Data publikacji:

Jakie krople na odrobaczanie kotów będą najlepsze?

Jakie krople na robaki u kota wybrać? Jakie krople na kleszcze u kota? Poznaj rodzaje pasożytów u kotów i objawy zarażenia się poszczególnymi pasożytami. Sprawdź, jak często odrobaczać koty i kiedy odrobaczyć kota pierwszy raz. 
Doctor Checking Cats Ears

Jakie są przyczyny robaków u kota?

Zarówno koty wychodzące, jak i te niewychodzące mogą mieć pasożyty. Najbardziej narażone są kocięta oraz bardzo stare koty. Mruczki należące do obu grup wiekowych mają osłabiony układ immunologiczny, dlatego są bardziej wrażliwe na inwazję pasożytów i różnego rodzaju infekcje.
Do infekcji dochodzi w efekcie spożycia jaj lub cyst pasożytów, które mogą znajdować się w kale zarażonych zwierząt bądź w środowisku. Do zarażenia dochodzi poprzez korzystanie z brudnej kuwety, zjedzenie chorej myszy lub ptaka, spożycie odchodów chorych zwierząt lub zanieczyszczonego nimi pokarmu. Niestety, jaja pasożytów mogą też zostać przeniesione do środowiska przypadkowo, na przykład poprzez podeszwę butów.

Jakie są rodzaje pasożytów u kota? Jakie są objawy pasożytów u kotów?

Pierwotniaki to pasożyty, które w przeciwieństwie do robaków nie są widoczne gołym okiem. Nicienie i tasiemce mają białoszarą barwę i są wydalane wraz z kałem w całości lub w częściach. Obecność całych lub pofragmentowanych pasożytów świadczy o zarażeniu się kotka robakami.
Objawy robaków u kotów:
 • biegunka,
 • kał z obecnością krwi,
 • obrzęk i zaczerwienienie odbytu,
 • obecność śluzu w odchodach,
 • apatia,
 • przesuszona skóra,
 • utrata masy ciała,
 • wzdęcia, 
 • powiększenie obrysu brzucha,
 • obecność pasożytów lub fragmentów pasożytów w kale.
 • Odrobaczanie kotów

  Preparaty odrobaczające dla kotów są dostępne w kilku formach. Jedną z popularnych opcji jest preparat do wylania na skórę karku lub ewentualnie zadu. Taki produkt jest bardzo skuteczny i prosty do podania. Wystarczy, że otworzysz pipetę i wylejesz płyn na skórę zwierzęcia na wysokości karku lub zadu. Pamiętaj, by wcześniej odgarnąć sierść na boki. Wylanie produktu na sierść zamiast na skórę może zmniejszać skuteczność działania preparatu. 
  Preparaty odrobaczające możesz dostać w dobrych sklepach zoologicznych, sklepach internetowych i w przychodniach weterynaryjnych. Jeśli zauważyłeś robaki w kupie kota lub podejrzewasz, że mruczek mógł mieć kontakt z zarobaczonym zwierzęciem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada stolec kota i wybierze najlepszy preparat, który będzie działał w tym przypadku leczniczo.

  Ochrona przed kleszczami, pchłami i innymi pasożytami zewnętrznymi

  Pamiętaj również o chronieniu swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze czy pchły. Możesz użyć obroży, preparatów spot-on lub tabletek. To ważne zarówno dla kotów wychodzących, jak i tych niewychodzących. Należy pamiętać, że większość produktów tego typu działa przez około miesiąc. Po upływie czterech tygodni skuteczność może być niewystarczająca, dlatego warto powtórzyć aplikację produktu.

  Krople na pchły i kleszcze dla kota

  Krople do wylania na skórę przeciw kleszczom dla kota (preparat spot-on)

  Jest to jeden z najbardziej popularnych środków przeciwko kleszczom dla zwierząt domowych. Aby zastosować preparat, wystarczy odsłonić skórę z sierści i wylać produkt na skórę karku lub zadu, do której kot nie będzie miał dostępu. Działanie preparatu polega na eliminacji pasożytów – każdy kleszcz, który się przyczepi, obumrze po kilku godzinach ssania krwi. 
  Preparat jest dostępny w różnych wariantach dla kotów o różnej masie ciała, dlatego warto uprzednio sprawdzić wagę zwierzaka. Można to zrobić w przychodni weterynaryjnej lub na domowej wadze. Czas działania kropel przeciw kleszczom wynosi zazwyczaj 1–3 miesiące, choć są także preparaty działające nawet przez 6 miesięcy, dostępne w przychodniach weterynaryjnych.
  Inne preparaty przeciwko kleszczom dla kotów:
 • spray przeciwko kleszczom dla kotów,
 • obroża przeciwko kleszczom dla kotów,
 • tabletki przeciwko kleszczom dla kotów,
 • szampon przeciwko kleszczom dla kotów,
 • pianka przeciwko kleszczom dla kotów.
 • Domowe sposoby na robaki u kota

  Domowe sposoby na odrobaczenie kota nie są skuteczne, dlatego nie warto ich stosować. Pamiętaj, że pasożyty wewnętrzne u kota mogą być niebezpieczne nie tylko dla innych zwierząt w twoim domu, ale także dla ciebie i wszystkich innych domowników.

  Badanie kału na obecność pasożytów

  Przed odrobaczeniem pupila dobrze jest zbadać kał pod kątem obecności pasożytów. Wystarczy, że zostawisz u lekarza weterynarii próbki kału kota. Przygotuj najlepiej trzy próbki w trzech sterylnych pojemnikach z trzech dni. Specjalista oceni je na miejscu pod kątem obecności śladów pasożytów lub wyśle je do laboratorium do oceny. Za pomocą takiego badania można sprawdzić zarówno pasożyty układu pokarmowego, jak i pasożyty płucne.

  Co ile odrobaczać kota?

  Kota wcale nie należy regularnie odrobaczać, jeśli nie ma żadnych objawów. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić optymalny harmonogram odrobaczeń dla swojego kota.
  Lekarze weterynarii zalecają, by robić to w razie potrzeby, najlepiej po potwierdzeniu za pomocą badania kału, że kot ma pasożyty. Znajomość rodzaju pasożytów pozwala na dopasowanie preparatu, który najlepiej poradzi sobie z pasożytami, których obecność potwierdzono u mruczka w badaniu.
  Badanie kału pozwala też na ograniczenie użytkowania produktów, co ma pozytywny wpływ na środowisko.
  Oczywiście wyjątkami są kocięta, koty, u których z różnych powodów nie można zbadać kału, oraz koty, które np. z powodu wyjazdu za granicą muszą zostać odrobaczone. 

  Pierwsze odrobaczanie kota – kiedy?

  Pierwsze odrobaczanie kota zaleca się przeprowadzić około 2–3 tygodnie po urodzeniu. Warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać odpowiedni harmonogram odrobaczania dla kota.
  Zdjęcie: Envato Elements