zwierzę z powrotem zacznie domagać się smakołyków.

2. Nie dziel się jedzeniem podczas żadnego posiłku

Izolowanie zwierzęcia od przysmaków dotyczy wszystkich okazji, nie tylko wystawnych obiadów czy imprez rodzinnych. Czworonóg nie może kojarzyć Twojego posiłku z możliwością otrzymania kęska dla siebie. Dlatego nawet szybkie śniadanie czy kanapka jedzona przy komputerze nie mogą skutkować dokarmianiem psa. Pamiętaj również, aby poprosić o przestrzeganie tej zasady wszystkich domowników oraz gości.

3. Naucz prosić o przysmaki

Nauczenie psa sztuczki „proś” sprawi, że nie będzie czuł potrzeby wymuszania smakołyków podczas Twoich posiłków.

- Aby wzmocnić pożądane zachowania u psa, w tym przypadku nauczyć go prosić o przysmak i oducyzć „żebrania”, należy podczas treningu stosować nagrody. Nagrodę może stanowić np. przysmak Royal Canin Educ. Jego niska kaloryczność sprawia, że nadaje się do szkolenia nawet psów z nadwagą – radzi Justyna Przełączkowska, specjalista ds. komunikacji naukowej z firmy Royal Canin.

Dieta każdego psa powinna być zbilansowana, bogata w witaminy i składniki mineralne. Wprowadzanie do niej ludzkiego jedzenia nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. Źle wpływa na procesy trawienne czworonoga i uczy go niepożądanych zachowań. Dlatego jeśli następnym razem Twoje zwierzę będzie żebrać przy stole – zignoruj je.
Zdjęcie: Envato Element
Autor: Redakcja Zwierzolubny.pl