Data publikacji:

Świerzb u psa. Jak rozpoznać i jak leczyć?

Świąd jest najbardziej charakterystycznym objawem świerzbu u psa. Opiekunowie często zgłaszają się do lekarza weterynarii ze swoim pupilem, kiedy zmiany są zaawansowane, a pies nieustannie się drapie. Chcesz wiedzieć, jak pies zaraża się świerzbowcem, czym się różni świerzb drążący od usznego oraz czym się leczy świerzb u psa? Przeczytaj.
Owner walking jack russell terrier dog outside. Dog scratches fleas on the street

Dlaczego pies się drapie?

Pies drapie się, bo czuje swąd. Istnieje wiele jednostek chorobowych, które przebiegają z objawami swędzenia. Wiele z nich jest związanych z obecnością pasożytów, ale występują także takie, które mają zupełnie inną etiologię. Najbardziej popularne choroby psów, w przebiegu których występuje swąd, to:
 • alergie pokarmowe,
 • alergie wziewne,
 • alergie kontaktowe,
 • wszawica,
 • inwazja wszołów,
 • inwazja pcheł,
 • demodekoza,
 • zapalenie skóry na tle Malassezia (drożdżyca),
 • grzybica skóry.
 • Warto dodać, że swąd to jedynie objaw schorzenia, a nie problem sam w sobie. Kluczem do rozwiązania problemu jest znalezienie przyczyny swędzenia. Jeśli twój pies drapie się, nie czekaj – udaj się do lekarza weterynarii ze swoim pupilem na wizytę.

  Świerzb u psa – co to jest? Skąd się bierze?

  Świerzb to pasożyt, który należy do roztoczy. Atakuje nie tylko psy, ale także koty, króliki, świnki morskie, zwierzęta hodowlane (świnie, konie, kozy i krowy) oraz ludzi. Inwazja następuje na skutek bezpośredniego kontaktu osobnika chorego z psem. Choroba jest bardzo zaraźliwa. Istnieje także możliwość przeniesienie pasożyta pośrednio na psa np. za pomocą szczotki do włosów, grzebienia czy innego przedmiotu, na którym znajdują się świerzbowce. Źródłem zarażenia są też lisy.
  Wyróżnia się dwa rodzaje świerzbu u psa:
 • świerzb drążący,
 • świerzb uszny.
 • Świerzb u psa – objawy

  Świerzb drążący u psa – objawy

  Charakterystycznym objawem jest silny świąd. Pies uporczywie się drapie, ociera się o różne przedmioty, może też się lizać i wygryzać w miejscach, w których żeruje świerzbowiec. Objawy mogą utrzymywać się przez cały rok. 
  Zmiany lokalizują się przeważnie w okolicy małżowin usznych, na łokciach, w okolicy stępu i na brzuchu, ale mogą też wystąpić na skórze głowy lub klatki piersiowej. Pierwsze objawy świerzbu u psa to rumień na skórze, który z czasem przekształca się w grudki i w końcu w strupy. Towarzyszy temu wypadanie włosów i przerzedzenia sierści. Skóra w miejscu inwazji może być przebarwiona i nieco grubsza.

  Świerzb uszny – objawy

  Pasożyt żeruje w zewnętrznych przewodach słuchowych psów. Najbardziej charakterystycznymi objawami są świąd i obecność brązowoczarnej, tłustej wydzieliny w uszach. Pies może ocierać się o różne przedmioty, potrząsać głową i nieustannie się drapać.

  Świerzb u psa – jak rozpoznać?

  Rozpoznanie świerzbu u psa zazwyczaj nie sprawia dużego problemu w przypadku świerzbu usznego, ale może być problematyczne w przypadku świerzbu drążącego. Świerzbu nie widać gołym okiem, dlatego ostateczną diagnozę musi postawić lekarz weterynarii. Objawy świerzbu u psa są dość charakterystyczne, ale mimo wszystko konieczne jest pobranie wymazu, utrwalenie go na szkiełku i obejrzenie preparatu pod mikroskopem lub pobranie zeskrobin czy biopsja skóry.

  Świerzb drążący u psa – rozpoznanie

  Lekarz stawia diagnozę na podstawie stwierdzenia obecności pasożyta w zeskrobinie skórnej, ale niestety nie zawsze udaje się go wyizolować w ten sposób. Dlatego konieczne może się okazać wykonanie biopsji skóry. Dodatkowymi badaniami, które mogą potwierdzić, że pies miał kontakt ze świerzbowcem, są badania poziomu przeciwciał przeciwko pasożytowi oraz badanie kału.
  90% psów, które mają świerzb drążący, ma pozytywny odruch uszno-kończynowy. Oznacza to, że pupil będzie ruszał tylną kończyną, gdy będziesz drażnił jego krawędź ucha.

  Świerzb uszny u psa – rozpoznanie

  Rozpoznanie można postawić na podstawie obecności w uchu gęstej, brązowoczarnej wydzieliny, która przypomina zmieloną kawę polaną olejem. Pasożyty można dostrzec gołym okiem lub za pomocą otoskopu. Najlepszą metodą jest pobranie wymazu z ucha (woskowiny) i obejrzenie materiału pod mikroskopem. Pasożyty są widoczne szczególnie w miejscach, w których są duże skupiska wydzieliny. Ucho zarażonego psa zazwyczaj pachnie normalnie, choć w przypadkach, w których inwazji pasożytów towarzyszy infekcja bakteryjna lub grzybicza, może pojawić się nieprzyjemny zapach. 
  Pasożyt w uchu jest o wiele prostszy do wyizolowania od świerzbowca drążącego. Żyje on bowiem na powierzchni ucha, w woskowinie, a nie w wydrążonych korytarzach w naskórku. Z tego powodu potwierdzenie jego obecności w uchu nie stanowi na ogół problemu dla specjalisty.

  Jak leczyć świerzb u psa?

  Leczenie świerzbu drążącego u psa

  Istnieje wiele różnych metod leczenia schorzenia. Lekarz weterynarii może zastosować amitrazę lub amitrazę z fipronilem, ciecz kalifornijską, moksydektynę, środki z imidakloprydem, roztwór wielosiarczku wapnia lub iwermektynę (nie u wszystkich ras psów). 
  Pamiętaj! Świerzb to bardzo groźny pasożyt, który łatwo przenosi się na różne gatunki zwierząt, także na człowieka. Dlatego domowe sposoby na świerzb u psa się nie sprawdzą. Nie próbuj też leczyć psa na własną rękę, bo możesz narobić więcej szkody niż pożytku. 
  Leczenie świerzbu trwa nawet 4–8 tygodni. Pies powinien czuć się lepiej już po około 2 tygodniach, ale koniecznie należy dokończyć terapię i podawać lek do końca, według zaleceń lekarza weterynarii, by zabić wszystkie osobniki.

  Leczenie świerzbu usznego u psa

  Terapia w przypadku świerzbu usznego nie sprawia tyle kłopotów, jak w przypadku świerzbu drążącego. Leczenie polega na zastosowaniu leków odrobaczających w tabletkach lub typu spot-on, które szybko unicestwiają patogeny.
  Zdjęcie: Envato Elements