Data publikacji:

Waleriana dla kota – jak działa? Najlepsze zabawki z walerianą dla kota

Waleriana jest powszechnie stosowana jako remedium na nerwy i problemy ze snem. Jak się jednak okazuje, jest ona polecana nie tylko ludziom, ale także zwierzakom. Kozłek lekarski, bo tak brzmi druga nazwa tej rośliny, to znakomity sposób na zapewnienie mruczkowi stymulacji węchowej i wielu innych korzyści. Jak działa waleriana dla kota, czym się różni od kocimiętki i jakie są najlepsze zabawki dla kota z walerianą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
cat toy valerian roller

Waleriana dla kota – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, waleriana to inaczej kozłek lekarki. Roślinę można rozpoznać po charakterystycznych fioletowych kwiatach, które jednak nie są wykorzystywane do produkcji preparatów dla ludzi czy zwierząt. Zamiast nich wykorzystuje się korzeń, a dokładniej – ekstrakt z niego, który stosowany w odpowiedni sposób jest nie tylko bezpieczny dla kota, ale ma również wiele zalet.
Wiesz, czym jest waleriana dla kota. A jak działa? Roślina daje wręcz natychmiastowy efekt, jednak jego intensywność może się różnić w zależności od zwierzaka. Jedne mruczki poczują nagły przypływ energii, zaczną biegać i będą bardzo pobudzone, podczas gdy inne będą się tarzać i bawić, ale w spokojniejszy sposób. 
Natomiast jeśli zależy ci na działaniu uspokajającym i relaksującym, np. w przypadku lękliwego zwierzaka, to lepiej sprawdzi się waleriana dla kota w formie dodatku do karmy, pasty, sprayu czy kapsułek.
Czytaj również: Alergia u kota

Kocimiętka a waleriana – czym się od siebie różnią?

Ciekawi cię, jaka jest różnica między kocimiętką a walerianą? Jak zawsze przychodzimy z odpowiedzią. Ta druga jest często określana jako alternatywa dla tej pierwszej, która z kolei jest popularniejsza. Jeżeli jednak mruczek nie reaguje na kocimiętkę, to istnieją spore szanse, że waleriana zapewni oczekiwany efekt. Samo działanie jest dość podobne – obie rośliny w formie suszu w zabawkach wywołują u kotów stany euforyczne.
Mamy też ciekawostkę: tak jak niektóre koty nie reagują na kocimiętkę, tak podobnie bywa w przypadku waleriany. Właśnie dlatego, jeśli chcesz kupić mruczkowi – zwłaszcza młodemu kociakowi albo seniorowi – zabawkę z walerianą, to zacznij do małego i niedrogiego produktu, aby się przekonać, czy zwierzak będzie w ogóle zainteresowany.

Waleriana dla kota – zalety. Dlaczego warto kupić mruczkowi zabawki z walerianą?

Waleriana dla kota działa pobudzająco i zachęca go do zabawy, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla zwierzaków, które bywają dość kapryśne, jeśli chodzi o formy aktywnego spędzania czasu pomiędzy kolejnymi drzemkami. Nie musisz się martwić o bezpieczeństwo mruczka, jeśli stosujesz walerianę dla kota w sposób rozsądny i zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo roślina nie działa na niego uzależniająco, a zapewniany przez nią efekt jest krótkotrwały (w przypadku zabawek).

Chcesz kupić walerianę dla kota? O tym musisz wiedzieć

Chociaż działanie waleriany dla kota brzmi zachęcająco, to należy pamiętać o kilku rzeczach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi. Przede wszystkim nigdy nie podawaj mu preparatów przeznaczonych dla ludzi. Mówimy tu nie tylko o tabletkach, ale także o kroplach, którymi nie należy polewać zabawek kota.
Dlaczego? Ze względu na dawkowanie waleriany, które w przypadku kotów jest o wiele mniejsze, a co za tym idzie – podanie zwierzakowi „ludzkiej” dawki może być dla niego niebezpieczne.
Oprócz tego, jeśli dajesz kotu zabawki z walerianą albo kocimiętki, to koniecznie pilnuj go w trakcie zabawy, zwłaszcza jeśli zwierzak ma pierwszy raz styczność z tymi ziołami.

Wybieramy zabawkę z walerianą dla kota – polecane produkty

Na zakończenie zapraszamy cię do zapoznania się z przeglądem polecanych zabawek dla kota z walerianą. Poniższe propozycje cieszą się największą popularnością wśród właścicieli mruczków i samych zwierzaków.

Rak z walerianą i orkiszem Aumüller

Pierwszą propozycją jest zabawka dla kota z walerianą i orkiszem w kształcie uroczego, czerwonego raka. Ta poduszka o wymiarach wynoszących około 16 cm × 13 cm × 3,5 cm jest wykonana z przyjemnego w dotyku pluszu. Dodatek łusek orkiszu nie jest przypadkowy – to właśnie one szeleszczą i pobudzają mruczka do zabawy. Poduszka z walerianą dla kota została wykonana w taki sposób, aby nie miała żadnych niebezpiecznych, możliwych do przypadkowego połknięcia elementów.

Serce filcowe z walerianą dla kota Trixie

Kolejna poduszka z walerianą dla kota, tym razem w formie niebieskiego serca. Zabawka jest wykonana z miękkiego materiału, w który zwierzak może łatwo wbijać pazurki. Dodatkowo została wzbogacona o dzwonek, który zachęca mruczka do zabawy i wzbudza jego zainteresowanie. Poduszka ma około 11 cm wysokości.

Zabawka dla kota z bawełny Trixie

Najlepsza poduszka z walerianą dla kota? Zdecydowanie ta w kształcie uroczego, zwiniętego w kłębek mruczka. Polecany produkt jest wykonany z bawełny i nasączony kozłkiem lekarskim. Pobudza instynkt łowiecki zwierzaka, jest bezpieczny, a do tego zapewni mu mnóstwo zabawy. Poduszeczka ma około 13 cm.

Poduszka Baldini z walerianą dla kociąt Aumüller

Ostatnią propozycją w naszym przeglądzie zabawek dla kota z walerianą jest sprzedawana w dwupaku poduszeczka marki Aumüller o wymiarach 10 cm × 7 cm × 1,5 cm. To produkt zawierający 5 g korzenia kozłka lekarskiego spełniającego wymogi apteczne, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla kociąt. W środku znajdziesz również przyjemnie szeleszczący, wzbudzający zainteresowanie zwierzaka orkisz z niemieckiej uprawy. Poszewka ma atest Öko-Tex. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka