Data modyfikacji:

Buda dla kota. Kiedy warto ją kupić? W czym pomaga?

Ocieplana buda dla kota na zimę to często jedyna dostępna opcja, która jest w stanie zapewnić kotom schronienie podczas przymrozków. Sprawdzi się zarówno dla młodych, jak i starszych kotów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze budy dla kota. Gdzie ustawić budę dla kota? Czy ogrzewana buda dla kota to dobry pomysł? Poznaj prosty sposób na zbudowanie budy dla kota w warunkach domowych. 
An adult straight-eared Scottish cat sits in a brown cardboard house for games and recreation

Buda dla kota – kiedy jest potrzebna?

Wciąż wiele kotów mieszka na zewnątrz i od święta wchodzi do domu. Wiele kotów wolno żyjących lub dzikich nigdy nie było w domu czy mieszkaniu, stąd warto dla nich stworzyć mały domek, który zapewni im bezpieczne i ciepłe schronienie.
Buda dla kota to świetne rozwiązanie dla kotów dzikich i tych wolno żyjących, które mieszkają zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach czy na przedmieściach. Koty nie lubią wilgoci i zimna, dlatego jesień i początek zimy są dla nich trudne. Każdy kot żyjący na zewnątrz zasługuje na swoje miejsce, w którym może odpocząć i poczuć się bezpiecznie.
Jeśli nie masz możliwości zapewnić czworonogowi schronienia w środku budynku, to warto dać mu chociaż budę, która będzie chroniła pupila przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, ostre słońce czy opady atmosferyczne. 
Buda dla kota wychodzącego to także świetny pomysł. Jeśli twój pupil często wychodzi na zewnątrz i zdarza mu się nie wracać na noc do domu, mimo nawoływania, to warto kupić lub samodzielnie zbudować budę, w której kotek będzie mógł się schronić, czekając, gdy wpuścisz go do środka.

Jaka buda dla kota? Ocieplana?

Koty mają zazwyczaj większe wymagania od psów, jeśli chodzi o ciepło. Jeśli buda nie będzie dostatecznie ciepła, to kotek nie będzie chciał z niej korzystać. Pupil może wręcz uciekać do domu czy piwnicy przy każdej natrafiającej się okazji. 
Postaw na jakość. Buda, która docelowo ma służyć przynajmniej przez kilka lat, powinna być wykonana solidnie. Dobrym materiałem izolującym jest styropian. Warstwę styropianową warto zamontować na zewnątrz budy i dodatkowo zabezpieczyć ją za pomocą nawet cienkiej płyty. Niestety, koty mogą traktować warstwę styropianową jak drapak, dlatego warto to wcześniej wziąć pod uwagę. 
Styropian warto także podłożyć pod dolną część budy dla kota. Dzięki temu dno będzie dobrze zabezpieczone przed chłodem. 
Ważne jest także, z czego zbudowany jest środek budy dla kota. W środku ani na zewnątrz nie może być żadnych ostrych czy wystających elementów. Posłanie dla kota w budzie musi być nie tylko wygodne, ale też ciepłe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Możesz podłożyć pod spód np. styropian, materac typu gąbka i górną część wyścielić słomą lub sianem.

Gdzie ustawić budę dla kota?

Buda powinna znajdować się w miejscu bezpiecznym, osłoniętym. Najlepiej, żeby ewentualny deszcz czy śnieg nie mógł padać bezpośrednio na jej dach. To na pewno będzie sprzyjać jej trwałości. Kotek musi mieć łatwy i bezpieczny dostęp do budy. Korzystanie z niej nie powinno wiązać się z żadnym stresem.
Jeśli mieszkasz na wsi, to taka buda na pewno nie powinna znajdować się w miejscu, do którego dostęp mogą mieć inne zwierzęta. Mruczek nie powinien też musieć przeskakiwać przez ostre przedmioty, by się do niej dostać.
Jeśli chcesz postawić budę w mieście, to warto wcześniej porozmawiać w tej sprawie ze spółdzielnią. Być może wyznaczone zostanie konkretne miejsce na budę od np. dozorcy.

Jak zbudować budę dla kota?

