Data publikacji:

Wszystko o hodowli gekona lamparciego

Gekony lamparcie, zwane też często tygrysimi, są jedynymi z najpopularniejszych gatunków gadów hodowanych w domowych terrariach. Poleca się je szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z hobby i nie chcą rzucać się na głęboką wodę, zajmując się bardzo wymagającymi zwierzętami. Nie oznacza to jednak, że opieka na gekonem nie wymaga odpowiednich przygotowań i wiedzy, dlatego też przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat
max snow leopard gecko

Gekon lamparci – podstawowe informacje

Gekon lamparci (łac. eublepharis macularius) to jaszczurka należąca do rodziny gekonów i podrodziny eublefarów, które obejmują w sumie tysiące gatunków. W niewoli gekon lamparci występuje w kilku podgatunkach i odmianach, ich powstanie zawdzięczamy przede wszystkim zabiegom różnych hodowców. Zaliczające się do nich osobniki różnią się przede wszystkim barwami i wzorami pojawiającymi się na łuskach. 

Występowanie w naturze i środowisko życia

W naturze gekony lamparcie spotkamy w górskich suchych i półpustynnych terenach Azji, znajdujących się na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. Obecnie gatunek występuje w Afganistanie, Pakistanie, a także północno-zachodniej części Indii i Nepalu. Ze względu na dużą odporność na niesprzyjające warunki i zamieszkiwanie terenów z dala od dużych ośrodków miejskich, gekony lamparcie są bardzo pospolitym gatunkiem i nie zagraża mu wyginięcie. 

Wygląd

Ciało gekona lamparciego pokrywają drobne łuski, najczęściej o żółtym, brązowym lub brunatnym ubarwieniu, na brzuchu przechodzącym w jaśniejsze kremowe. Cechą charakterystyczną umaszczenia gatunku są ciemne cętki i paski, którym zawdzięcza swoją nazwę. Gad regularnie zrzuca zewnętrzna warstwę skóry.
Głowa zwierzęcia ma jajowaty kształt, a jego duże oczy zakrywają powieki. Ogon jest dość duży i gruby, podobnie jak u innych gatunków może on odpaść, gdy jaszczurka wystawiona jest na atak lub duży stres. Na szczęście nie traci go bezpowrotnie, odrasta on bowiem z czasem. Kończyny zakończone są pazurami używanymi do kopania w ziemi i wspinania się.
Gady po dwóch latach od narodzin osiągają maksymalnie ok. 22–28 cm długości (wliczając w to ogon). W zależności od diety i wielkości, pojedynczy osobnik waży od 60 g do 100 g. Samce i samice nie różnią się w znaczący sposób, tak więc na pierwszy rzut oka nie można określić płci zwierzęcia. 
Samice składają po dwa jaja, które rosną w jej ciele przez około 2 miesiące. Warto zaznaczyć, że jaja nie muszą być zapłodnione. 

Tryb życia

Podobnie jak wiele innych małych zwierząt, gekony lamparcie pozostają aktywne głównie w nocy, co pozwala zminimalizować zagrożenie ze strony różnych drapieżników. Dzień spędzają, drzemiąc w kryjówkach, najczęściej skalnych szczelinach. Według opinii badaczy oraz specjalistów, na wolności zwierzęta żyją w małych, dość luźnych stadach, których skład może zmieniać się w przeciągu roku.

Ile żyje gekon lamparci?

Mimo niewielkich rozmiarów, gekony lamparcie dożywają nawet 20 lat, dotyczy to jednak przede wszystkim egzemplarzy hodowlanych.

Co je gekon lamparci?

Gekony lamparcie to drapieżniki, których dietę stanowi w większej części pokarm mięsny. Ze względu na rozmiary zwierzęta polują jednak prawie wyłącznie na owady oraz niewielkie kręgowce. W naturze ich przysmakami są świerszcze i mączniki. Ze względu na surowe środowisko życia gady często muszą pościć przez bardzo długi czas, a w przetrwaniu trudnego okresu pomagają im zapasy tłuszczu i wody, które są „składowane” w ogonie. Dzięki temu, po obfitym najedzeniu się, gekon przeżyje bez posiłku do kilku miesięcy, bez znaczących efektów ubocznych na jego zdrowiu. 

Hodowla gekona lamparciego

Gekon lamparci jest uważany za jeden z najprostszych w hodowli, zwierzak nie tylko odznacza się względnie niskimi wymaganiami środowiskowymi, ale nie ma także wygórowanych oczekiwań co do pokarmu. Po okresie aklimatyzacji przyzwyczaja się do obecności ludzi i daje się łatwo wziąć na ręce, oczywiście większą część czasu powinien spędzać w spokoju w terrarium.

Jakie terrarium dla gekona lamparciego?

Hodowcy zalecają, aby terrarium dla pojedynczego gada miało minimalnie wymiary 60 cm × 60 cm × 40 cm, w przypadku kolejnych egzemplarzy zbiornik należy odpowiednio powiększyć (o ok. 0,3 m3 na każdego kolejnego gada).
Jeżeli chodzi o wyposażenie wnętrza terrarium, gekony lamparcie nie są specjalnie wybredne. Obowiązkowym elementem powinno być jednak solidne podłoże o grubości od 3 cm do 10 cm, w którym piasek zmieszany jest ze żwirem lub gliną. Niezbędnym dodatkiem są tutaj duże kamienie, dające zwierzęciu dodatkową możliwość schronienia się, a także suche gałęzie. W sklepach zoologicznych możemy też dokupić specjalne gotowe kryjówki. W razie potrzeby w podłożu możemy umieścić rośliny, stanowiące ciekawy akcent ozdobny. 
Terrarium wyposażamy również w specjalne tło strukturalne zajmujące tylną ścianę zbiornika, po którym gekon może się swobodnie wspinać i przesiadywać na wyprofilowanych skalnych półeczkach. 
Podobnie jak wszystkim gadom, gekonom musimy zapewnić odpowiednią temperaturę. W dzień powinna oscylować w granicach 28–30 stopni Celsjusza, w nocy nie może spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Do ogrzewania wnętrza zbiornika używamy standardowych akcesoriów, takich jak kable, maty, promienniki lub żarówki grzewcza. Nie używamy żarówek ze światłem ultrafioletowym (UVB), bowiem mogą wywoływać oparzenia. Pamiętajmy, że należy je odpowiednio zabezpieczyć przed gadami. Schronienie gekona musi znajdować się z dala od ogrzewania.
Ponieważ gekony żerują po zapadnięciu zmroku, warto zainwestować w żarówki symulujące światło księżyca oraz cykl dnia i nocy. Do tego celu używamy modeli z niebieskim światłem o niskiej mocy albo dedykowanych diod LED. Gekony żerują w suchym środowisku, dlatego poziom wilgotności w terrarium powinien oscylować na poziomie 40–50 procent, nocą wskazane jest jednak, aby wzrastał o co najmniej kilkanaście procent do maksymalnie 70 procent. Żeby osiągnąć ten cel, zraszamy wnętrze wodą. W okresie zrzucania skóry gad wymaga podwyższonej wilgoci w powietrzu.

Czym karmić gekony lamparcie?

Gekony hodowlane karmi się prawie wyłącznie owadami. W diecie zwierzaków znajdą się między innymi ich ulubione świerszcze i larwy mącznika, menu uzupełniają karaczany różnych gatunków lub szarańcza. Gad zazwyczaj żywi się raz na kilka dni. Hodowcy zalecają, aby miał on stały dostęp do larw, pozostały pokarm może być natomiast podawany w kilkudniowych odstępach czasu. Poza miseczką z pokarmem, wewnątrz terrarium ustawiamy też osobną miskę z wodą oraz z wapnem (zapewnia dobry rozwój kości) pod postacią proszku zlizywanego przez zwierzę. Raz na tydzień poleca się też podawanie suplementu z witaminą D3.

Ceny gekonów lamparcich

Kupno gekona to wydatek co najmniej 100 złotych, cena może być jednak znacznie wyższa i w dużej mierze uzależniona jest od umaszczenia zwierzaka. Na koszt zakup wpływa także jego stan zdrowia, płeć i wiek. 
Zdjęcie: Envato Elements