Data publikacji:

Jaki lek na pobudzenie apetytu u kota?

Jaka pasta na apetyt dla kota, a jakie tabletki? Kiedy udać się do weterynarza na wizytę, jeśli kot nie je? Poznaj przyczyny braku apetytu u kota. Dowiedz się, czym grozi zaburzony apetyt u czworonogów i jak stymulować apetyt domowymi sposobami. 
Close-up of a medicine given to a cat during a home doctor visit, copy space on the right

Brak apetytu u kota – znajdź przyczynę!

Ustalenie przyczyny braku lub osłabionego apetytu u kota jest bardzo ważne, by zastosować najlepsze leczenie. Pamiętaj, że zaburzony apetyt może być tylko objawem poważniejszego schorzenia, dlatego warto spróbować wykluczyć najważniejsze przyczyny.
Brak apetytu może być jak najbardziej normalnym zjawiskiem u kotów, które wymiotują, mają biegunkę, gorączkują lub cierpią na zaburzenia hormonalne czy metaboliczne. Koty mogą też nie mieć apetytu, jeśli odczuwają bolesność. Może to być nie tylko ból podczas jedzenia, ale też bolesność w każdej innej części ciała.
Obserwuj swojego pupila i zgłoś się do lekarza weterynarii, jeśli apetyt nie wrócił po 24 godzinach lub wcześniej lub jeśli mruczek ma inne niepokojące objawy.

Pobudzenie apetytu u kota – jak się za to zabrać?

Jeśli kot nie chce jeść, najlepiej jest najpierw sprawdzić, czy nie ma żadnych objawów choroby, takich jak wymioty, biegunka, apatia czy zmiana zachowania. 
Widzisz, że oprócz zmniejszonego apetytu dolega mu coś jeszcze? Warto skontaktować się wówczas z weterynarzem. Jeśli kot wydaje się być mimo wszystko zdrowy, możesz spróbować kilku rzeczy:
  • Spróbuj zmienić rodzaj karmy. Może to być kwestia niechęci do obecnie podawanego jedzenia. Możesz również spróbować dać mu suchą karmę zamiast mokrej lub na odwrót. Wybierz taką karmę, która w żaden sposób nie podrażnia przewodu pokarmowego. Dobrze, jeśli będzie to karma weterynaryjna. Spróbuj też z ulubionymi przysmakami lub innymi smakołykami, za którymi twój pupil przepada.
  • Upewnij się, że miejsce, w którym kot je, jest czyste i spokojne. Koty mogą nie chcieć jeść, jeśli czują się niekomfortowo w otoczeniu. Upewnij się, że kuweta nie znajduje się w pobliżu miski z jedzeniem. Warto też rozdzielić miskę z wodą i pokarmem, ponieważ koty zazwyczaj nie piją wody w miejscu jedzenia. Koty instynktownie nie chcą też jeść w pobliżu kuwety i na odwrót. Koniecznie myj wszystkie miski od razu po zjedzeniu pokarmu przez mruczka. Resztki pokarmowe są doskonałym miejscem rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów.
  • Spróbuj zmienić porę podawania posiłków. Niektóre koty preferują jeść rano lub wieczorem, więc warto zrobić eksperyment z różnymi godzinami. Postaraj się też rozdzielić karmę na kilka dodatkowych porcji.
  • Skonsultuj się z weterynarzem. Jeśli kot nie chce jeść przez dłuższy czas, może to być objaw jakiejś choroby. Weterynarz może zalecić odpowiednie badania lub leczenie.
  • Pamiętaj, że regularne spożywanie jedzenia jest istotne dla zdrowia kotów, dlatego ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich niechęci do jedzenia i jak najszybciej ją rozwiązać.

    Kot nie chce jeść – czym to może grozić?

    Nieodżywienie lub niewłaściwe odżywienie kota może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych, do których zaliczają się:
  • osłabienie i utrata masy ciała  brak regularnych posiłków może prowadzić do utraty masy ciała, co może skutkować osłabieniem i brakiem energii u kota;
  • niedobory składników odżywczych brak odpowiedniego odżywienia może prowadzić do niedoborów niezbędnych składników odżywczych, co może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak osłabienie układu immunologicznego, problemy z układem krwionośnym, problemy z układem pokarmowym itp.;
  • problemy z układem pokarmowym – przy braku regularnych posiłków kot może doświadczyć problemów z układem pokarmowym, takich jak zaparcia, biegunki, nudności, wymioty itp.;
  • schorzenia wątroby – stłuszczenie wątroby u kota, zwane też hepatozą lipidową, jest stanem, w którym komórki wątrobowe gromadzą nadmiar tłuszczu. Jest to częsta choroba u kotów i może być spowodowana przez nadmiar tłuszczów w diecie, niedobory niektórych składników odżywczych, otyłość, cukrzycę, nadużywanie leków, toksyny oraz inne schorzenia, które prowadzą do zmniejszenia funkcji wątroby. Objawy stłuszczenia wątroby u kota mogą obejmować apatię, utratę apetytu, wymioty, biegunkę, żółtaczkę, powiększenie wątroby oraz zaburzenia metaboliczne;
  • problemy z kośćmi – niewłaściwe odżywienie może prowadzić do problemów z kośćmi, zwłaszcza u kotów młodych, które potrzebują odpowiedniej ilości wapnia i innych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju kości;
  • słaba kondycja futra – brak odpowiedniego odżywienia może prowadzić do problemów z kondycją futra u kota, co może skutkować jego zmatowieniem, wypadaniem czy też problemami ze skórą;
  • problemy z zachowaniem – koty niejedzące regularnie mogą być bardziej zdenerwowane, drażliwe lub agresywne, co może prowadzić do problemów z zachowaniem.
  • Witaminy dla kota na apetyt

  • Vetfood Immunactiv Balance blister
  • Eurowet Probiotyk dla kotów
  • Dolfos Multivital Cat
  • Beaphar Kitty'S Taurine Biotine
  • Dr Seidel Provita Prebiotyk
  • Gimpet Malt Soft Tgos Extra
  • Zdjęcie: Envato Elements