Masz pomysł na budę dla kota? Nie musisz wcale kupować gotowej. Możesz stworzyć ją samodzielnie, jeśli masz trochę czasu i minimalne doświadczenie w majsterkowaniu. Zanim przystąpisz do pracy, musisz dokładnie przemyśleć wielkość budy dla czworonoga. Pamiętaj, że powinna być uzależniona od wysokości i długości czworonoga, by ten mógł się w niej swobodnie położyć. Koniecznie uwzględnij, czy w budzie znajdować ma się jeden czy może dwa koty, które chętnie odpoczywają w swoim towarzystwie. 
Potrzebne rzeczy do budowy budy dla kota:
  • deski o grubości 2 cm i 4 cm;
  • płyty OSB;
  • styropian o grubości 2–4 cm;
  • wkręty do drewna;
  • papier ścierny do szlifierki;
  • szlifierka kątowa;
  • wkrętarka;
  • pilarka. 
  • Budowa budy dla kota krok po kroku

    Przygotuj 4 deski, które posłużą jako podstawa dla budy. Przymocuj je do siebie. Odwróć konstrukcję i do powstałej wnęki włóż styropian, który nie tylko wzmocni podłogę, ale też przede wszystkim ją ociepli. Następnie zakryj warstwę styropianu za pomocą płyty OSB. 
    Ściany budy dla kota możesz wykonać z płyt OSB i za pomocą drewnianych desek. Przymocuj cztery podstawy ścian w każdym kącie budy za pomocą łączników. Następnie przymocuj deski, które będą się znajdowały na zewnątrz budy. Ociepl budę od środka, mocując styropian, i zakryj je deskami. Wyszlifowane drewno jest o wiele bardziej bezpieczne niż płyty OSB, które niestety nie są gładkie – mogą wystawać z nich drzazgi, które mogą być groźna dla zdrowia czworonogów. Wybierz ścianę, na której ma się znaleźć wejście do budy. Zaznacz je dokładnie za pomocą markera. Następnie użyj pilarki do drewna i wytnij otwór.
    Dach budy dla kota stwórz z drewnianych desek. Podziel je na dwie równe części, jeśli decydujesz się na dach dwuspadowy. Każdą z części desek należy połączyć ze sobą za pomocą dłuższej deski położonej prostopadle w stosunku do pozostałych. Połącz obie części dachu za pomocą dodatkowej deski. Teraz możesz przymocować dach do budy. 
    Zdecyduj, czy chcesz, by buda otwierała się z jednej strony od góry (jak skrzynia). To znacznie ułatwi ci utrzymanie czystości w środku i nie będzie miało wpływu na solidność konstrukcji. Jeśli buda ma się otwierać od góry, to z jednej strony należy połączyć dach ze ścianą za pomocą zawiasów. Na drewnianym dachu możesz umieścić blachę lub przymocować gont bitumiczny
    Następnie zabezpiecz wejście do budy za pomocą wyszlifowanych desek. Sprawdź, czy w jakimś miejscu nie wystają drzazgi. Jeśli tak, to wyszlifuj to miejsce dokładnie i sprawdź ponownie. Ostatni etap to bejcowanie drewnianych ścian. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta bejcy, którą wybrałeś. Gotowe! Włóż do środka materac dla kota lub inne posłanie i zaproś pupila do środka.

    Jak poznać, że kotu jest zimno?

    Po czym poznać, że kot marznie? Nie zawsze jest to takie proste. Jeśli twojemu kotu jest zimno, to jego ciało będzie skulone, a sierść nastroszona. Kotek może pozostawać w jednej pozycji, mrużyć oczy i pokładać uszy. Zwierzę raczej nie zmienia pozycji, ale może gwałtownie przybiec do ciebie, gdy cię zobaczy. 
    Kot narażony na długotrwały chłód może mieć objawy hipotermii, czyli obniżonej wewnętrznej temperatury ciała. Sierść kotów zazwyczaj dobrze chroni je przed mrozem, ale w przypadku bardzo niskiej temperatury otoczenia, opadów śniegu lub deszczu z wiatrem i na skutek braku budy dla kota lub innego schronienia może nie wystarczyć. Objawy hipotermii to ospałość, letarg i oczywiście obniżona wewnętrzna temperatura ciała. Wówczas nie tylko opuszki czy końcówki uszu są chłodniejsze, ale całe ciało kotka.
    Zdjęcie: Envato Elements