Data publikacji:

Designerski i ekskluzywny drapak dla kota. Polecane modele

Drapak dla kota może być świetnym designerskim dodatkiem do wnętrza mieszkania lub domu. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym kierować się podczas zakupu drapaka dla kota? Czy drewniany drapak dla kota to dobry pomysł? Poznaj rodzaje drapaków dla kota i wybierz ten, który jest nie tylko wytrzymały, ale też wygląda niepowtarzalnie. 
designerski drapak dla kota

Ekskluzywny drapak dla kota – czym się kierować przy wyborze?

Dobry drapak dla kota powinien być przede wszystkim bezpieczny i atrakcyjny dla twojego pupila. Dobrze, gdyby wpasował się jednak w wystrój mieszkania czy domu i nie zajmował zbyt dużo miejsca. Brzmi jak wyzwanie, prawda? Spokojnie, na Ceneo.pl znajdziesz mnóstwo unikatowych produktów i któryś z nich na pewno spełni wszystkie twoje kryteria.
Ważna jest jakość materiałów, wielkość drapaka i jego cena. Nie warto wydawać pieniędzy na coś, co zaraz się rozpadnie na dwa kawałki. Drapak służy do drapania, dlatego przeanalizuj, czy zużyte elementy produktu da się wymienić na nowe lub odnowić domowymi sposobami. Drapak musi być na tyle wysoki, by kot mógł wyciągnąć pazury i drapać oraz jednocześnie na tyle niski, by mruczek nie musiał skakać, żeby oddać się kojącemu drapaniu produktu.
Produkt musi być wytrzymały na tyle, by nie uległ zniszczeniu już przy pierwszym użyciu. Ważnym czynnikiem jest także bezpieczeństwo. Kot, który nie czuje się pewnie na chwiejącym się drapaku, nie będzie chciał z niego korzystać. Poczucie stabilizacji jest niezwykle ważne, dlatego sprawdź koniecznie, czy wszystkie elementy dobrze do siebie przylegają zanim zaprosisz mruczka do zabawy.
Drapak nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie powinien dawać kotu maksymalnie dużo możliwości korzystania z niego. Dodatkowe piętra, ukryte legowisko czy faliste podłoże urozmaicą mruczkowi zabawę oraz umożliwią dodatkowo rozciąganie się i ćwiczenie skoków.

Ekskluzywny drapak dla kota, czyli jaki?

Najbardziej designerskie drapaki dla kotów to te drewniane, wykonane ręcznie z ręcznie rzeźbionych elementów. Taki drapak można kupić od ręki lub zamówić pod konkretne wymiary. 

Rodzaje drapaków dla kotów ze względu na wielkość

Ekskluzywny drapak dla dużego kota

Powinien być na tyle stabilny, by był w stanie utrzymać bardzo dużego kota, który waży kilka dobrych kilogramów. 

Ekskluzywny drapak dla kilku kotów

Ważne, by z drapaka mogły korzystać wszystkie koty. Musi być solidny i na tyle duży, by zmieściły się na nim przynajmniej dwa koty w tym samym czasie.

Ekskluzywny drapak dla kociąt

To pierwszy drapak dla kota. Nie musi to być rozbudowany ani nawet wysoki drapak. Dobrze, gdyby posiadał dodatkowe piętro lub kilka pięter, na które mruczek będzie mógł wskakiwać lub się wspinać.

Rodzaje drapaków dla kotów ze względu na sposób wykonania

Drapak słupek dla kota

Słupek jest bardzo popularnym typem drapaków. To prosty drapak ze słupkiem, który służy do drapania. Kot może korzystać z niego z każdej strony. Tego typ drapak jest bardzo lubiany przez koty i nie zajmuje dużo miejsca.

Drapak wieża dla kota

Nie jest tak rozbudowany jak drzewo, ale posiada kilka pięter, które sprawiają, że wyróżnia się na tle drapaków słupków.

Drapak drzewo dla kota

To jeden z najbardziej popularnych i widowiskowych drapaków. Składa się z dwóch, trzech lub więcej poziomów. Może być rozgałęziony lub pojedynczy z kilkoma piętrami. W takim drapaku znajdują się nie tylko miejsca do drapania, ale także kryjówki, miejsce do odpoczynku i dodatkowej zabawy. Drapak drzewo może sięgać wręcz do sufitu i łączyć się z drapakiem ściennym, drapakiem wysokim czy nawet z sufitowym.

Drapak niski dla kota

Jest polecany dla kotów z nadwagą, które nie są w stanie wskakiwać na duże wysokości, dla mruczków z chorobami kręgosłupa oraz do małych pomieszczeń, w których duży drapak drzewo po prostu nie będzie się mieścił.

Drapak ścienny dla kota

To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych kotków, które mają tendencję do drapania ścian. Taki drapak wystarczy wówczas umieścić w miejscu, w którym kotek drapie. Pamiętaj, by kupić taki, który ma większą średnicę niż powierzchnia, którą drapie kot. Warto też dodatkowo zabezpieczyć ścianę dookoła drapaka np. za pomocą plastikowej płyty na ścianę. Może to być drapak na płaską ścianę lub drapak narożny na ścianę.

Drapak mata dla kota

To płaski drapak, który wystarczy położyć na ziemi. Warto zwrócić uwagę, by był na tyle stabilny, żey korzystanie z niego dawało kotu satysfakcję i radość. 

Drapak fala dla kota

Służy nie tylko do drapania, ale także do odpoczynku. Falista struktura produktu sprawia, że mruczek będzie czuł się swobodnie podczas popołudniowej drzemki, a drapanie będzie sprawiało mu przyjemność. Takie produkty są zazwyczaj wykonane z różnej jakości kartonów. 

Drapak sufitowy dla kota

Tego typu drapak jest przymocowany do sufitu. Może być na tyle wysoki, że dosięga sufitu od podłogi lub być po prostu przymocowany od strony sufitowej i zwisać w kierunku podłogi. Drapak przymocowany do sufitu sprawdzi się na pewno w małym mieszkaniu. Kot będzie musiał na niego wskoczyć, by z niego skorzystać, co na pewno pomoże mu w zachowaniu aktywnego trybu życia.

Kot drapie meble? Co zrobić?

Jeden, dwa czy nawet trzy drapaki w domu, a twój kot dalej uparcie drapie meble? Niestety, zdarza się to dość często. Twój mruczek nie robi ci tego na złość. Z jakichś przyczyn to właśnie meble są dla niego bardziej interesujące. Być może przyczyna leży w jakości drapaków? Skonsultuj się z behawiorystą, jeśli nie jesteś w stanie tego rozwiązać.
Zdjęcie: Envato Elements